zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Doradca podatkowy online i tradycyjny- zasady, etyka zawodu

Doradca podatkowy jest jednym z tych zawodów które wzbudzają publiczne zaufanie. Ten kto chociaż raz w swoim życiu zawodowym miał kontakt z doradcą podatkowym to wie, że bez okazania pełnego zaufania nie jesteśmy w stanie sami przebrnąć przez gąszcz skomplikowanego systemu podatkowego. Doradca podatkowy jest w stanie rozwiązać większość trudnych, na pierwszy rzut oka skomplikowanych spraw, jednak, aby to uczynić musimy się przed doradcą otworzyć i nie możemy niczego co istotne dla sprawy ukrywać. 

 Z pomocą przychodzi doradca podatkowy online, gdyż sami dobrze wiemy, że łatwiej o pewnych sprawach rozmawiać przez internet niż face to face. 

  

Zaufanie społeczne doradcy podatkowego wynika z faktu, że doradca podlega ustawie o doradztwie podatkowym. Ta ustawa reguluje przepisy o wykonywaniu tego zawodu, również doradca podatkowy online jest zobowiązany do przestrzegania tych przepisów. Po za ustawą doradca podatkowy podlega zasadom etyki zawodowej. Co bardzo istotne zasady etyki zawodowej zobowiązują każdego bez wyjątku, nie ważne czy jest to doradca podatkowy online, doradca stacjonarny, czy nawet kandydat na doradcę z pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego.   

Zobowiązania i zasady doradcy podatkowego. 

Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem doradcy podatkowego jest dbanie o godność tego zawodu, ochronę jego dobrego imienia a także przestrzeganie zasad etyki. Drugim istotnym obowiązkiem jest kierowanie się w pierwszej kolejności dobrem klientów. Po trzecie praca jaką wykonuje doradca podatkowy online, lub pracujący stacjonarnie nie ma usprawiedliwienia dla ochrony interesów klienta wtedy gdy naruszone mogą zostać godność zawodu lub zasady etyki. Po czwarte doradca podatkowy przy wykonywaniu wszelkich swoich czynności zawodowych kieruje się profesjonalizmem, starannością i rzetelnością. Po piąte i ostatnie, każdy czynny zawodowo doradca podatkowy zobligowany jest do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 

Co doradca podatkowy nie może i nie powinien robić? 

Gdy doradcą podatkowym zostaje osoba, która wcześniej pracowała jako publiczny pracownik organów administracji państwowej, jako pracownik sądu lub sędzia, to nie może świadczyć usług doradcy w sprawach z którymi miał wcześniej czynność. Nie może też jako doradca podatkowy powoływać się i wykorzystywać swoich wcześniejszych w urzędach i innych instytucjach państwowych. W praktyce oznacza to, że jeżeli doradca był wcześniej pracownikiem urzędu miasta Warszawa Mokotów, to już jako doradca podatkowy nie może zajmować się żadną ze spraw, którą wcześnie zajmował się gdy był pracownikiem tego urzędu. Nieetycznym byłoby również, wykorzystanie i nawet chociażby powoływanie się na kontakty z pracownikami tych urzędów. 

 Czym jest tajemnica zawodowa doradcy podatkowego? 

Zarówno Doradca podatkowy online, który ma ograniczony kontakt z klientem jak doradca pracujący w biurze są zobowiązani do zachowania tajemnicy we wszelkich faktach oraz informacjach, jakie uzyskali, bądź zostały im przekazane w związku z wykonywaniem swojej pracy. Obowiązek ten tyczy się wszystkich uzyskanych informacji, a w szczególności utrwalonych na nowoczesnych bądź tradycyjnych nośnikach. Takie materiały doradca podatkowy powinien odpowiednio zabezpieczyć przed osobami trzecimi niezainteresowanymi w konkretnej sprawie. W tym celu stosuje się procedury chroniące dane niezależnie od postaci w jakiej są przechowywane. Chronione są one przed zniszczeniem, zmianą lub dostępem osób niepowołanych. 

  

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego jest nieograniczony w czasie. Obowiązek dochowania tajemnicy i nie ujawniania danych obliguje doradcę do jego przestrzegania nawet wtedy gdy z klientem nie łączy go już żaden stosunek prawny. Doradcę podatkowego tajemnica zawodu obowiązuje również wtedy gdy doradca podatkowy zaprzestał wykonywania zawodu lub został zmuszony do jego zaprzestania poprzez wykreślenie go z listy doradców podatkowych. 

  Wynagrodzenie za usługi doradcy podatkowego. 

  Wynagrodzenie za usługi jakie świadczy doradca podatkowy w większość przypadków określone jest przed rozpoczęciem świadczenia usług. Taka przedwstępna umowa spisana pomiędzy doradcą a klientem chroni dwie strony i powinna zostać spisana na piśmie. Klient biznesowy to trochę inny klient niż jego indywidualny odpowiednik. Klientom biznesowym na ogół proponowane są umowy stałej współpracy i obsługi na określone czynności. Może to być np. obsługa transakcji sprzedaży nieruchomości. 

W przypadku umów biznesowych praktykowane są dodatkowe dochody dla doradców podatkowych za pomyślne wyniki w prowadzonych sprawach. 

  atykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.57

Udostępnij artykuł:

Zarabiaj efektownym show ! Zarabiaj efektownym show !
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem