Jak produkować opakowania z biomateriałów zgodnie z obowiązującymi standardami
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują decyzję o wykorzystaniu opakowań wykonanych z surowców wtórnych, znanych jako biomateriały. Ma to na celu poprawę obiegu materiałów oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania działalności organizacji na środowisko naturalne. Czym są opakowania z biomateriałów, gdzie najczęściej się je wykorzystuje i dlaczego opłaca się zainwestować w ich produkcję?
Czym są opakowania z biomateriałów?
Opakowaniami z biomateriałów są wszystkie opakowania powstałe z podlegających biodegradacji materiałów naturalnych pochodzenia niekopalnego, a więc przede wszystkim:
- biopolimerów,
- bioplastików,
- różnego rodzaju plastików biodegradowalnych,
- a także innego typu materiałów bionicznych.
Opakowania tego typu cechują się biozgodnością i nietoksycznością, dzięki czemu ich wpływ na środowisko naturalne jest znacznie mniejszy niż opakowań wytworzonych z materiałów powstałych w oparciu o ropę naftową. Wykorzystanie biomateriałów w produkcji opakowań pozwala zagospodarować odpady biologiczne, w efekcie prowadząc do zmniejszenia ich ilości w obiegu.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się opakowania z biomateriałów?
Opakowania wykonane z biodegradowalnych materiałów, które spełniają wszystkie wymagania jakościowe i posiadają niezbędne atesty oraz certyfikaty, wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Stosuje się je do pakowania takich produktów żywnościowych, jak chociażby makaron, kasza, ryż, groch, fasola, ciastka, płatki owsiane, czy też musli. Opakowania z biomateriałów są szczególnie chętnie stosowane przez firmy produkujące żywność ekologiczną, gdyż podkreślają organiczny charakter pakowanych w nie produktów.
Zaawansowane technologicznie opakowania z materiałów biodegradowalnych mają wysoką barierę na tlen i parę wodną oraz są wytrzymałe mechanicznie i zgrzewalne, co sprawia, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane na typowych automatach pakujących. Ich właściwości sprawiają, że są chętnie używane również do pakowania ekologicznych kosmetyków.
Dlaczego warto zainwestować w opakowania z biomateriałów?
Dzięki zainwestowaniu w opakowania z biomateriałów firma jest w stanie potwierdzić spełnianie określonych norm środowiskowych i społecznych, a także zapewnić identyfikowalność swoich produktów w łańcuchu wartości. Zmniejsza również swój wpływ na środowisko naturalne i pokazuje swoim klientom, że oferowane przez nią produkty są zgodne z uznawanymi na całym świecie kryteriami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystywanie opakowań wykonanych z biodegradowalnych materiałów to również możliwość pokazania dostawcom, konsumentom i innym interesariuszom zaangażowania przedsiębiorstwa w gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Normy i standardy obowiązujące przy produkcji opakowań z biomateriałów
Przy produkcji opakowań tego typu konieczne jest upewnienie się, że wykorzystane materiały są w istocie biomateriałami. Jak można to sprawdzić? Wszystkie biomateriały, by mogły być w ten sposób klasyfikowane, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat. Dostępne są takie certyfikaty, jak REDcert EU i SURE, 2BSvs oraz KZR INiG. Najbardziej powszechnym jest jednak certyfikat poświadczających spełnienie norm wynikających ze standardu ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), wprowadzonego europejską dyrektywą w sprawie odnawialności źródeł energii. Producenci biomateriałów mogą ubiegać się o przyznanie trzech certyfikatów ISCC – ISCC EU, ISCC CORSIA oraz ISCC Plus.
Certyfikat ISCC Plus
Certyfikat ISCC Plus jest uznawanym międzynarodowo systemem certyfikacji wszystkich zrównoważonych surowców wraz z biomasą leśną i rolniczą oraz materiałami o obiegu zamkniętym. W celu jego uzyskania należy pomyślnie przejść proces weryfikacji przeprowadzany przez niezależnych audytorów i uzyskać orzeczenie stanowiące podstawę do wdrożenia kryteriów zrównoważonego rozwoju. Producent opakowań z biomateriałów, który chce zdobyć certyfikat ISCC Plus, musi:
- dokonać wyboru odpowiedniej jednostki certyfikującej,
- zarejestrować się w systemie ISCC,
- przejść stosowny audyt,
- usunąć ewentualne wskazane przez audyt nieprawidłowości i przeszkody,
- odebrać wystawiony certyfikat ISCC Plus.
W zdobyciu certyfikatu ISCC Plus oraz innych certyfikatów stosowanych do biomateriałów pomagają firmy oferujące profesjonalne wsparcie w procesie potwierdzania zgodności wykorzystywanych materiałów z obowiązującymi normami. Jednym ze światowych liderów certyfikacji jest działająca na polskim rynku firma Bureau Veritas, będąca doskonałym partnerem dla przedsiębiorstw ceniących zrównoważony rozwój, w tym producentów opakowań z biomateriałów. Dzięki skorzystaniu z usług firmy możliwe jest okazanie zaangażowania we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań i uniknięcie oskarżeń o tak zwany greenwashing.

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Wielofunkcyjny samoobsługowy odkurzacz parowy Self-Service, czyli inwestycja dla każdego

Smakują cały rok, nie tylko w święta - otwieramy pierogarnię

Zainwestuj w kawiarnię ze zwierzętami

Skąd wziąć dobry pomysł na biznes

Jak otworzyć swój biznes…bez pieniędzy cz. 1

Biznes, który nie wymaga dużych nakładów na start

Pomysłowy biznes rękodzielniczy. Unikatowe wzory dla wyjątkowych klientek

Szukasz pomysłu na biznes.Poznaj catering dietetyczny od kuchni

Przydomowa serowarnia - dobry pomysł na biznes na wsi

Wegetariańskie gotowanie dobrym pomysłem na biznes

Jak trafić z pomysłem na biznes w rynkową niszę
