zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Inwestycja w pożyczki. Czemu warto. Co trzeba wiedzieć.

Pożyczki społecznościowe mogą być dobrym sposobem na zainwestowanie pieniędzy. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu przed ulokowaniem kapitału?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.
  • Jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.

Udało ci się zgromadzić sporą sumę. Twoje regularne dochody pozwalają na bezproblemowe utrzymanie, więc nie musisz sięgać po oszczędności. Teraz do wyboru masz dwa rozwiązania. Możesz po prostu przechowywać je na koncie lub w przysłowiowej skarpecie (pozwalając przy okazji, by „zjadała” je inflacja) lub zainwestować je i przynajmniej w niewielkim stopniu pomnożyć.

To oczywiście zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest ono tym większe, im większe są przewidywane zyski. Poszczególne metody różnią też stopniem skomplikowania i tym samym umiejętnościami niezbędnymi do wydajnego zarabiania pieniędzy. Pod tym względem „najgorzej” wypada inwestowanie na giełdach (np. Forex czy GPW). Nie tylko wymaga sporej wiedzy i dedykowanych narzędzi (np. oprogramowania, które inwestor przygotowuje sam), ale też pochłania sporo czasu.

Żadnych umiejętności nie wymaga zaś założenie lokaty bankowej, jednak w takim przypadku nie powinieneś liczyć na duży zysk. Ponadto w warunkach wysokiej inflacji może okazać się, że nie będzie go w ogóle. Na tym tle dobrym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w pożyczki społecznościowe, która przy niewielkich nakładach czasu i wiedzy pozwala na uzyskanie sporych dochodów. Na czym jednak polega? Co o pożyczkach społecznościowych powinien wiedzieć inwestor?

Pożyczki społecznościowe. Na czym polegają?

Pożyczki społecznościowe to specyficzny rodzaj pożyczek pozabankowych, w których nie bierze udziału zarejestrowana firma pożyczkowa. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju legalne i, co ważne, pożyczki nie podlegają ograniczeniom dotyczącym kwoty. Od zwykłych pożyczek udzielanych w gronie znajomych lub za pośrednictwem ogłoszeń w prasie, odróżnia je sposób łączenia pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Następuje to za pomocą dedykowanych serwisów, w których obie strony mogą zamieszczać swoje ogłoszenia.

Z prawnego punktu widzenia zobowiązanie powinno być udzielone na podstawie umowy pożyczki między dwiema osobami fizycznymi. Obie strony muszą również zadbać o to, by we właściwy sposób rozliczyć się z fiskusem. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do opłacenia podatku od czynności prawnych, który naliczany jest w momencie podpisania umowy oraz wypłacenia pieniędzy i wynosi 2 procent wartości finansowania. Pożyczkodawca musi zaś opłacić 19-procentowy podatek dochodowy od odsetek.

Umowa pożyczki między osobami fizycznymi nie musi być sporządzona w formie pisemnej, jeśli jej kwota nie przekracza 500 złotych. Ponadto w przypadku finansowania większego niż 15 tysięcy złotych, niezbędne będzie jej udokumentowanie poprzez przelew na konto bankowe lub przekaz pocztowy.

To dobry czas na pożyczki społecznościowe

Koronakryzys pozbawił pracy ponad pół miliona Polaków. Wiele osób, którym udało się zachować zatrudnienie, zanotowało ponadto niższe wynagrodzenie. Dziury w domowych budżetach do tej pory często łataliśmy przy pomocy pożyczek pozabankowych. W ostatnich latach większość udzielających je firm znacznie podwyższyło wymagania wobec klientów. Klienci bez stałego zatrudnienia, z bardzo niskimi dochodami lub z niekorzystną historią kredytową nie mogą zatem liczyć na przyznanie finansowania.

To zaś stwarza spore możliwości dla prywatnych inwestorów. Korzystając z serwisów z pożyczkami społecznościowymi, mogą oni dotrzeć do klientów, którym banki lub firmy z sektora pozabankowego odmówiły przyznania pieniędzy. Ustalając korzystne dla siebie warunki, zyskują dobry sposób na inwestycję kapitału – mało czasochłonny, nie wymagający wiedzy i, jak się okazuje, bezpieczny.

Pożyczki społecznościowe. Czemu warto w nie inwestować?

To, ile korzyści odniesiemy inwestując w pożyczki społecznościowe, w dużej mierze zależy od serwisu, w którym będziemy szukać klientów. Chodzi przede wszystkim całej inwestycji, wygoda i możliwość dotarcia ze swoją ofertą do większej liczby osób. Wybierając serwis www.aureus.info.pl zyskujemy możliwość zainwestowania kapitału na bardzo korzystnych zasadach. Z punktu widzenia inwestora, najważniejsze zalety tego portalu to:

 

  • bezpieczeństwo inwestycji: każda pożyczka udzielana w aureus.info.pl jest zabezpieczona w wybrany przez inwestora sposób. Tę funkcję może pełnić na przykład weksel, hipoteka, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji lub poręczenie majątkowe;
  • weryfikacja pożyczkodawców: zanim udzieli finansowania, inwestor może skorzystać z przygotowanego przez aureus.info.pl panelu, w którym uzyska szczegółowe informacje na temat potencjalnego pożyczkodawcy – łącznie z oceną ryzyka towarzyszącego danej pożyczce;
  • pełna swoboda w ustaleniu warunków: inwestor może sam ustalić, na jaki okres i ile rat udziela finansowania. Również wysokość oprocentowania leży w jego gestii. Wysokie ryzyko może zrekompensować sobie wyższymi odsetkami lub też zaproponować konkurencyjną wobec banków i firm pożyczkowych ofertę;
  • dostęp do wielu pożyczkodawców i łatwość w dotarciu do nich. Pod tym względem pożyczki społecznościowe są bezkonkurencyjne wobec aktywnego poszukiwania klientów za pomocą ogłoszeń.

 

 

 

materiał partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.51

Udostępnij artykuł:

Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych Jak odróżnić, źle zorganizowane szkolenia od dobrze zorganizowanych
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem