zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Planowanie biznesu na Gewerbe: kluczowe informacje dla nowych przedsiębiorców w Niemczech

Własna działalność w Niemczech na Gewerbe to krok, na który wciąż decyduje się wielu ambitnych Polaków chcących spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy. Niemcy, jako kraj rozwinięty gospodarczo, okazuje się dla nich istotną zachętą do rozwoju biznesu, pozostając obietnicą lepszych zarobków. Myśląc o założeniu własnej firmy, nie sposób jednak zapomnieć, że decyzja ta wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować, należy podejść do tego zadania strategicznie i z odpowiednim przygotowaniem. Sprawdź, jak skutecznie zaplanować własny biznes na Gewerbe w Niemczech!

Własna działalność w Niemczech na Gewerbe – krok po kroku

Obywatele państw wchodzących w skład Unii Europejskiej mają swobodę zakładania własnych firm na terenie innych krajów członkowskich, co regulują ujednolicone przepisy unijne w zakresie warunków rejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczych. Na mocy tego prawa przedsiębiorczy Polacy mają możliwość zakładania własnych biznesów na terenie Niemiec, z czego wciąż ochoczo korzystają.

Warto jednak mieć na uwadze, że założenie własnej działalności w Niemczech na Gewerbe to wielozadaniowy proces. Od przyszłych przedsiębiorców wymaga się dopełnienia szeregu formalności – od zarejestrowania działalności w niemieckim urzędzie i założenia siedziby firmy, aż po kwestie związane z podatkami czy ubezpieczeniem.

Aby założyć własną działalność w Niemieczech na Gewerbe, należy przede wszystkim spełnić kilka podstawowych warunków:

  • posiadać miejsce prowadzenia firmy – rejestracja działalności w Niemczech jest możliwa także bez meldunku w tym kraju, jednak każdorazowo trzeba wykazać, że głównym miejscem świadczenia usług są Niemcy, przedkładając w urzędzie np. umowę najmu lokalu, w którym ma być zarejestrowana Gewerbe;

  • zgłosić firmę do rejestracji w niemieckim urzędzie Gewerbeamt, który zajmuje się wpisem do ewidencji firm. Przedsiębiorcy muszą pamiętać także o zgłoszeniu działalności w niemieckim urzędzie skarbowym oraz – w przypadku wybranych usług rzemieślniczych – dostarczeniu potwierdzeń posiadanych uprawnień i prawa do wykonywania zawodu.

Do rejestracji firmy w Niemczech potrzebne będą ponadto dokumenty takie jak kserokopia dowodu osobistego (lub paszportu) oraz pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej.

Ile kosztuje założenie własnej działalności w Niemczech na Gewerbe?

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z pewnymi kosztami. Wśród stałych opłat wynikających z prowadzenia firmy za zachodnią granicą wymienia się przede wszystkim składki na obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne oraz pielęgnacyjne (niem. Kranken- und Pflegeversicherung). Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu ubezpieczeń dobrowolnych, w tym m.in.:

  • ubezpieczenia chorobowego;

  • ubezpieczenia emerytalnego;

  • ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej;

  • ubezpieczenia wypadkowego.

Własna firma w Niemczech – dlaczego to się opłaca?

Na założenie Gewerbe w Niemczech decyduje się coraz więcej Polaków upatrujących w tym rozwiązaniu szeregu korzyści, wśród których wymienia się szczególnie ograniczoną liczbę formalności na etapie rejestracji firmy, wysoką emeryturę dla przedsiębiorców opłacających składki oraz niski próg podatkowy i wyższą kwotę wolną od podatku, za czym idą również wyższe zarobki.

mat.partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.15

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odc.4 Franczyza bez cięć odc.4
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem