zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak wybrać skuteczną i łatwą do zapamiętania nazwę domeny internetowej

Każda osoba, która chce stworzyć własną stronę internetową, musi zainteresować się nie tylko kwestią wyboru hostingu, ale również domeny internetowej. Bardzo ważne, by jej wybór nie był przypadkowy. Dobry i łatwy do zapamiętania adres może mieć bardzo duże znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

Odpowiedni wybór domeny pozwala zwiększyć rozpoznawalność marki w sieci i ułatwia internautom wyszukiwanie konkretnej strony internetowej. Co wziąć pod uwagę, wybierając domenę internetową?

Idealna domena, czyli jaka?

Rejestracja domeny to pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia działalności w internecie. Specjaliści od marketingu zgodnie twierdzą, że warta uwagi domena powinna być:

  • zrozumiała i łatwa do zapamiętania – skomplikowane lub nieintuicyjne nazwy mogą utrudnić internautom zapamiętanie i wpisywanie adresu w polu wyszukiwarki. Warte uwagi są zrozumiałe, łatwe do zapamiętania domeny, które zapadają w pamięć użytkowników;
  • długość – dobra domena to krótka domena. Krótki adres jest zazwyczaj atrakcyjny i łatwy do zapamiętania. Długa nazwa domeny zwiększa szanse na to, że internauta pomyli się przy wpisywaniu adresu;
  • powiązana z treścią strony internetowej – spójność pomiędzy treścią strony a nazwą domeny pozytywnie wpływa na budowanie rozpoznawalności marki w sieci;
  • unikatowa – przed rejestracją domeny warto upewnić się, że jest ona unikalna i nie korzysta z niej inna firma lub osoba;
  • pozbawiona polskich znaków – mimo że już od pewnego czasu w nazwach domen mogą występować polskie znaki, to jednak większość internautów intuicyjnie je pomija.

W jaki sposób można zarejestrować domenę?

W sieci działa wiele firm, które umożliwiają rejestrację domeny. Jest to kolejny krok, którym trzeba się zająć po wyborze atrakcyjnej, dostępnej nazwy. Rejestracja domeny z reguły działa na zasadzie wykupionego abonamentu, który trwa co najmniej przez dwanaście miesięcy. Po upływie tego czasu abonament należy odświeżyć.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że użytkownik domeny nigdy nie otrzymuje jej na własność. Wyłączność na wybrany adres strony gwarantuje jedynie regularne przedłużanie umowy. W przeciwnym razie właściciel strony może utracić do niej dostęp.

Ile kosztuje rejestracja domeny?

Jak wspomniano wyżej, na rynku działa wiele firm rejestrujących domeny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że atrakcyjna cena nie zawsze jest wskazaniem do skorzystania z oferty jednej z nich. Często okazuje się, że firmy oferujące szczególnie atrakcyjne warunki obciążają swoich klientów ukrytymi opłatami, co sprawia, że ostateczna cena za unikalny adres witryny internetowej znacznie wzrasta.

Uwaga – przy wyborze firmy rejestrującej domenę warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę za pierwszy rok użytkowania, ale również koszty związane z jej odnowieniem.

Sama rejestracja domeny nie jest trudnym zadaniem. W sieci można znaleźć wiele atrakcyjnych, wartych uwagi ofert. Sposobem na oszczędności może być wybór firmy, która oferuje nie tylko rejestrację domeny, ale również usługi hostingowe.

art.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.43

Udostępnij artykuł:

Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem