zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jakie są aktualne koszty odsetkowe w pożyczce gotówkowej

Korzystając z oferty instytucji bankowych i pozabankowych, zależy nam na jak najkorzystniejszych warunkach i jak najniższych kosztach. Aby w pełni móc zrozumieć przedstawione przez banki i firmy pożyczkowe koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania, warto dowiedzieć się, jakie składowe wchodzą w całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Dopiero gdy orientujemy się w poszczególnych elementach zobowiązania, z pełną świadomością możemy porównać oferty różnych instytucji i obliczyć, na jakie koszty się decydujemy. Czym jest całkowity koszt kredytu i ile wynoszą aktualne koszty odsetkowe, dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Aby łatwiej nam było przyswoić i zrozumieć finansową nomenklaturę, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest całkowity koszt kredytu.

Całkowity koszt kredytu, to po prostu wszystkie koszty, jakie będzie musiał ponieść konsument w zawiązku z przyznanym kredytem lub pożyczką. Jeśli zatem chcemy skorzystać z pieniędzy z instytucji finansowych, należy zapoznać się z kosztami, które ten całkowity koszt tworzą. Każda instytucja finansowa może ustanowić wysokość poszczególnych kosztów, przestrzegając oczywiście zapisów w obowiązujących aktach prawnych. Do całkowitego kosztu kredytu wpisane są pewne elementy stałe, które na ten koszt się składają i należą do nich:

Odsetki – to inaczej koszty, które musimy ponieść za korzystanie z cudzego kapitału. Ustalane są w skali roku, a ich wysokość zależna jest wysokości stóp procentowych, wysokości zobowiązania i okresu kredytowania. Od wysokości oprocentowania kredytu lub pożyczki w dużej mierze zależy koszt zobowiązania. Wyrażone są w procentach i liczone od kapitału całkowitego. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Odsetki składają się ze stopy procentowej i marży. Formalnie nie mogą być one wyższe, niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP.

Prowizja – jest na ogół jednorazową opłatą za przyznanie kredytu pobieraną po wypłaceniu kredytu i może zostać doliczona do pierwszej raty lub skredytowana, czyli rozłożona na raty. Prowizja jest wynagrodzeniem dla instytucji finansowych za udzielenie kredytu lub pożyczki. Również wyrażana jest w procentach i liczona jest od kwoty udzielonego zobowiązania. Wysokość prowizji może być ustalona indywidualnie.

Koszty usług dodatkowych, w tym np. ubezpieczenie – są dla banku zabezpieczeniem przed brakiem spłaty ze strony konsumenta. Jednakże zakres ochrony bywa bardzo zróżnicowany. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe, w zamian za opłaconą składkę, zobowiązuje się spłacić pozostały dług w przypadku śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy.

Inne opłaty – np. opłata przygotowawcza.

Jakie są aktualne koszty odsetkowe w pożyczce gotówkowej?

Odsetki możemy podzielić na dwa rodzaje, odsetki ustawowe i odsetki umowne. Odsetki ustawowe, są oczywiście odgórnie ustalone w ustawie, natomiast umowne ustalane są indywidualnie pomiędzy stronami np. zawierającymi umowę o pożyczkę gotówkową. Odsetki ustawowe dzielimy na odsetki kapitałowe, za opóźnienie i za opóźnienie w transakcjach handlowych. Wysokość odsetek ustawowych reguluje Kodeks cywilny. Przepisy te określają dwie stawki odsetek kapitałowych:

  • podstawową – która jest równa sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych,
  • maksymalną – która jest równa dwukrotności stawki podstawowej.

Jeśli jednak obawiamy się o samodzielne obliczenia, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.50

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odpowiadamy Franczyza bez cięć odpowiadamy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem