Partner serwisu

W trosce o bezpieczeństwo - usługi kominiarskie

Ubranego w charakterystyczny czarny kostium, umorusanego sadzą i z nieodłącznym cylindrem pana widział każdy z nas. Według przesądów napotkany kominiarz - bo o nim mowa - może przynieść szczęście jeśli złapiemy się za guzik. Przede wszystkim jednak dba on o kondycję kominów, a więc o bezpieczeństwo mieszkańców.

Współcześnie kominiarze to zazwyczaj hermetyczne środowisko, a zawód ten przechodzi z ojca na syna.

Oprócz wiedzy - odpowiednie predyspozycje

Kominiarze przyznają jednak, że zarabia się nieźle, choć niektórzy uważają, że zarobki i tak są nieadekwatne do odpowiedzialności i pracy w trudnych warunkach. Zarobek uzależniony jest też oczywiście od tego, jakie kominy są czyszczone ? za wyczyszczenie dużego komina fabrycznego mogą zarobić ok. 1500 - 1700 zł netto za jeden komin, przy czym praca trwa około tygodnia.

Nie jest to zawód dla każdego - oprócz wiedzy o wszelkiego rodzaju systemach wentylacyjnych i kominowych, potrzebnych kwalifikacji i uprawnień (odbycia trzyletniej praktyki u mistrza kominiarstwa, pozwalającej przystąpić do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej, a po kolejnych trzech latach podejścia do egzaminu sweper

mistrzowskiego, po którego zdaniu zostaje się pełnoprawnym kominiarzem) niezbędna jest także sprawność fizyczna, odpowiedzialność za swoją pracę, łatwość poruszania się na wysokościach. Do zadań kominiarza należy bowiem przede wszystkim czyszczenie i udrażnianie przewodów kominowych (gracowanie) przy pomocy odpowiednich narzędzi kominiarskich, renowacja i uszczelnianie przewodów kominowych (szlamowanie), dokonywanie opinii i ekspertyz kominiarskich określających możliwość przyłączenia do przewodów kominowych nowych lub przełączenia istniejących urządzeń grzewczych czy wentylacyjnych; kontrola podłączeń kominowych, odbiory przewodów kominowych, odbiory gazowe, a także montaż systemów kominowych (wkłady kominowe) do kotłów na paliwa stałe (drewno, węgiel), gazowe i olejowe, a także system poprawy wentylacji, systemy doprowadzające powietrze do prawidłowego spalania (kominki, piece) i frezowanie przewodów kominowych (powiększanie średnicy).

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły

Web Analytics google-site-verification: google3bcd9892e1b8f2dc.html