zaloguj
PRZEWIŃ

Pomysł na mobilny lombard XXI - pożyczaj i zarabiaj

Wiele osób uważa, że – w dobie szybkich kredytów - lombardy są już jedynie zapomnianym reliktem przeszłości. Okazuje się jednak, że pożyczki pod zastaw wciąż są popularnym sposobem zdobycia szybkiej gotówki i dobrym pomysłem na biznes. Co więcej – według prowadzących ten pomysł na biznes - klientela lombardów jest naprawdę bogata – od przeciętnego Nowakowskiego, któremu „zabrakło do pierwszego”, jak i poważnych biznesmenów zastawiających drogie zegarki, aby spłacić zaciągnięte długi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy mobilny lombard to dobry pomysł na biznes?

Zastawione rzeczy zostają w domu klienta

 

Otworzenie lombardu – tym bardziej mobilnego – może stać się więc świetnym pomysłem na biznes w Internecie. To także świetny pomysł na biznes z autem. Przed jego założeniem trzeba jednak trochę zaznajomić się z tą branżą.

 

Jeśli chcesz otworzyć lombard stacjonarny musisz wiedzieć, że od 2016 roku udzielające pożyczek pod zastaw lombardy uznawane są za instytucje pożyczkowe. Przed otwarciem lokalu musisz zatem zarejestrować swoją działalność jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną o kapitale zakładowym przekraczającym 200 tysięcy złotych. Zarejestrowanie tej działalności musi więc nastąpić także w Krajowym Rejestrze Sądownictwa. W przypadku, gdy zdecydujesz się na otwarcie lombardu zajmującego się skupowaniem, a potem sprzedażą przedmiotów - wystarczy rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Musisz też zdawać sobie sprawę, że umowa, którą będziesz zawierać ze swoimi klientami musi bazować na Kodeksie Cywilnym. Przed rozpoczęciem biznesu powinieneś zapoznać się więc z jego odpowiednimi fragmentami (zwłaszcza dotyczącymi zawierania umowy cywilno-prawnej). Znajomość przepisów pozwoli Ci na uniknięcie wysokich kar pieniężnych nałożonych podczas kontroli.

 

Jeśli chcesz zostać właścicielem mobilnego lombardu – nie musisz mieć stałej siedziby – wystarczy atrakcyjna, dobrze wypozycjonowana strona internetowa – jak w każdym biznesie w Internecie. Na czym polega działalność mobilnych lombardów, cieszących się coraz większym zaufaniem i popularnością wśród klientów? Otóż usługa ta polega na przyjeździe do mieszkania lub miejsca pracy klienta z gotówką. Klient zastawia swoje rzeczy – np. laptop, komputer, meble, telefon, sprzęt AGD czy telewizor, pracownik Lombardu pożycza klientowi pieniądze i …zostawia zastawione rzeczy na miejscu (choć niektóre lombardy robią tak do jakiejś ustalonej kwoty, np. 500 zł). Klient może więc nadal z nich korzystać. Mobilny lombard ma też propozycję dla firm – jako alternatywę kredytu bankowego. I tu tak samo zostawione rzeczy pozostaną w firmie. To jest właśnie główną przyczyną, dla której mobilny lombard będzie opłacalny, przynosił ci zyski i stanie się świetnym pomysłem na biznes.  

 

Jak przestrzegają prowadzący ten lombardowy pomysł na biznes – przez pierwsze trzy/cztery miesiące od założenia działalności może nie przynosić ona zbyt wysokich zysków. W tym czasie bowiem budujemy markę i asortyment lombardu. W tym czasie tworzy się wówczas także pewnego rodzaju więź zaufania z klientami, którzy - dobrze obsłużeni - z pewnością jeszcze do nas wrócą. Według korzystających z tego pomysłu na biznes najlepszy okres na otworzenie lombardu to czas między wrześniem a majem -wówczas lombardy przynoszą największe zyski. Najniższe zyski właściciele lombardów odnotowują w okresie wakacyjnym, choć – jak sami mówią – różnie z tym bywa.

 

Zapotrzebowanie na mobilne usługi lombardowe

 

Obecnie właściwie każdy biznes z dojazdem do klienta, a więc biznes z samochodem jest bardzo pożądany i popularny. W wersji mobilnej można zamówić już niemal każdą usługę. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie jest także na mobilne lombardy, które coraz częściej określają pewną grupę przyjmowanych rzeczy, np. auta, nieruchomości, zabytkowe przedmioty. Właściciele lombardów chcą w ten sposób sprecyzować swoje zarobki. Warto jednak pamiętać, że zawężenie kategorii przyjmowanych przedmiotów można dopiero po ok. pół – do roku od otwarcia działalności. Musimy mniej więcej rozeznać się, jakich ludzi/klientów przyciąga nasz lombard. Jak mówią korzystający z tego pomysłu na biznes najmniejsza liczba klientów spłaca pożyczki pod zastaw telefonów komórkowych. To na ich przyjmowaniu można więc na początku liczyć na największe zyski. Z kolei najwięcej klientów wykupuje biżuterię, która jest dla nich wartościowa także pod względem sentymentalnym – ludzie często zastawiają rodowe pamiątki. Bardzo ważna jest umiejętność szybkiej, poprawnej wyceny przedmiotów. To właściwie decyduje, czy ten pomysł na biznes odniesie sukces.

 

Bardzo ważne przy otwieraniu działalności lombardowej jest rzetelne sprawdzanie zastawianych rzeczy oraz opisywanie wszystkich ich wad w umowie zastawu. Trzeba poświęcić temu trochę czasu.

- Bardzo dużo właścicieli lombardów, także tych mobilnych, nie jest wstanie sprawdzić dokładnie przedmiotów w kilka minut, zazwyczaj wszelkie wady ujawniają się dopiero po nieodebraniu pożyczki – mówią prowadzący ten biznes w Internecie. – Z doświadczenia też wiemy, że właściciele mobilnych lombardów, zwłaszcza początkujący są bardziej roztargnieni, chcą jak najszybciej załatwić sprawę. Przyjechać – załatwić biznes - odjechać.

Trzeba też zawsze sprawdzać, czy rzeczywiście dany przedmiot jest oryginalny, zgodnie z zapewnieniem klienta (dotyczy to zwłaszcza biżuterii). Trzeba też być czujnym, czy próbując zastawić jakiś przedmiot klient go nie ukradł. Brak czujności lub wiedzy może narazić właściciela lombardu na straty.

 

W przypadku mobilnego lombardu – o czym już wspominano – największymi kosztami jest stworzenie strony internetowej, a także reklama. Jak najwięcej osób musi dowiedzieć się o naszym biznesie w Internecie. Ogłaszamy się więc w lokalnej prasie, mediach społecznościowych, forach. Jako, że jest to typowy biznes z samochodem niezbędny jest zakup auta i oklejenie go logo lombardu.

 

W przypadku lombardu stacjonarnego należy dysponować kapitałem początkowym, aby znaleźć odpowiedni lokal w dogodnej lokalizacji i odpowiednio go zaadaptować. Powinien znajdować się w widocznym miejscu, najlepiej w centrum miasta, z widocznym szyldem i witryną prezentującą przedmioty na sprzedaż. Bardzo ważne jest, aby lokal był odpowiednie zabezpieczony przed włamaniem – niezbędny będzie alarm antywłamaniowy, solidne drzwi i okna, alarm cichy oraz monitoring.

 

Bardzo ważna jest umowa, jaką zawieramy z klientem. Powinna zawierać wszystkie ważne dane dotyczące działalności, szczegółowe dane personalne klienta, rzetelny opis zastawianego przedmiotu (zwłaszcza jego ewentualnych wad), kwota pożyczki wraz z oprocentowaniem naliczanym w razie nieterminowej spłaty, konkretny termin, w którym trzeba spłacić zastaw. Bardzo istotne jest również spisanie odpowiedniego dla naszej działalności regulaminu automatycznie akceptowanego przez klientów w momencie podpisania umowy o zastaw. Zawierał on będzie zapis dotyczący przeniesienia własności rzeczy z klienta na właściciela lombardu, w przypadku nie zapłacenia pożyczki w terminie. Istotna jest oczywiście także adnotacja o możliwości sprzedaży zastawionego przedmiotu, gdy pożyczka udzielona pod jego zastaw nie zostanie spłacona zgodnie z terminem i zasadami ustanowionymi w umowie zastawu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.13

Udostępnij artykuł:

Jakie są zalety oraz wady przynależności do sieci franczyzowej Jakie są zalety oraz wady przynależności do sieci franczyzowej
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem