zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Renesans zakładów szewskich

Wydawać by się mogło, że zawód szewca dawno wymarł. Tymczasem ludzie coraz częściej poszukują fachowca, który profesjonalnie zająłby się renowacją ich wygodnych butów. W nielicznych zakładach, które przetrwały, na naprawę obuwia trzeba czekać nawet parę tygodni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

W erze butów robionych niesolidnie jest to więc idealny pomysł na biznes.

Nowoczesny szewc w pracowni obuwia

Trzeba jednak pamiętać, że do wykonywania tego zawodu niezbędne jest doświadczenie, solidne przyuczanie u mistrza, rzetelność i ...ciągły rozwój. Bo współczesny szewc musi nie tylko sprzedawać fleki, wymieniać obcasy, skleić podeszwy, uzupełnić okleiny na obcasie, czy wymienić zamki w kozakach, ale także np. przerabiać szpice w czółenkach, nakładać antypoślizgowe zelówki np. na podeszwie śliskich szpilek damskich, wykonywać podwyższenia ortopedyczne dla osób np. po operacji stawu biodrowego.

Aby podnieść atrakcyjność swojej oferty mógłby też - oprócz usług "podstawowych" zaoferować np. naprawy kaletnicze oraz tworzenie od podstaw wyrobów skórzanych na zamówienie, wykonywanie pasków, pokrowców, breloków do kluczy, portfeli, toreb, wizytowników, a także szewc_toolsmożliwość wywabiania plam ze skóry lub zamszu. Mile widziane przez klientów byłaby też sprzedaż środków do pielęgnacji obuwia, sznurowadeł, szczotek, łyżek, prawideł, wkładek profilaktyczno-ortopedycznych, środków do pielęgnacji stóp, wkładek i produktów żelowych do obuwia, a także możliwość jego dezynfekcji.

Według rzemieślników prowadzących z sukcesem ten biznes, pracują oni już nie w zakładach szewskich, lecz "pracowniach obuwia", w których klienci są kompleksowo obsłużeni. Jeśli posiadasz więc niezbędną wiedzę, umiejętności, precyzję i cierpliwość warto rozejrzeć się po mieście, czy znajduje się w nim profesjonalny zakład szewski. Klientami zakładu będą z pewnością osoby starsze dla których zawód szewca nie jest reliktem dawnej epoki, ale także studenci, których nie stać na częste kupowanie obuwia, osoby o nietypowym rozmiarze stopy i takie, przywiązane do ulubionych, wygodnych butów. Rynek docelowy będzie więc znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu.

Ważna reklama

Wówczas można wynająć lokal (najlepiej złożony z dwóch pomieszczeń - przeznaczonego dla klientów i roboczego) i wyremontować go. Barierę może stanowić na początku zakup profesjonalnego sprzętu szewskiego - nie należy do najtańszych. Można jednak postarać się o dotację z PUP.

Korzystniej oczywiście wyjdzie kupno używanego sprzętu, ale w dobrym stanie (np. nowa maszyna szewska z frezem kosztuje ok. 3500 zł, maszyna szewska z pyłochłonem - ok. 11500 zł, urządzenie do rozciągania cholewek w kozakach - 2 500 zł, urządzenia do precyzyjnego (miejscowego) rozciągania obuwia np. na haluksy i inne schorzenia stóp - ok. 3 000 zł, urządzenia do cięcia gumy i skóry na paski - ok. 2000, polerka do obuwia - ok. 550 zł, urządzenia do nabijania oczek, nap i nitów - ok. 250 zł, kombajn szewski - od ok. 4000-25 000, kopyto szewskie metalowe - ok. 200 zł). Nie można zapominać też o woskach, kauczuku, pylochlonfarbach i papierach ściernych. Później zostaje już tylko umeblowanie zakładu (półki, lada, krzesła, stół) i zakup dodatkowego asortymentu - wkładek, sznurowadeł itp.

Najlepszym wyjściem będzie, gdy właściciel będzie zaopatrywał zakład w artykuły we własnym zakresie, dysponując własnym samochodem samodzielnie dokona niezbędnych dostaw. Większość materiałów zakupionych zostanie bezpośrednio u producentów. Warto zdawać sobie sprawę z zagrożenia dla naszego rozwijającego się biznesu, a więc np. masowe przeceny sezonowe w sklepach obuwniczych. Oczywiście bardzo ważna jest reklama - inwestycja w lokalnej gazecie, ulotki, duży szyld. Gdy mieszkańcy z drugiego końca miasta dowiedzą się o istnieniu "speca od butów" z pewnością się do niego pofatygują.

Nieliczni już szewcy przyznają, że - z uwagi na coraz większe zainteresowanie działalnością - miesięcznie można zarobić nawet 3 tysiące zł. I tak np. klejenie pary całych spodów kształtuje się w granicach 28 zł, wymiana wyściółek ze skóry - 20 zł, przytwierdzenie obcasa - ok. 15 zł, poszerzenie jednej pary butów - ok. 20 zł.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.19

Udostępnij artykuł:

Al.Capone specjaliści od alkoholu Al.Capone specjaliści od alkoholu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem