Planowanie biznesu na Gewerbe: kluczowe informacje dla nowych przedsiębiorców w Niemczech
Własna działalność w Niemczech na Gewerbe to krok, na który wciąż decyduje się wielu ambitnych Polaków chcących spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy. Niemcy, jako kraj rozwinięty gospodarczo, okazuje się dla nich istotną zachętą do rozwoju biznesu, pozostając obietnicą lepszych zarobków. Myśląc o założeniu własnej firmy, nie sposób jednak zapomnieć, że decyzja ta wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować, należy podejść do tego zadania strategicznie i z odpowiednim przygotowaniem. Sprawdź, jak skutecznie zaplanować własny biznes na Gewerbe w Niemczech!
Własna działalność w Niemczech na Gewerbe – krok po kroku
Obywatele państw wchodzących w skład Unii Europejskiej mają swobodę zakładania własnych firm na terenie innych krajów członkowskich, co regulują ujednolicone przepisy unijne w zakresie warunków rejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczych. Na mocy tego prawa przedsiębiorczy Polacy mają możliwość zakładania własnych biznesów na terenie Niemiec, z czego wciąż ochoczo korzystają.
Warto jednak mieć na uwadze, że założenie własnej działalności w Niemczech na Gewerbe to wielozadaniowy proces. Od przyszłych przedsiębiorców wymaga się dopełnienia szeregu formalności – od zarejestrowania działalności w niemieckim urzędzie i założenia siedziby firmy, aż po kwestie związane z podatkami czy ubezpieczeniem.
Aby założyć własną działalność w Niemieczech na Gewerbe, należy przede wszystkim spełnić kilka podstawowych warunków:
-
posiadać miejsce prowadzenia firmy – rejestracja działalności w Niemczech jest możliwa także bez meldunku w tym kraju, jednak każdorazowo trzeba wykazać, że głównym miejscem świadczenia usług są Niemcy, przedkładając w urzędzie np. umowę najmu lokalu, w którym ma być zarejestrowana Gewerbe;
-
zgłosić firmę do rejestracji w niemieckim urzędzie Gewerbeamt, który zajmuje się wpisem do ewidencji firm. Przedsiębiorcy muszą pamiętać także o zgłoszeniu działalności w niemieckim urzędzie skarbowym oraz – w przypadku wybranych usług rzemieślniczych – dostarczeniu potwierdzeń posiadanych uprawnień i prawa do wykonywania zawodu.
Do rejestracji firmy w Niemczech potrzebne będą ponadto dokumenty takie jak kserokopia dowodu osobistego (lub paszportu) oraz pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej.
Ile kosztuje założenie własnej działalności w Niemczech na Gewerbe?
Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z pewnymi kosztami. Wśród stałych opłat wynikających z prowadzenia firmy za zachodnią granicą wymienia się przede wszystkim składki na obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne oraz pielęgnacyjne (niem. Kranken- und Pflegeversicherung). Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu ubezpieczeń dobrowolnych, w tym m.in.:
-
ubezpieczenia chorobowego;
-
ubezpieczenia emerytalnego;
-
ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej;
-
ubezpieczenia wypadkowego.
Własna firma w Niemczech – dlaczego to się opłaca?
Na założenie Gewerbe w Niemczech decyduje się coraz więcej Polaków upatrujących w tym rozwiązaniu szeregu korzyści, wśród których wymienia się szczególnie ograniczoną liczbę formalności na etapie rejestracji firmy, wysoką emeryturę dla przedsiębiorców opłacających składki oraz niski próg podatkowy i wyższą kwotę wolną od podatku, za czym idą również wyższe zarobki.
mat.partnera
Sprawdź też inne pomysły na biznes