zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

ESG a dekarbonizacja polskiego przemysłu

Cele dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju, dwóch kluczowych polityk UE, są zbieżne. Czy jednak raportowanie ESG wpływa w Polsce na szybszą rezygnację z węgla? Z ostatnich badań firmy DUON przeprowadzonych z Instytutem Keralla Research wynika, że 70% firm przemysłowych szuka dopiero opłacalnego planu dekarbonizacji. Czy to oznacza, że nie widzą zalet zielonej transformacji? 

Czy firmy myślą już o ESG?

Aż 93% małych i średnich przedsiębiorstw twierdziło w 2020 r., że ich sektor wpływa istotnie na środowisko, choć tylko niecała połowa faktycznie podejmowała działania w tym obszarze („Zielona energia w MŚP”, raport z 2020 r.). W 2023 r. DUON zapytał firmy przemysłowe oparte na węglu o realizację założeń ESG. Niewiele się zmieniło. Tylko 42% kontroluje trzy słynne czynniki: środowiskowy, społeczny i ład korporacyjny.

Obowiązek raportowania tuż-tuż

Fakt, że niemal 42% badanych dobrowolnie postanowiło kontrolować własne procesy pod kątem zrównoważonego rozwoju – chociaż raportowanie ESG nie jest jeszcze obligatoryjne – to dobry znak. Poza tym do zmian szykuje się ponad 18%. Jednak biorąc pod uwagę zbliżające się terminy, niepokoi 28% firm, które – jak pokazuje badanie DUON – nie planuje wdrażać polityki ESG. Obowiązkiem raportowania za 2024 r. zostaną objęte największe spółki giełdowe, ale już 3 lata później składanie sprawozdań stanie się wymogiem dla MŚP. 

Związek ESG i dekarbonizacji

Czynnik środowiskowy w ESG obejmuje między innymi ślad środowiskowy, a także ślad węglowy. Różne badania prowadzone na przestrzeni lat pokazują, że zalety zrównoważonego podejścia dostrzegane przez firmy są niemal tożsame z tymi wynikającymi z dekarbonizacji. Według raportu Ernst & Young (2021 r.) do plusów ESG zdaniem firm należą pozytywne zmiany wizerunkowe, poprawa konkurencyjnej pozycji.

Gdy w badaniu z 2023 r. zapytano polskie firmy przemysłowe o korzyści z dekarbonizacji, to w czołówce znalazły się również zwiększenie konkurencyjności (32% wskazań) i poprawa wizerunku (51%).

Przejście na paliwa mniej emisyjne od węgla sprzyja realizowaniu założeń związanych z ESG, ale póki co nie można powiedzieć, że sam obowiązek raportowania bezpośrednio wpływa na decyzję o dekarbonizacji. Jedynie dla 38% zakładów dekarbonizacja wiąże się z ESG. 

Czy firmy przemysłowe czują presję?

Ponad 80% konsumentów uważa, że na dużych firmach spoczywa odpowiedzialność za zrównoważony rozwój i szukanie efektywnych rozwiązań w obszarach ESG (dane z 2021 r. od PwC), ale presja ze strony klientów bywa znikoma. Wśród firm badanych przez DUON prawie 60% nie czuje konsumenckich nacisków.

Motywacja do zmian w Polsce może przyjść z innej strony. Na świecie od dawna inwestorów przyciąga solidne raportowanie ESG. Firmy pomijające taktyki zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach, mogą mieć problem z pozyskiwaniem dofinansowania lub partnerów biznesowych.

Dekarbonizacja i ESG są ze sobą skorelowane, ale póki co w Polsce większym wyzwaniem wydaje się odejście od węgla. Zgodnie z wytycznymi unijnymi do 2050 r. powinniśmy zredukować emisję gazów cieplarnianych o 44–51% w stosunku do poziomu z 1990 r. O aktualnych wątpliwościach polskich firm przeczytasz w artykule Strach przed dekarbonizacją gospodarki? Polskie firmy mają powody.

mat.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.68

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem