Biznes, który możesz prowadzić zdalnie
Jaki biznes prowadzić? - takie pytanie zadaje sobie większość osób zastanawiających się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Tym bardziej, że z powodu pandemii czasy są obecnie niepewne. Nie wiadomo, czy nie dojdzie do kolejnych „lockdown’ów”, które ponownie uderzą w polskich przedsiębiorców. Jaki więc biznes prowadzić w dobie pandemii? Postaramy się odpowiedzieć na to najczęściej zadawane pytanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ostatnie dwa lata boleśnie uderzyły w polską gospodarkę, a rządowe tarcze antykryzysowe tylko na chwilę zatrzymały upadki kolejnych firm i masowe zwolnienia pracowników. Pandemiczna rzeczywistość okazała się prawdziwym sprawdzianem dla wielu pomysłów na biznes i zweryfikowała ich odporność na kolejne „lockdown’y”, reżim sanitarny i coraz bardziej rygorystyczne obostrzenia.
Prowadzenie biznesu z własnego fotela w salonie
Dlatego w obecnych, niewątpliwie trudnych czasach bardzo ważne jest, aby przyszli właściciele własnych pomysłów na biznes wybrali takie, aby mogli je prowadzić z domu, zdalnie, aby nie zatrzymały ich kolejne przymusowe zamykania lokali. Najprościej mówiąc, aby były one odporne na pandemię i trudną rzeczywistość, jaka obecnie ich otacza. Biznes prowadzony on-line w dużej mierze zapewni im komfort pracy w domu, brak konieczności zamykania go na czas „lockdown’u” i konieczności spotykania się z większą liczbą ludzi jak bywa to przy prowadzeniu biznesu stacjonarnego.
Wszechstronność Internetu sprawia, że właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do pomysłów na biznes on-line, w którym można spróbować swoich sił. Jaki więc biznes prowadzić w Internecie?
Jednym z popularniejszych pomysłów na biznes prowadzonych z domu w Internecie jest z pewnością prowadzenie internetowego sklepu. Co będziesz sprzedawać? To już zależy tylko od Ciebie – od Twoich zainteresowań, umiejętności, ale przede wszystkim zapotrzebowania na lokalnym lub ogólnopolskim rynku, niezagospodarowanej niszy itp. Posiadanie sklepu internetowego jest tańsze niż stacjonarnego, gdyż odchodzą koszty jego wynajmu i utrzymywania.
Ciekawym pomysłem na biznes w Internecie prowadzonym z domu jest sprzedaż rękodzieła. W tym pomyśle na biznes online kreatywność spotyka się z e-commerce. W obecnych czasach istnieje spory rynek dla produktów niszowych, rzemieślniczych i domowej produkcji. Jeśli więc potrafisz tworzyć przepiękne rzeczy z wełny, gliny, papieru, drewna, metalu, skóry, koralików, kolorowych kamyków i innych materiałów – to idealny pomysł na biznes, który możesz prowadzić w sieci.
Świetnie w dzisiejszych czasach prosperują np. internetowe sklepy ze sztuczną biżuterią hand-made. Jak w większości biznesów internetowych początkowe koszty otworzenia takiego pomysłu na biznes można zredukować do minimum. Nie są przecież potrzebne magazyny czy biuro. Na początek wystarczą dobre chęci, fantazja i odpowiednie materiały (kamyki, koraliki, druciki, silikonowe gumki, sznurki, wstążki, końcówki, zawieszki, przekładki itp.). Istnieją duże szanse na sukces – ten segment rynku odporny jest na wszelkiego rodzaju kryzysy. Jak radzić sobie z coraz większą konkurencją? Według prowadzących ten biznes jego fenomenem jest to, że…tak naprawdę nie ma konkurencji. Każde wyroby są inne, unikatowe, odzwierciedlają fantazję twórcy, czasem jego nastroje i fascynacje. Źródeł inspiracji przy tworzeniu sztucznej biżuterii jest tak dużo, że naprawdę każdy projektant jest w stanie stworzyć dzieła unikatowe, które będą wyróżniać go spośród innych.
Prowadzenie biznesu przy własnym biurku w pokoju
Przez pandemię i „lockdowny’y” nasi rodacy zaczęli…czytać więcej książek. I tu pojawia się miejsce na prowadzenie innego biznesu w sieci – wirtualnej księgarni. Coraz więcej ludzi - nie tylko studentów i ludzi stosunkowo młodych – docenia możliwość zamówienia upragnionej książki w Internecie, w zaciszu swojego domu. Wirtualne księgarnie posiadają książki różnego rodzaju, różnych autorów, różnych gatunków, w konkurencyjnych cenach. W wirtualnej księgarni książki są tańsze niż w księgarniach tradycyjnych z uwagi na powierzchnię magazynową. Księgarnie internetowe nie muszą bowiem płacić co miesiąc za lokal oraz dokonywać szeregu innych opłat. Taki internetowy biznes może więc okazać się strzałem w dziesiątkę. W przypadku e-księgarni wystarczy stworzyć własne miejsce w sieci i tam wirtualnie spotykać się z klientami. Realizując ten księgarniany pomysł na biznes można przeznaczyć tylko jedno pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, które będzie spełniało funkcję magazynu. Wirtualna księgarnia może być przeznaczona jedynie dla kucharzy, miłośników podróży, fantasy itp. Eksperci zapewniają, że właśnie takie mniejsze, specjalistyczne wirtualne księgarnie, które znalazły swoje nisze, wciąż czeka dalszy rozwój i ten pomysł na biznes będzie bardzo opłacalny.
W Internecie możesz nie tylko sprzedawać produkty (takie jak wspomniana już sztuczna biżuteria czy książki), możesz także sprzedawać swe usługi, np. graficzne, kursy on-line np. językowy, zajęcia fitness lub terapię np. logopedyczną, zarządzać mediami społecznościowymi innych osób czy zostać wirtualnym asystentem, copywriterem lub tłumaczem.
Tłumaczenie tekstów z języków obcych na polski i odwrotnie może być dobrym pomysłem na biznes i dobre zarobki. Jeszcze lepiej, gdy znasz język chiński lub japoński – umiejętność tłumaczenia z języków pozaeuropejskich jest coraz bardziej pożądana przez rodzime przedsiębiorstwa współpracujące z firmami różnych krajów i kontynentów. Tłumaczyć możesz przy własnym biurku w swoim domu. Można zarejestrować się na specjalnych portalach internetowych, które umożliwią otrzymywanie zleceń prosto na maila, a także współpracę z innymi biurami tłumaczeń. Przyjmowanie zleceń od klientów także drogą elektroniczną znacznie skraca czas oczekiwania na gotowe tłumaczenie, poza tym pozwala utrzymywać dystans społeczny w dobie pandemii.
Tłumacz przysięgły to nie wszystko - możesz zająć się przekładem różnego rodzaju nienaukowych publikacji, artykułów, broszur itp. Wówczas wystarczy tylko wysłać próbki swoich umiejętności do różnych wydawnictw. To również praca z domu. Ważna jest więc wypozycjonowana strona internetowa, ale także zareklamowanie się w pobliskich firmach, urzędach, ośrodkach agroturystycznych, hotelach czy pensjonatach nadmorskich, gdzie jest mnóstwo turystów lub przy zachodniej granicy, jeśli tłumaczysz np. z języka niemieckiego, wschodniej, jeśli np. z rosyjskiego.
Trzeba pamiętać, że przy działalności internetowej bardzo ważna jest reklama, a także atrakcyjna strona internetowa połączona z facebookiem oraz jej pozycjonowanie. Strona internetowa także musi być gustowna, eksponująca katalogi wyrobów pogrupowanych seriami lub przejrzyście informować o oferowanych usługach. Powinna też zawierać profesjonalne zdjęcia.
Ewelina Adamczyk
Sprawdź też inne pomysły na biznes