zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Agroturystyka – biznes oparty na naturze

Każdy potrzebuje wypoczynku. Agroturystyka wychodzi temu naprzeciw, ponieważ mając coraz większą świadomość tego, że odpoczynek jest elementem warunkującym nasze zdrowie oraz podtrzymującym zapał i energię do pracy, poszukujemy możliwości wyciszenia lub aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Urlop jest niezbędny w naszym rocznym planie i chcemy go wykorzystać jak najlepiej. Ponieważ wolnego czasu nie mamy zbyt wiele, planujemy go bardzo dokładnie i stawiamy coraz więcej wymagań.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

 

Po co nam urlop na wsi?

Spotkanie z naturą pozwala na regenerację i spędzenie miłych chwil, nie tylko wakacyjnych. Coraz większą popularność zyskuje odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Wakacje są ważnym elementem całego roku i wolimy spędzać je czynnie, korzystając z dobrodziejstw natury, kultury regionu i przysmaków rodzimej kuchni. To sprawia, że myślimy o urokach wsi, nieprzeludnionych terenów, gdzie relaks będzie miał wymiar ciszy, śpiewu ptaków, widoku gór, szumu morza lub lasu.

To doskonały pomysł na dodatkowy zarobek dla tych, którzy już mieszkają w urokliwych zakątkach Polski lub potrafią je docenić i zauważyć w nich potencjał biznesowy.

Czym jest obecnie agroturystyka?

To wynajem krótko- i długoterminowy pokoi i całych domów wczasowiczom. Piękna okolica, bogata w zabytki i urocze zakątki, jest poszukiwanym miejscem spędzenia wakacji. Największe nasilenie turystów przypada oczywiście na miesiące letnie, ale coraz więcej chętnych korzysta z takiej formy wypoczynku również w czasie świąt czy długich weekendów. Różnorodność agroturystyki oparta jest nie tylko na samym kontakcie z naturą, lecz także na elementach charakterystycznych dla danego regionu: tradycji, zabytkach, jedzeniu, stylu życia i pracy. To wszystko składa się na wyjątkową ofertę, w której każdy potrafi znaleźć coś dla siebie.

Od czego zacząć?

Warto rozejrzeć się po swojej okolicy, wychwycić jej atuty, które umożliwią turystom spędzenie czasu tak, jak chcą i lubią. Na tej bazie należy wymyślić coś, co będzie przyciągało wczasowiczów – ofertę, która pozwoli na wykorzystanie potencjału, jaki mamy. Na początek można przystosować jeden czy dwa pokoje według standardu, jaki będzie charakteryzował nasz pomysł na ten biznes. Zazwyczaj chodzi o spójną aranżację wnętrza, w którym znajdą się podstawowe udogodnienia: szafa, łóżko, stolik, krzesło, lampka, telewizor itp. Dobrze jest pomyśleć o komforcie i przygotować oddzielną łazienkę oraz umożliwić dostęp do kuchni, co ułatwi funkcjonowanie gospodarzy i gości w czasie pobytu. Oferta może na początek obejmować rodzinne weekendy, krótkie wakacje, potem długie pobyty, a jeśli polubimy ten styl życia, to nawet święta czy noclegi w ciągu całego roku. Pojawienie się turystów jest dobrą okazją do pokazania regionalnej kuchni, zwyczajów i uraczenia smakołykami przygotowanymi przez gospodynię.

Fundusze na przystosowanie części domu możemy pozyskać z dotacji unijnych lub poszukać ofert dofinansowania w odpowiednim urzędzie pracy.

Pokoje i wyżywienie to nie wszystko

Atutem agroturystyki jest natura – jej piękno, dzikość, rzadkość, cisza, możliwość zatrzymania się i wsłuchania w nią. To wszystko możemy zaoferować odpowiednio do walorów, jakie są wokół nas. Czyste jezioro lub rzeka może łączyć się z wędkowaniem i pływaniem, warto więc mieć w wyposażeniu wędki, kajaki, łódki, pontony itp. Jeśli jest woda, to dobrym pomysłem będzie ognisko wieczorową porą. Biesiadowanie przy grillu lub pieczonej na ognisku domowej wędlinie to dodatkowy atut. Zwiedzanie okolicy – pieszo lub na rowerze, który można na miejscu wypożyczyć, czy z konkretnym planem zobaczenia zabytków regionu – może być jedną z ważniejszych potrzeb gości. Tego typu atrakcje sprawią, że wakacje staną się wymarzonym wypoczynkiem dla pasjonatów takiego sposobu spędzania czasu.

Jeżeli nastawimy się na odwiedziny rodzin, może warto pomyśleć o placu zabaw i np. jednym wieczorze, kiedy gospodarze zajmą się dziećmi, by rodzice mogli spędzić chwilę sami? Z tego również można uczynić zaletę naszej oferty. Może małe pokazy pieczenia chleba, gotowania według starych receptur? Jazda konna, nauka pływania? A może gospodyni jest pasjonatką ziół i uwielbia wegetariańskie jedzenie? Wakacyjne warsztaty zbierania i suszenia ziół połączone z nauką gotowania mogą być tym, co przyciągnie chętnych.

Nasza oferta wypoczynku może być propozycją wielu atrakcji lub skupić się na jednej, wyjątkowej. Pomysły można mnożyć!

Agroturystyka to tylko wynajem pokoi?

Zdecydowanie nie. Ostatnio zauważa się tendencję do wynajmowania całych domów. Goście mają wówczas do dyspozycji kilka pokoi, łazienkę, kuchnię, miejsce do wypoczynku na zewnątrz i są bardziej samodzielni w organizacji swoich posiłków. Takie oferty są szczególnie poszukiwane teraz, w czasie pandemii. Duże rodziny lub grupy znajomych chcą w wybranym gronie udać się na urlop. Wynajęcie domu pozwala na zachowanie reżimu sanitarnego i spędzenie czasu zgodnie z obostrzeniami. Dodatkowym atutem takiego wypoczynku może być możliwość przyjazdu z pupilem i ogrodzony teren, co podnosi bezpieczeństwo zabawy i pobytu dzieci.

Biznes możemy oprzeć na całorocznych domkach wypoczynkowych lub skorzystać z domów mobilnych, które nie wymagają tylu formalności, co postawienie budynku. Duża działka obok lasu i jeziora może zostać odpowiednio podzielona na atrakcyjne fragmenty tak, aby domki stały w odpowiedniej odległości lub obok siebie, ale miały zapewnioną przytulność i intymność dla wynajmujących.

Jeżeli nie mieszkamy na wsi, możemy kupić działkę w odpowiednim miejscu z myślą o wynajmie krótko- i długoterminowym i odpowiednio ją przygotować.

Agroturystyka daje możliwość zarobku nie tylko dla osób już żyjących w pięknej okolicy, lecz także dla tych, które widzą w tym dobry pomysł na biznes.

Justyna Nowicka

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.76

Udostępnij artykuł:

Jaki powinien być stosunek teorii do praktyki podczas szkolenia franczyzobiorcy Jaki powinien być stosunek teorii do praktyki podczas szkolenia franczyzobiorcy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem