zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak produkować opakowania z biomateriałów zgodnie z obowiązującymi standardami

Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują decyzję o wykorzystaniu opakowań wykonanych z surowców wtórnych, znanych jako biomateriały. Ma to na celu poprawę obiegu materiałów oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania działalności organizacji na środowisko naturalne. Czym są opakowania z biomateriałów, gdzie najczęściej się je wykorzystuje i dlaczego opłaca się zainwestować w ich produkcję?

Czym są opakowania z biomateriałów?

Opakowaniami z biomateriałów są wszystkie opakowania powstałe z podlegających biodegradacji materiałów naturalnych pochodzenia niekopalnego, a więc przede wszystkim:

  • biopolimerów,
  • bioplastików,
  • różnego rodzaju plastików biodegradowalnych,
  • a także innego typu materiałów bionicznych.

Opakowania tego typu cechują się biozgodnością i nietoksycznością, dzięki czemu ich wpływ na środowisko naturalne jest znacznie mniejszy niż opakowań wytworzonych z materiałów powstałych w oparciu o ropę naftową. Wykorzystanie biomateriałów w produkcji opakowań pozwala zagospodarować odpady biologiczne, w efekcie prowadząc do zmniejszenia ich ilości w obiegu.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się opakowania z biomateriałów?

Opakowania wykonane z biodegradowalnych materiałów, które spełniają wszystkie wymagania jakościowe i posiadają niezbędne atesty oraz certyfikaty, wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Stosuje się je do pakowania takich produktów żywnościowych, jak chociażby makaron, kasza, ryż, groch, fasola, ciastka, płatki owsiane, czy też musli. Opakowania z biomateriałów są szczególnie chętnie stosowane przez firmy produkujące żywność ekologiczną, gdyż podkreślają organiczny charakter pakowanych w nie produktów.

Zaawansowane technologicznie opakowania z materiałów biodegradowalnych mają wysoką barierę na tlen i parę wodną oraz są wytrzymałe mechanicznie i zgrzewalne, co sprawia, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane na typowych automatach pakujących. Ich właściwości sprawiają, że są chętnie używane również do pakowania ekologicznych kosmetyków.

Dlaczego warto zainwestować w opakowania z biomateriałów?

Dzięki zainwestowaniu w opakowania z biomateriałów firma jest w stanie potwierdzić spełnianie określonych norm środowiskowych i społecznych, a także zapewnić identyfikowalność swoich produktów w łańcuchu wartości. Zmniejsza również swój wpływ na środowisko naturalne i pokazuje swoim klientom, że oferowane przez nią produkty są zgodne z uznawanymi na całym świecie kryteriami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystywanie opakowań wykonanych z biodegradowalnych materiałów to również możliwość pokazania dostawcom, konsumentom i innym interesariuszom zaangażowania przedsiębiorstwa w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Normy i standardy obowiązujące przy produkcji opakowań z biomateriałów

Przy produkcji opakowań tego typu konieczne jest upewnienie się, że wykorzystane materiały są w istocie biomateriałami. Jak można to sprawdzić? Wszystkie biomateriały, by mogły być w ten sposób klasyfikowane, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat. Dostępne są takie certyfikaty, jak REDcert EU i SURE, 2BSvs oraz KZR INiG. Najbardziej powszechnym jest jednak certyfikat poświadczających spełnienie norm wynikających ze standardu ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), wprowadzonego europejską dyrektywą w sprawie odnawialności źródeł energii. Producenci biomateriałów mogą ubiegać się o przyznanie trzech certyfikatów ISCC – ISCC EU, ISCC CORSIA oraz ISCC Plus.

Certyfikat ISCC Plus

Certyfikat ISCC Plus jest uznawanym międzynarodowo systemem certyfikacji wszystkich zrównoważonych surowców wraz z biomasą leśną i rolniczą oraz materiałami o obiegu zamkniętym. W celu jego uzyskania należy pomyślnie przejść proces weryfikacji przeprowadzany przez niezależnych audytorów i uzyskać orzeczenie stanowiące podstawę do wdrożenia kryteriów zrównoważonego rozwoju. Producent opakowań z biomateriałów, który chce zdobyć certyfikat ISCC Plus, musi:

  • dokonać wyboru odpowiedniej jednostki certyfikującej,
  • zarejestrować się w systemie ISCC,
  • przejść stosowny audyt,
  • usunąć ewentualne wskazane przez audyt nieprawidłowości i przeszkody,
  • odebrać wystawiony certyfikat ISCC Plus.

W zdobyciu certyfikatu ISCC Plus oraz innych certyfikatów stosowanych do biomateriałów pomagają firmy oferujące profesjonalne wsparcie w procesie potwierdzania zgodności wykorzystywanych materiałów z obowiązującymi normami. Jednym ze światowych liderów certyfikacji jest działająca na polskim rynku firma Bureau Veritas, będąca doskonałym partnerem dla przedsiębiorstw ceniących zrównoważony rozwój, w tym producentów opakowań z biomateriałów. Dzięki skorzystaniu z usług firmy możliwe jest okazanie zaangażowania we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań i uniknięcie oskarżeń o tak zwany greenwashing.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.60

Udostępnij artykuł:

Co jest kluczowe w szkoleniu franczyzobiorcy Co jest kluczowe w szkoleniu franczyzobiorcy
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem