Wtyczki Wordpressa, które warto wykorzystać na stronie WWW
W połowie stycznia 2019 roku w bazie Wordpressa znajdowały się 54 334 wtyczki. Oczywiście wiele z nich ma bardzo podobną charakterystykę – nie są to wyłącznie wtyczki o unikatowych możliwościach. Nie jest możliwe wskazanie wszystkich przydatnych wtyczek WP, ale możemy na pewno zaprezentować kilka takich, które przydadzą się większości webmasterów.
Wtyczki, które ulepszą Wordpressa
Webmasterzy korzystają z przeróżnych wtyczek. Zazwyczaj chodzi o zapewnienie sobie możliwości, których po prostu CMS ten nie oferuje. Czasami webmasterzy wykorzystują również wtyczki, aby móc korzystać ze starszych funkcji systemu, które nie są już dostępne.
-
Klasyczny edytor – wraz z wprowadzeniem wersji systemu Wordpress oznaczonej numerem 5 pojawił się również zupełnie nowy edytor wpisów. Wielu użytkownikom nie przypadł on jednak do gustu, co widać choćby po tym, że wtyczka o nazwie Klasyczny Edytor ma ponad milion aktywnych instalacji. Aktualnie znajduje się ona w bazie wtyczek WP wśród wyróżnionych. Zmiana edytora, jakiej dokonano w nowej wersji WP, jest jedną z poważniejszych w ostatnich latach i rzeczywiście dla osób przyzwyczajonych do klasycznego widoku zaakceptowanie nowej wersji nie jest proste.
-
Widget Context – wtyczka, która umożliwia wyświetlanie widgetów jedynie na wskazanych podstronach. Możemy np. pokazywać użytkownikom dany widget wyłącznie na stronie głównej, w archiwum albo po prostu wskazać konkretnie, na jakich podstronach ma się on pokazywać.
-
All in One SEO – wtyczka, która umożliwia optymalizację strony pod kątem SEO. Inną wtyczką o podobnym zastosowaniu jest Yoast SEO, która przez wielu jest uznawana za lepsze dla początkujących użytkowników. Co takiego daje All in One SEO? Umożliwia przygotowanie indywidualnie dla poszczególnych podstron tytułów i opisów. Pozwala również w prosty sposób np. zasugerować wyszukiwarce, aby nie indeksowała tego wpisu – wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole. Wtyczka umożliwia również wskazanie, jaka ma być forma title dla podstron. Oczywiście All in One SEO wskazuje również maksymalną liczbę znaków dla poszczególnych pól.
-
All-in-One WP Migration – znakomita wtyczka, która umożliwia proste przeniesienie strony internetowej bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej. Ten dodatek przenosi cały serwis – motywy, wtyczki, artykuły, media, ustawienia i nie tylko. Najważniejsze, że jedynym zadaniem użytkownika jest najpierw kliknięcie „Eksport do” na stronie, którą chcemy przenieść, a dalej „Importuj z” na stronie, gdzie chcemy mieć wszystko zainstalowane. Niestety, ale darmowa wersja ma limit MB, który był już kilkakrotnie zmieniany, ale wtyczka sama w sobie jest bardzo pomocna.
-
Delete Comments By Status – wtyczka przydatna, jeśli zapomnieliśmy zainstalować odpowiednie zabezpieczenie dla komentarzy i nagle na naszej stronie pojawiły się setki wypowiedzi będących spamem. Z pomocą tej wtyczki usuniemy je dosłownie dwoma kliknięciami – dotyczy to również komentarzy do MEDIÓW.
-
Q2W3 Fixed Widget – czyli po prostu pływający widget. Będzie on widoczny pod sidebarem, nawet kiedy użytkownik przewinie stronę w dół. Może być pomocny w łatwym przekazywaniu odwiedzającym ważnego komunikatu czy po prostu reklamy.
-
Post Type Switcher – treść, która miała zostać dodana jako wpis, trafiła do serwisu jako strona? Nie trzeba kopiować, usuwać, wklejać. Ta wtyczka umożliwia w polu edycji treści zmianę rodzaju dodanej treści na WPIS/STRONĘ, w zależności od potrzeb.
Wtyczki Wordpressa i duże możliwości
Popularność WP doprowadziła do tego, że dla tego CMS-a stworzono ogromną liczbę wtyczek. Mało tego – dostępny jest nawet specjalny hosting pod WP, który ma w swojej ofercie np. Az.pl. WP jest dalej rozwijane i z pewnością system ten jeszcze nieraz zaskoczy. Ale czy nowe rozwiązania spodobają się użytkownikom? Czas pokaże.
materiał partnera
Sprawdź też inne pomysły na biznes