Faktoring dla branży budowlanej – czy to dobry pomysł
Płynność finansowa jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed firmami z branży budowlanej. Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że wiele przedsiębiorstw zmaga się z problemami z płatnościami za wykonane przez siebie usługi. Z tego tekstu dowiesz się, jak faktoring może pomóc Twojej firmie z branży budowlanej i całkowicie zmienić jej sytuację finansową.
Skala jest duża
Badania przeprowadzone z udziałem firm z sektora budowlanego jasno wskazują, że aż 42% przedsiębiorstw spotkało się przynajmniej raz z opóźnieniami w płatnościach po stronie swoich kontrahentów. Taka sytuacja doprowadziła do problemów z regulowaniem własnych zobowiązań, co z kolei negatywnie wpłynęło na kondycję finansową przedsiębiorstw oraz ich reputacji. W końcu nieterminowe regulowanie należności to wizerunkowy strzał w kolano, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zerwania kontraktów, utraty płynności finansowej oraz bankructwa.
Dlaczego branża budowlana jest narażona?
Prowadzenie firmy budowlanej jest obarczone bardzo dużymi stałymi wydatkami takimi jak: zakup materiałów, transport, wynajem maszyn, podatki, składki ZUS, wynagrodzenia, zakup odzieży ochronnej oraz wiele innych. Ze względu na specyfikę branży kontrakty są często spisywane w taki sposób, by jak najbardziej przedłużyć czas od odbioru usługi lub produktu do uiszczenia opłaty. Co więcej, brak powtarzalności transakcji może być problematyczne w kontekście utrzymania płynności finansowej oraz zapewnienia sobie środków na wszystkie wydatki, które umożliwiają codzienną działalność.
Jest rozwiązanie – faktoring dla branży budowlanej
Ze względu na szczególną dotkliwość nieopłaconych należności warto skorzystać z usługi faktoringu. Polega ona na tym, że firma faktoringowa odkupuje od Ciebie przeterminowane faktury, wypłaca Ci wynikające z nich środki, a Ty możesz zająć się rozwojem przedsiębiorstwa. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis usługi finansowania faktur.
1.Wykonujesz usługę lub sprzedajesz produkt
Żeby móc mówić o usłudze faktoringu potrzebna jest faktura, a tę możesz wystawić swojemu klientowi dopiero po wykonaniu konkretnych usług. Zadbaj o to, by termin płatności na dokumencie mieścił się w zakresie od 7 do 90 dni.
2.Przesyłasz fakturę do firmy faktoringowej
W nowoczesnych faktoringach przesyłanie faktur jest bardzo proste i nie wymaga nadawania listów lub wożenia dokumentów osobiście. Wystarczy tylko zdjęcie lub skan przesłane na adres e-mail firmy faktoringowej, by móc rozpocząć przygodę z finansowaniem faktur.
3.Pieniądze są wypłacane na Twoje konto
Po wstępnej analizie danych oraz poprawności wystawienia faktury na Twoje konto zostają przesłane środki, których wysokość jest określona w umowie zawartej z faktorem. Zazwyczaj gotówka znajduje się na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przesłał dokumenty.
4.Rozwijasz firmę
Gdy już pieniądze znajdą się u Ciebie, możesz zająć się rozwojem przedsiębiorstwa bez strachu o swoje pieniądze. Firma faktoringowa zajmie się odzyskaniem należności od Twojego kontrahenta, a kwestie windykacyjne nie będą Cię dotyczyć.
Kto może wybrać faktoring?
Faktoring jest obecnie usługą, która odznacza się dużą dostępnością oraz niewielkimi warunkami, jakie muszą spełnić potencjalny klienci.
- Firma musi działać minimum 12 miesięcy.
- Faktoring jest dostępny dla jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich firm, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.
- Firma musi rozliczać się z kontrahentami na podstawie faktury z odroczonym terminem płatności.
- Ani firma, ani kontrahent nie mogą być wpisani do baz dłużników (BIG, KRD).
- Termin płatności na fakturze musi mieścić się w zakresie od 7 do 90 dni.
- Kwota brutto faktury powinna być wyższa niż 250 zł.
Dlaczego warto wybrać faktoring?
Skoro interesujesz się tą usługą, to znaczy, że spotkałeś się już z problemem nieopłaconych w terminie faktur. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci utrzymać płynność finansową i sprawi, że codzienne funkcjonowanie będzie o wiele łatwiejsze. Poza tym zaletami tej usługi są:
-
oszczędzony czas – zapomnij o czasochłonnym procesie odzyskiwania należnych pieniędzy. Wystarczy, że prześlesz fakturę, by tego samego dnia otrzymać środki;
-
konkurencyjność – długie terminy płatności są dobrze postrzegane przez inne firmy i skłaniają do współpracy;
-
minimum formalności – samo uruchomienie faktoringu nie jest czasochłonne, a wszelkie formalności można załatwić przez Internet, co jest bardzo korzystne w przypadku osób, które cenią swój czas;
-
proste zasady – faktoring jest pozbawiony papierowych umów oraz długotrwałych procedur.
Zadbaj o stan swojej firmy
Przedsiębiorstwa z branży budowlanej są narażone na utratę płynności ze względu na nieprzewidywalność rynku, na jakim działają. Nie oznacza to jednak, że właściciele firm muszą żyć w wiecznym strachu. Faktoring online to usługa, która pomoże Ci w codziennej działalności i sprawi, że pieniądze za wykonaną usługę przestaną być problematyczną kwestią.
artykuł sponsorowany

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Obowiązki osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną

Wyjątkowa lista 10 mobilnych pomysłów na biznes w 2024 roku

Jaki biznes otworzyć na wsi - korzystaj z jej zasobów

Stworzenie własnego pomysłu na biznes

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

TOP 15 WYJĄTKOWYCH KONCEPTÓW FRANCZYZOWYCH

Lista 20 wyjątkowych pomysłów na biznes w 2024 roku

Pomysłowy biznes rękodzielniczy. Unikatowe wzory dla wyjątkowych klientek

Szukasz pomysłu na biznes.Poznaj catering dietetyczny od kuchni
