zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Faktoring dla branży budowlanej – czy to dobry pomysł

Płynność finansowa jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed firmami z branży budowlanej. Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że wiele przedsiębiorstw zmaga się z problemami z płatnościami za wykonane przez siebie usługi. Z tego tekstu dowiesz się, jak faktoring może pomóc Twojej firmie z branży budowlanej i całkowicie zmienić jej sytuację finansową.  

Skala jest duża 

Badania przeprowadzone z udziałem firm z sektora budowlanego jasno wskazują, że aż 42% przedsiębiorstw spotkało się przynajmniej raz z opóźnieniami w płatnościach po stronie swoich kontrahentów. Taka sytuacja doprowadziła do problemów z regulowaniem własnych zobowiązań, co z kolei negatywnie wpłynęło na kondycję finansową przedsiębiorstw oraz ich reputacji. W końcu nieterminowe regulowanie należności to wizerunkowy strzał w kolano, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zerwania kontraktów, utraty płynności finansowej oraz bankructwa.  

Dlaczego branża budowlana jest narażona? 

Prowadzenie firmy budowlanej jest obarczone bardzo dużymi stałymi wydatkami takimi jak: zakup materiałów, transport, wynajem maszyn, podatki, składki ZUS, wynagrodzenia, zakup odzieży ochronnej oraz wiele innych. Ze względu na specyfikę branży kontrakty są często spisywane w taki sposób, by jak najbardziej przedłużyć czas od odbioru usługi lub produktu do uiszczenia opłaty. Co więcej, brak powtarzalności transakcji może być problematyczne w kontekście utrzymania płynności finansowej oraz zapewnienia sobie środków na wszystkie wydatki, które umożliwiają codzienną działalność.  

Jest rozwiązanie – faktoring dla branży budowlanej 

Ze względu na szczególną dotkliwość nieopłaconych należności warto skorzystać z usługi faktoringu. Polega ona na tym, że firma faktoringowa odkupuje od Ciebie przeterminowane faktury, wypłaca Ci wynikające z nich środki, a Ty możesz zająć się rozwojem przedsiębiorstwa. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis usługi finansowania faktur. 

1.Wykonujesz usługę lub sprzedajesz produkt 

Żeby móc mówić o usłudze faktoringu potrzebna jest faktura, a tę możesz wystawić swojemu klientowi dopiero po wykonaniu konkretnych usług. Zadbaj o to, by termin płatności na dokumencie mieścił się w zakresie od 7 do 90 dni.  

2.Przesyłasz fakturę do firmy faktoringowej 

W nowoczesnych faktoringach przesyłanie faktur jest bardzo proste i nie wymaga nadawania listów lub wożenia dokumentów osobiście. Wystarczy tylko zdjęcie lub skan przesłane na adres e-mail firmy faktoringowej, by móc rozpocząć przygodę z finansowaniem faktur. 

3.Pieniądze są wypłacane na Twoje konto 

Po wstępnej analizie danych oraz poprawności wystawienia faktury na Twoje konto zostają przesłane środki, których wysokość jest określona w umowie zawartej z faktorem. Zazwyczaj gotówka znajduje się na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przesłał dokumenty.  

4.Rozwijasz firmę 

Gdy już pieniądze znajdą się u Ciebie, możesz zająć się rozwojem przedsiębiorstwa bez strachu o swoje pieniądze. Firma faktoringowa zajmie się odzyskaniem należności od Twojego kontrahenta, a kwestie windykacyjne nie będą Cię dotyczyć.  

Kto może wybrać faktoring? 

Faktoring jest obecnie usługą, która odznacza się dużą dostępnością oraz niewielkimi warunkami, jakie muszą spełnić potencjalny klienci.  

  1. Firma musi działać minimum 12 miesięcy. 
  2. Faktoring jest dostępny dla jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich firm, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych. 
  3. Firma musi rozliczać się z kontrahentami na podstawie faktury z odroczonym terminem płatności. 
  4. Ani firma, ani kontrahent nie mogą być wpisani do baz dłużników (BIG, KRD). 
  5. Termin płatności na fakturze musi mieścić się w zakresie od 7 do 90 dni.  
  6. Kwota brutto faktury powinna być wyższa niż 250 zł. 

Dlaczego warto wybrać faktoring? 

Skoro interesujesz się tą usługą, to znaczy, że spotkałeś się już z problemem nieopłaconych w terminie faktur. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci utrzymać płynność finansową i sprawi, że codzienne funkcjonowanie będzie o wiele łatwiejsze. Poza tym zaletami tej usługi są: 

  • oszczędzony czas – zapomnij o czasochłonnym procesie odzyskiwania należnych pieniędzy. Wystarczy, że prześlesz fakturę, by tego samego dnia otrzymać środki; 

  • konkurencyjność – długie terminy płatności są dobrze postrzegane przez inne firmy i skłaniają do współpracy; 

  • minimum formalności – samo uruchomienie faktoringu nie jest czasochłonne, a wszelkie formalności można załatwić przez Internet, co jest bardzo korzystne w przypadku osób, które cenią swój czas; 

  • proste zasady – faktoring jest pozbawiony papierowych umów oraz długotrwałych procedur.  

Zadbaj o stan swojej firmy 

Przedsiębiorstwa z branży budowlanej są narażone na utratę płynności ze względu na nieprzewidywalność rynku, na jakim działają. Nie oznacza to jednak, że właściciele firm muszą żyć w wiecznym strachu. Faktoring online to usługa, która pomoże Ci w codziennej działalności i sprawi, że pieniądze za wykonaną usługę przestaną być problematyczną kwestią.  

 

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.52

Udostępnij artykuł:

Niebo w mieście Niebo w mieście
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem