zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Gabinet podologiczny - pomysł na dobry biznes dla pań

Podologia w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna, doceniana i …zauważana. Coraz częściej staje się też wybieranym kierunkiem na uczelniach i szkołach jako uzupełnienie kierunków pielęgniarskich i lekarskich. Także Polacy są coraz bardziej świadomi tego, czym tak naprawdę jest podologia i jak ważne jest dbanie o stopy. Tym bardziej, że wielu rodaków cierpi na schorzenia stóp lub stawu skokowo-goleniowego. Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy opłaca się założyć gabinet podologiczny;
 • co to jest podologia;
 • jak zadbać o wzrost swojego biznesu w oparciu o franczyzę sprawdź tutaj.
 • jak poznać inne pomysły na biznes sprawdź tutaj.

Podologia to współcześnie idealny pomysł na biznes medyczny/kosmetyczny dla pań (co wcale nie oznacza, że podologiem nie może być mężczyzna). Ten pomysł na biznes może być realizowany zarówno jako biznes stacjonarny jak i usługi mobilne. Ta profesja wymaga od podologa rzetelnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii, a także opatrywania ran czy technik zaopatrzenia ortopedycznego (wkładki ortopedyczne, ortezy). Do podologów szczególnie często zwracają się sportowcy, ale  także pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy), z dolegliwościami na stopach.

Pomysł na biznes – i co dalej?

Według ekspertów każdy pomysł na biznes medyczny lub kosmetyczny ma duże szanse odniesienia sukcesu. Aby pracować jako podolog i mieć swój własny gabinet podologiczny lub kosmetyczny, musisz nie tylko pomyśleć skąd pozyskać finansowanie na – nie ma co ukrywać - drogi sprzęt i umeblowanie, ale również zastanowić się, jak zorganizować pomieszczenia gabinetowe, aby wszystko było zgodne z przepisami.

Jeśli Twój gabinet podologiczny/kosmetyczny będzie oferował zabiegi podologiczne musisz zdawać sobie sprawę, że wymogi sanepidu w tym przypadku są bardziej restrykcyjne niż odnośnie wykonywania zabiegów kosmetycznych. Musisz więc zapoznać się z odpowiednimi przepisami, które można znaleźć w  ustawach - niestety co jakiś czas ulegają one zmianom. Jednakże przepisy nie działają wstecz i jeśli uruchomisz swą działalność zgodnie z obowiązującymi na dany moment przepisami - zmiany nie będą cię dotyczyły. Ponadto regulacje publikowane są w Dziennikach Ustaw i można je znaleźć np. na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki albo Ministerstwa Zdrowia. Zawierają rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa pacjenta i podologa wykonującego zabiegi.

Bardzo ważne są także przepisy wykonawcze dotyczące projektowania nowych gabinetów podologicznych – w tym wypadku z pewnością pomocni będą doświadczeni architekci i nadzorcy budowlani, którzy pomogą ci prawidłowo zrealizować Twój pomysł na biznes. Musisz jednak zaznajomić się z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu będziesz mogła m.in. samodzielnie obliczyć wydatki związane z budową, modernizacją lub remontem przystosowującym gabinet pod zabiegi podologiczne. Projektując swój gabinet podologiczny musisz pamiętać, aby tak rozmieścić pokoje, by komunikacja gabinetowa była łatwa i funkcjonalna. Niezbędna jest recepcja, poczekalnia dla pacjenta, WC, gabinet zabiegowy, Twoje biuro, pomieszczenie, w którym wykonuje się dezynfekcję i sterylizację, a także pomieszczenie socjalne.

Eksperci podają trzy kroki do biznesu medycznego:

 • wyposażenie;
 • szkolenie;
 • rozwój.

Gabinet podologiczny należy wyposażyć w najwyższej jakości specjalistyczny sprzęt i funkcjonalne meble. Jak przestrzegają prowadzący już ten medyczny biznes – prawidłowe i funkcjonalne wyposażenie gabinetu podologicznego jest jednym z trudniejszych zadań stojących przed jego właścicielem. Warto też wiedzieć, że Polskie Towarzystwo Podologiczne - mimo braku jednoznacznych uregulowań prawnych dla zawodu podologa - określiło polskie standardy podologiczne. Dotyczą one urządzenia i wyposażenia w gabinecie, środków ochrony indywidualnej pacjenta oraz podologa oraz innych urządzeń i sprzętów.

- Co potrzeba, aby z sukcesem realizować ten pomysł na biznes? Długo by wymieniać, ale zacznijmy od urządzenia o nazwie „autoklaw” do szybkiej sterylizacji każdego rodzaju wsadów doskonały do gabinetów podologicznych (5 999 zł – 8 900 zł), myjek ultradźwiękowych (ok. 500 zł – 4 800 zł), funkcjonalnych lamp i lup (od 890 zł – 2 090 zł), ergonomicznych, przyjaznych dla kręgosłupa krzeseł oraz funkcjonalnych i wygodnych foteli dla pacjentów (od 2 950 zł – 14 490 zł). Realizując ten pomysł na biznes niezbędne są także frezarki podologiczne (koszt od 6 990 zł – 9 500 zł) wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz posiadające taki uchwyt zaciskowy, dzięki któremu można samodzielnie wyczyścić uchwyt zaciskowy mikrosilnika bez pracochłonnego i skomplikowanego demontażu i montażu. Kupując wyposażenie do naszego gabinetu trzeba naprawdę zwracać uwagę na wszystko - parametry techniczne, kwestie związane z użytkowaniem, wsparcie techniczne, które gwarantuje producent czy dystrybutor, łatwy w obsłudze fotel podologiczny, jego ergonomia, możliwość wysuwanych podnóżków, funkcjonalność i materiał wszelkich urządzeń, które kupujemy.

Do kosztów zakupu urządzeń, aby wyposażyć gabinet podologiczny/kosmetyczny dochodzą jeszcze filtry do frezarek, worki włókninowe, rękawy i torebki do sterylizacji, testy do autoklawu, zgrzewarka (od ok. 1200 zł), destylarka wody (ok. 900 zł), tacka na instrumenty (ok. 140 zł). Zestaw podstawowego wyposażenia gabinetu to koszt 25 000 zł, tzw. gabinetu premium – 31 000 zł, a gabinetu prestiż – ok. 35 000 zł.

Mobilny gabinet podologiczny

Jeśli nie stać cię jeszcze na otwarcie stacjonarnego gabinetu podologicznego możesz świadczyć usługi mobilne przeznaczone dla osób z ograniczeniami ruchomości, niepełnosprawnością uniemożliwiającą poruszanie się lub dla osób w podeszłym wieku. Możesz świadczyć swoje usługi mobilne w takich miejscach jak szpitale, domy opieki społecznej, hospicja czy domy prywatne. Tak jak każde usługi mobilne - jest to pomysł na biznes z samochodem, który może stać się też naszą reklamą.

Także przy usługach mobilnych Polskie Towarzystwo Podologiczne stworzyło standardy podologiczne. Co jest potrzebne mobilnemu podologowi?

 • frezarka podologiczna (do pracy na sucho z pochłaniaczem – 1 szt., obroty maksymalne nie niższe niż 20 tys. obr/min),
 • taboret składany, przenośny (najlepiej z regulacją wysokości),
 • lampa z lupą (dostosowana do reszty systemu),
 • podnóżek, rozkładany z regulowaną wysokością,
 • przenośna chłodziarka na preparaty, kosmetyki (lub minimum torba izotermiczna),
 • wanienka mobilna, składana + jednorazowe wkłady foliowe (do rozważenia)
 • torby, walizki – według indywidualnych potrzeb,
 • wózek transportowy, z możliwością zamontowania spakowanych powyższych elementów wyposażenia,
 • narzędzia – minimum jeden zestaw dla jednego pacjenta, w polskich warunkach przyjmuje się, że powinno ich być tyle by wystarczyło ich na dzień roboczy. Jeśli przewiduje się w trakcie pracy przerwę na sterylizację narzędzi to takich zestawów może być odpowiednio mniej.

Mobilny gabinet podologiczny dopełniają: płyn dezynfekujący dłonie, preparaty pielęgnacyjne do stóp, opatrunki specjalistyczne, ręczniki papierowe, serwety podfoliowane, płyn dezynfekcyjny do narzędzi i powierzchni w sprayu, przedłużacz elektryczny, sztywne zamykane szczelnie pojemniki na narzędzia czyste oraz takie same na narzędzia brudne – pozabiegowe, pojemniki sztywne i szczelnie zamykane na odpady medyczne (wszystkie pojemniki powinny być czytelnie oznakowane i opisane). Mobilnego podologa obowiązują też takie same środki ochrony pacjenta oraz jego samego.

Mobilny kuferek do frezarki -  koszt ok. 2000 zł.

Zaleca się, aby mobilny gabinet podologiczny posiadał zaplecze techniczne w postaci pomieszczenia innego niż np. własne mieszkanie. Przeznaczeniem dla takiego pomieszczenia byłoby głównie przeprowadzanie w nim procesu dezynfekcji, mycia i sterylizacji narzędzi. Pomieszczenie to służyć może również do przechowywania zestawu mobilnego, narzędzi lub dokumentacji. Osobne pomieszczenie wiąże się więc z kosztem jego wynajmu, dostosowania. Są to jednak zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku wynajmu całego lokalu na gabinet podologiczny/kosmetyczny. Zdecydowanie zaleca się też wykorzystanie własnego autoklawu.

Jak już wspomniano podologia to idealny pomysł na biznes dla pań, jednakże tak naprawdę płeć nie ma znaczenia. Ważne jest, aby podolog wciąż podnosił swoje kwalifikacje, brał udział w różnych szkoleniach, co pomoże mu w dalszym rozwoju. Może też prowadzić wykłady na targach medycznych oraz kosmetologicznych i brać udział konferencjach branżowych, a także publikować artykuły w medycznych czasopismach.

Przykładowy cennik podologów:

 • Podstawowy zabieg podologiczny od 140,00 zł
 • Rekonstrukcja płytki paznokciowej od 100,00 zł
 • Wykonanie i założenie klamry korygującej Fraser'a od 180,00 zł
 • Przełożenie klamry korygującej Fraser’a od 90,00 zł
 • Zdjęcie klamry korygującej na zakończenie terapii. od 50,00 zł
 • Ortoza indywidualna od 85,00 zł
 • Taping od 80,00 zł
 • Oczyszczenie rany od 50,00 zł
 • Jonoforeza od 40,00 zł
 • Kąpiel metodą Schiele (jeden zabieg) od 60,00 zł
 • Kąpiel metodą Schiele (seria 12 zabiegów) od 540,00 zł

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.34

Udostępnij artykuł:

Dobre, bo polskie - LollyPolly wchodzi w franczyzę Dobre, bo polskie - LollyPolly wchodzi w franczyzę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem