Zakładanie własnego gabinetu stomatologicznego
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym rokrocznie są jednym z najpopularniejszych wyborów. Decydując się na ten kierunek trzeba być przygotowanym na długie lata ciężkiej pracy i nauki. Po zdaniu wszystkich egzaminów, odbyciu praktyk i zdobyciu uprawnień świeżo upieczeni dentyści stają przed wyborem: podjąć się pracy w gabinecie dentystycznym czy założyć własną praktykę? Wiele z nich decyduje się na tę drugą opcję – oto, jak wygląda zakładanie własnego gabinetu stomatologicznego.
Kto może założyć gabinet stomatologiczny?
Co ciekawe, gabinet dentystyczny może otworzyć zarówno stomatolog, jak i osoba bez wcześniejszego wykształcenia medycznego. Oczywiście w drugim przypadku ktoś taki nie będzie borował zębów i plombował ubytków, jednak aby prowadzić własną klinikę nie trzeba koniecznie być dentystą. Najpierw jednak osoba bez wykształcenia stomatologicznego musi założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, czyli NZOZ. Dopiero w takiej placówce może otworzyć gabinet stomatologiczny, w którym zatrudni odpowiedni personel.
Jak założyć własny gabinet?
Ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności lecznicze do dzisiaj jasno określa warunki, jakie należy spełnić, aby prowadzić własny gabinet dentystyczny. Jeśli więc marzy Ci się własna klinika stomatologiczna, jako lekarz dentysta musisz zacząć od zarejestrowania działalności gospodarczej oraz uzyskać wpis do rejestru. Wniosek o tenże wpis należy złożyć w okręgowej izbie lekarskiej odpowiedniej dla miejsca, w którym planujesz prowadzić gabinet. We wniosku zawarte musi być: Twoje imię i nazwisko, numer dokumentu potwierdzającego, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu, formę Twojej przyszłej działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, adres miejsca, w którym te świadczenia będą udzielane, NIP, adres do korespondencji i posiadane specjalizacje. Ponadto aby prowadzić własną klinikę nie możesz być zawieszony w prawie do wykonywania zawodu w jakiejkolwiek formie. Potrzebne Ci będzie odpowiednio wyposażone pomieszczenie, w którym udzielane będą świadczenia zdrowotne – musi być ono również sprawdzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Na sam koniec musisz uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Również Ci, którzy chcą otworzyć gabinet dentystyczny w ramach NZOZ muszą złożyć odpowiedni wniosek do rejestru podmiotów leczniczych. Składa się go u wojewody zarządzającego rejonem, w którym znajduje się albo miejsce przyszłej kliniki dentystycznej, albo Twoje miejsce zamieszkania. Podobnie jak w przypadku wniosku składanego przez osobę z wykształceniem stomatologicznym i tutaj potrzeba zawrzeć odpowiednie informację: swoje imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres zamieszkania oraz adres miejsca, w którym udzielane będą świadczenia zdrowotne, formę organizacyjno-prawną, rodzaj podejmowanej działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń, nazwę przedsiębiorstwa i wykaz komórek organizacyjnych, które związane są z udzielanymi przez nas świadczeniami, numer REGON i NIP oraz dane lekarzy w naszej klinice.
Rozliczanie swojego gabinetu
Gabinet dentystyczny prowadzić można w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, co oznacza, że zakładana przez nas firma ma tylko jednego właściciela (możemy jednak zatrudniać pracowników), spółki cywilnej – idealny wybór w przypadków mniejszych firm z współwłaścicielami – lub w formie praktyki grupowej, współprowadzonej z innymi lekarzami. Ważny jest też wybór odpowiedniego opodatkowania: zakładając gabinet musimy wybrać, czy właściwe będzie dla nas opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie ryczałtem od przychodów, opodatkowanie podatkiem liniowym lub opodatkowanie karta podatkową. Pamiętać musimy tez o obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz odkładania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Materiał partnera

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Smakują cały rok, nie tylko w święta - otwieramy pierogarnię

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

Wyjątkowa lista 10 mobilnych pomysłów na biznes w 2022 roku

TOP 15 WYJĄTKOWYCH KONCEPTÓW FRANCZYZOWYCH

Wielofunkcyjny samoobsługowy odkurzacz parowy Self-Service, czyli inwestycja dla każdego

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

Biznes, który nie wymaga dużych nakładów na start

Lista 20 wyjątkowych pomysłów na biznes w 2022 roku
