Przedsiębiorcy sfinansują Polski Ład
Przedstawiamy Państwu pierwszy raport, w którym analizujemy zmiany. Udostępniamy w nim tabele obciążeń dla różnych źródeł przychodów. Raport przygotowany został przez Business Centre Club pod kierunkiem prof. dr hab. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Komisji Podatkowej BCC oraz zespół Magdaleny Olszewskiej, dyrektora Pionu Podatków w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group.
Z tego artykułu dowiesz się:
Długo oczekiwany projekt zmian przepisów podatkowych został właśnie opublikowany. Możliwe jest zatem dokonanie oceny proponowanych rozwiązań, już nie na podstawie prezentacji, a konkretnych regulacji prawnych.
Estymacje: Polski Ład a działalność gospodarcza – sprawdź czy zyskasz czy stracisz.
Założenia podatkowe Polskiego Ładu to obecnie najbardziej dyskutowany temat w środowisku podatkowym. Z jednej strony Polski Ład zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych (tj. podniesienie kwoty wolnej do 30.000 zł, czy zwiększenie progu podatkowego do 120.000 zł), co należy ocenić pozytywnie. Z drugiej strony jednak, można w nim dostrzec szereg zmian pogłębiających niesprawiedliwość systemu podatkowego, co w szczególności dotyczy zmian zasad rozliczania składki zdrowotnej.
Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie?
Przygotowaliśmy dla Państwa przykładowe estymacje pokazujące wpływ Polskiego Ładu na działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo dla osób zarabiających odpowiednio 10,000 i 20,000 zł miesięcznie. Takie osoby z pewnością negatywnie odczują Polski Ład we własnej kieszeni. Należy zauważyć, iż realizacja założeń Projektu Ustawy co do składki zdrowotnej to de facto nieformalna likwidacja podatku liniowego, o której rządzący nie wspominają. Po wprowadzeniu projektowanych zmian, przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowych zapłaci prawie 50% więcej danin.
Estymacje:
Przykład 1:
Przykład 2:
autor: Magdalena Olszewska
Doradca podatkowy. Dyrektor Pionu Podatków w Mariański Group
Przygotowaliśmy również dla Państwa przykładowe estymacje pokazujące wpływ Polskiego Ładu na opodatkowanie umowy o pracę w porównaniu z innymi źródłami przychodu. Jak można zauważyć, w większości przypadków opodatkowanie umowy o pracę jest stosunkowo wyższe. Świadczy to o dyskryminacyjnym traktowaniu przychodów osiąganych przez pracowników. Polski Ład dodatkowo zwiększa tę niesprawiedliwość.
Estymacje:
Przykład 1:
Przykład 2:
autor: Magdalena Olszewska
Doradca podatkowy. Dyrektor Pionu Podatków w Mariański Group

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Smakują cały rok, nie tylko w święta - otwieramy pierogarnię

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

Wyjątkowa lista 10 mobilnych pomysłów na biznes w 2022 roku

TOP 15 WYJĄTKOWYCH KONCEPTÓW FRANCZYZOWYCH

Wielofunkcyjny samoobsługowy odkurzacz parowy Self-Service, czyli inwestycja dla każdego

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

Biznes, który nie wymaga dużych nakładów na start

Lista 20 wyjątkowych pomysłów na biznes w 2022 roku
