Drewniane zabawki - dobry pomysł na biznes
Moda na ekologię ogarnia wszystkie sfery życia – również i branżę zabawkarską. Producenci zabawek – w celu ochrony środowiska - coraz częściej starają się wykorzystywać materiały ekologiczne do produkcji zabawek oraz ich opakowań. Pozyskanie tych materiałów wiąże się z dużymi kosztami, dlatego też ceny zabawek drewnianych nie należą do najtańszych. Jednakże świadomość na temat życia zgodnego z ekologią jest coraz większa. Coraz więcej rodziców zwraca też uwagę na to, jakie zabawki kupuje swoim dzieciom. Dlatego też drewniane zabawki to dobry pomysł na biznes.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwłaszcza w okresach świątecznych, gdzie sklepy zabawkarskie przeżywają prawdziwe oblężenie, czy w okolicach Dnia Dziecka. Jak jednak zapewniają prowadzący ten pomysł na biznes w branży zabawkarskiej – na brak klientów nie narzekają przez cały rok. Dzieci mają przecież urodziny, imieniny, a także dostają zabawki bez żadnej okazji.
Ekologiczne zabawki – bezpieczne, unikatowe, jedyne w swoim rodzaju
Ogólnie zabawki ekologiczne powinny spełniać kilka podstawowych warunków – przede wszystkim muszą być wykonane z surowców naturalnych: drewna, wikliny, papieru, tektury czy tkaniny. Jak informują prowadzący ten pomysł na biznes, muszą również spełniać normy bezpieczeństwa, pełnić funkcje edukacyjne, pobudzać do kreatywnego myślenia. Sam proces produkcyjny powinien być nieszkodliwy dla środowiska. Ideałem jest, kiedy surowce do produkcji pochodziły z recyklingu i ulegały biodegradacji. Zabawki drewniane o długiej tradycji przez chwilę były wyparte przez kolorowe plastiki, ale dziś są bardzo chętnie kupowane przez rodziców.
W dawnych czasach na wsiach w proces produkcji drewnianych zabawek zaangażowane były całe rodziny. Surowiec, który służył do wytwarzania zabawek, ściśle związany był z danym regionem. Robiono zabawki z powszechnie dostępnej gliny, słomy, korzeni, ale przede wszystkim z drewna. Warsztatem pracy była zazwyczaj szopa lub część pomieszczenie kuchennego. Nie wymagał dużych inwestycji. W przypadku produkcji zabawek drewnianych składał się z kobylicy (ławy z imadłem), ośnika, pił, dłut, nożyka, czasami tokarki. Istotne były również formy do odrysowania kształtów, pędzel i farby.
Prowadzący ten pomysł na biznes zapewniają, że drewniane, naturalne, bezpieczne, ekologiczne zabawki są już poważną konkurencją dla masowo wytwarzanych plastikowych lalek czy klocków.
- Z drewna można zrobić przepiękne rzeczy: koniki na biegunach, domki dla lalek, wózeczki – opowiadają prowadzący ten pomysł na biznes. – Jest to idealna alternatywa dla zabawek dostępnych w marketach, które tak naprawdę nie są za bardzo oryginalne, ani rzetelnie wykonane, ani tak naprawdę rozwijające dla swych małych użytkowników.
Wielu prowadzących ten pomysł na biznes przyznaje, że inspiracją do wytwarzania drewnianych zabawek były ich własne dzieci, pasja do projektowania i sentyment do własnego dzieciństwa, w którym dziadek strugał im różne cudeńka siedząc na ganku swego domu. Oczywiście jak w każdym biznesie od inspiracji do rozpoczęcia działalności byłą długa droga. Najpierw trzeba było wszystko dokładnie przemyśleć, rozeznać się w lokalnym rynku i działać.
- Wówczas trzeba było zainwestować w maszynę, która miała wycinać zaprojektowane zabawki – mówią. – Każda zabawka jest ręcznie wykańczana, wygładzana i malowana bezpiecznymi dla dzieci farbami. Na początku działalności można to oczywiście robić samemu w swojej pracowni. Z biegiem czasu i coraz większą liczbą zamówień trzeba będzie postarać się o specjalny warsztat i zatrudnienie pracowników.
Do wytwarzania drewnianych zabawek trzeba używać certyfikowanego drewna – np. sklejki brzozowej, materiału wykorzystywanego z recyklingu. Niektóre firmy zajmujące się tym pomysłem na biznes wykonują swe ekologiczne zabawki z odnawialnego źródła – bambusa, dzięki czemu ochraniają i minimalizują wycinkę drzew. Stosowane kleje nie zawierają formaldehydu, a powierzchnie zazwyczaj malowane są naturalnym woskiem pszczelim.
Ekologiczne zabawki…drewniane dzieła sztuki
Niektórzy wytwórcy drewnianych zabawek zdecydowali się też nad tworzeniem bardziej unikatowych sztuk, przede wszystkim wozów strażackich, koparek, spychaczy, ale i przepięknego wyposażenia domków dla lalek (mebelków) – składających się nawet z kilkudziesięciu części, charakteryzujących się jeszcze większą finezją, precyzją i dbałością wykonania. Nazywane są drewnianymi dziełami sztuki. Przyznają, że chętnie kupują je …kolekcjonerzy.
Prowadzący ten pomysł na biznes informują, że założenie działalności przy sprzedaży zabawek dla dzieci jest takie samo, jak przy rozpoczynaniu każdej innej. Używając certyfikowanych, zgodnych z dyrektywami UE klei, barwników, można nadać sobie znak „CE”, który ewentualnie może sprawdzić komisja z ramienia UE.
Jak już wspomniano należy dysponować odpowiednimi maszynami. Prowadzący ten pomysł na biznes podpowiadają, że powinny one być takie jak w typowym zakładzie stolarskim – strugarki, pilarki formatowe, frezarki, szlifierka taśmowa itp. Radzą też, aby przemyśleć funkcjonalną linię produkcyjną i przede wszystkim mieć głowę pełną projektów ekologicznych i rozwijających zabawek.
Świetną okazją do zaprezentowania swych drewnianych, ekologicznych zabawek są różnego rodzaju jarmarki, także bożonarodzeniowe, targi, kiermasze, festyny. Jak zapewniają prowadzący ten pomysł na biznes widząc takie cuda na straganie – żadne dziecko – ani co najważniejsze rodzic - się im nie oprze. Bowiem drewniane zabawki to klasyka.
Zabawki drewniane, a w szczególności własnoręcznie rzeźbione w drewnie zawsze będą zachwycały i tych małych i tych dużych.
- Jednym z naszych klientów był 8-latek, który nie mógł wyjść z podziwu widząc nasze drewniane zabawki – mówi jeden z prowadzących ten pomysł na biznes. – Uznał, że…jesteśmy pomocnikami Świętego Mikołaja, ponieważ on także w swym warsztacie sam produkuje zabawki z drewna i maluje je wraz z elfami…
Zdaniem ekspertów, rynek drewnianych zabawek w Polsce w najbliższych latach będzie się nadal rozwijał. Sprzyja temu fakt bogacenia się naszego społeczeństwa, zauważalny przyrost urodzeń i zwiększenie świadomości rodziców w kwestii ich wpływu na rozwój dzieci. Wzrasta też zapotrzebowanie klientów na specjalistyczne, bezpieczne i ekologiczne sklepy zabawkarskie oraz fachową obsługę.
Sprawdź też inne pomysły na biznes