zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zielone ściany - w walce ze smogiem

Ogrody wertykalne, zielone ściany, pionowe ogrody stają się coraz popularniejsze w polskich domach, biurach, czy na zewnętrznych ścianach różnych budynków. Konstrukcje te wprowadzają niesamowity klimat do pomieszczeń, dobroczynne działanie natury na wyciągnięcie ręki, tworzą idealną symbiozę między naturą a architekturą. Jest to też naprawdę dobry pomysł na biznes, jako że takie nowoczesne usługi ogrodnicze idealne wstrzelają się w niszę – konkurencja na rynku nie jest duża. Zielone ogrody interesują nie tylko firmy, ale także klientów prywatnych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są zielone ściany;
  • w jaki sposób pomagają walczyć ze smogiem;
  • co powinien wiedzieć potencjalny właściciel takiego biznesu;
  • w jaki sposób się je montuje itp.

Ogrody wertykalne montuje się na pionowych powierzchniach w bardzo prosty sposób. Nie zabierają cennej przestrzeni, co jest świetnym rozwiązaniem w małych lokalach. Pionowe ogrody są też łatwe w utrzymaniu. W ich skład wchodzą stelaż (słup instalacyjny), panel z tworzywa z umieszczoną na nim tkaniną, której zadaniem jest absorbowanie wody, a także automatyczny system nawadniania służący do odżywiania roślin.

 

Zielone ściany – w walce ze smogiem

- Tworzymy wertykalne ogrody zarówno z żywych roślin oraz tzw. stabilizowanych porostów i mchów – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Opcja roślin stabilizowanych jest przede wszystkim dla tych osób, które np. nie miałyby czasu na pielęgnację swojej zielonej ściany. Jesteśmy od tego, aby pomóc dobrać jak najlepsze rozwiązanie do pomieszczenia, które chce udekorować klient. Do tego potrzebne jest jednak doświadczenie i odpowiednia wiedza.

 

Prowadzący taki pomysł na biznes powinien znać się na roślinach i potrafić projektować wertykalne ogrody.

- W tej branży nic nie może być przypadkowe i nieprzemyślane – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Przyszły właściciel takiej firmy musi doskonale wiedzieć, jak wygląda projektowanie i tworzenie zielonej ściany, jak je pielęgnować, jaka jest ich żywotność, jakie mają wymagania, jakie mogą wyniknąć ewentualne problemy przy tworzeniu, a później utrzymaniu tej niebanalnej dekoracji. Powinien także poznać fachową wiedzę np. z zakresu patogenów roślin, uprawy w specyficznych warunkach i z obszaru środowiska mikrobiologicznego. To wymaga naprawdę ogromu czasu oraz…niezłych finansów. Wszystko po to, aby cały system wertykalny i oferowane przez nas usługi były niezawodne i zadowalały klienta. Dlatego też przed prowadzeniem takiego pomysłu na biznes trzeba się solidnie przygotować.

 

Prowadzący taki pomysł na biznes musi być przygotowany na różne wyzwania. Zielone ściany to nie tylko dekoracja w domu czy biurze.

- Niektórzy klienci chcą, aby ich pionowy ogród ozdabiający zewnętrzną ścianę budynku był zielony także zimą – mówią. – Tu już potrzebna jest nowatorska technologia, wiedza, jak dostosować zielone ściany do naszego zmiennego, polskiego klimatu. Potrzebna jest także wiedza, jakie rośliny rosną np. w górach lub w surowym północnym klimacie. Wówczas wertykalny ogród będzie się zmieniał wraz z porami roku.

 

Koszty opracowania od podstaw solidnego, sprawdzonego i innowacyjnego systemu wertykalnego kosztuje ok. 700 - 900 tys. zł. Prowadzący ten pomysł na biznes wskazują jeszcze rozwiązanie alternatywne - dystrybucję jednego z zagranicznych systemów, jednakże -  biorąc pod uwagę ceny – nie będzie to inwestycja opłacalna.

 

Dobrze byłoby, aby prowadzący ten pomysł na biznes weszli we współpracę m.in. ze szkółkami roślin, szkołami gospodarstwa wiejskiego, specjalistami z optymalnej uprawy roślin, architektami wnętrz biurowych oraz komercyjnych.

 

Pionowe ogrody pomagają także walczyć ze skutkami smogu w miastach, poprawiają też stan zdrowia. Rośliny wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza i dwutlenek węgla przez wytwarzany tlen. Zielone ściany na elewacjach budynków zmieniają mikroklimat, co odczuwa się zwłaszcza latem, w upalne dni – nawilżają powietrze. Tłumią także hałas.

 

Mobilne zielone ściany

Prowadzący ten pomysł na biznes zapewniają też, że klienci zawsze mogą liczyć na pomoc z ich strony jeśli chodzi o pielęgnację zielonej ściany –  istnieje możliwość, aby co trzy tygodnie pracownik firmy doglądał jej, a co jakiś czas mył rośliny.

 

Nowością są także mobilne systemy roślinnych ścian z automatycznym systemem nawadniania. Konstrukcja pionowych ogrodów umożliwia tworzenie wolnostojących aranżacji z zielenią po jednej lub dwóch stronach. Dzięki temu można podzielić pomieszczenia na osobne strefy - bez konieczności stawiania tradycyjnych ścianek działowych. Mobilne zielone ściany idealnie nadają się na przegrodę między stanowiskami pracy, strefami komunikacyjnymi lub po prostu osobnymi pomieszczeniami.

 

Mobilne pionowe ogrody wyposażone są w niezależny zbiornik na wodę i automatyczny system nawadniania. Pozwala to na przenoszenie ściany nawet kilka razy dziennie.

 

Jak twierdzą prowadzący ten pomysł na biznes koszty wykonania zielonej ściany kalkulowany jest indywidualnie i zależy od wielu czynników takich, jak: powierzchnia zielonej ściany, dostęp do przyłączy prądu i instalacji wodnej, system oświetlenia, oczekiwany styl aranżacji. Firmy oferują także możliwość wypożyczenia gotowego ogrodu pionowego na jednorazowe wydarzenia, wystawy, konferencje itp.

 

Pomysłowość ludzi tak naprawdę nie zna granic. Istnieje firma, która oferują usługę montażu…jadalnych zielonych ścian w biurze lub w domu. Ziołowe ogrody pojawiły się już w pierwszych polskich biurach. To także innowacyjny, ciekawy i dobry pomysł na biznes.

 

Alternatywą dla wertykalnych ogrodów są także zielone dachy. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także oferują regulację temperatury, przetwarzanie wody, izolację dźwiękową, oczyszczanie powietrza oraz zwiększenie różnorodności biologicznej. Na dachu można uprawiać rośliny oraz zioła.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.35

Udostępnij artykuł:

Bezpieczny i zdrowy biznes z produktami eko Bezpieczny i zdrowy biznes z produktami eko
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem