zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Artystyczne pomysły na biznes na wsi

Działalność artystyczna też może być sposobem na biznes

W Strefie Dobrej Żywności Centralnych Targów Rolniczych skupiającej artystów i przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, można było podpatrzyć wiele ciekawych pomysłów na działalność pozarolniczą pozwalającą wykorzystać wyjątkowe umiejętności, podtrzymywać dziedzictwo kulturowe regionu i podreperować domowy budżet.

 

Sztuka niejedno ma imię, ale ma też swoją cenę, co dla artysty ma niemałe znaczenie. W poszukiwaniu dodatkowej działalności Dla wielu małych gospodarstw poszukiwanie nowej drogi rozwoju to często konieczność. – Produkcyjnej działalności rolniczej nie prowadzimy, tylko na własny użytek. Wieś pustoszeje, trzeba sobie jakoś radzić. Szukamy naszej nowej drogi. Staramy się robić to, co umiemy i lubimy. Trzeba robić to, co się lubi, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie – mówiła nam przedstawicielka Wioski Początku Życia z Jajkowa. – Nawiązując do nazwy naszej miejscowości, stworzyliśmy wioskę tematyczną. Wszystko u nas kręci się wokół jajka. Do wioski tematycznej można przyjechać na warsztaty bożonarodzeniowe i wielkanocne, edukacyjne zabawy ornitologiczne, warsztaty rękodzielnicze, m.in. malowanie wydmuszek metodą batikową. Organizatorzy proponują też ciepły posiłek, dla najmłodszych gry i zabawy na świeżym powietrzu z rycerzem Jajko, a dla dorosłych – degustację ajerkoniaku. – Na razie działamy jako stowarzyszenie, ale zainteresowanie naszą działalnością rośnie, więc kto wie, co będzie dalej – opowiada gospodyni z Jajkowa.

 

W przypadku Jajkowa potrzebny był dobry pomysł i odpowiednia nazwa miejscowości, ale aby prowadzić warsztaty z rękodzieła niezbędne są też zdolności artystyczne i doświadczenie. Rękodzieło daje szerokie możliwości działalności artystycznej i zarobkowej. Podczas CTR w Nadarzynie można było oglądać efekty bardzo różnorodnej działalności artystycznej: bombki zdobione metodą batikową lub złoconymi wstążkami; stroiki świąteczne z szyszek i suszonych roślin; szydełkowe aniołki, gwiazdki i ozdoby choinkowe; ręcznie robione ozdobne karty świąteczne; choinki i chatki z ciasta piernikowego, koronki klockowe oraz artystyczną odzież (czapki, swetry, kamizelki, szale, narzutki) z filcowanej wełny alpak. Można było też podziwiać rzeźbione szopki oraz inne artystyczne wyroby z drewna. Cena sztuki Sztuka i praca włożona w jej powstanie mają swoją wartość, o czym nie należy zapominać. Ceny wyrobów artystycznych wydają się na pierwszy rzut oka wysokie. – Mam to szczęście i nieszczęście, że moje rzeźby nie są artykułem pierwszej potrzeby – mówił nam artysta pracujący w drewnie. – Wykonie jednej rzeźby zajmuje mi dużo czasu, a potrzebny jest też dobry materiał, który trochę kosztuje. Nie mogę sprzedawać moich prac tanio, ale mam ten komfort, że jeśli ktoś się nimi zachwyci, to jest w stanie zapłacić tyle, ile są warte. Przykładowo: mniejsze rzeźby i drewniane misy można było kupić za ok. 150 zł.  Wyroby z filcu z wełny alpak kosztowały średnio po kilkaset złotych, najdroższe – ozdobne żakiety i swetry – wycenione zostały na ok. 1000­-1200 zł. A ceny wyrobów unikatowych i mocno oryginalnych niewątpliwie są wyższe i ustalane indywidualnie w przypadku każdego zamówienia.

 

Pięknie ubrane stoły świąteczne i odpowiednio przybrane potrawy wigilijne również stanowiły swojego rodzaju dzieła sztuki i przejaw działalności artystycznej. Na zakończenie dnia wystawowego możliwa była degustacja potraw przygotowanych przez gospodynie, ale wiele artykułów dało się kupić na miejscu przez cały dzień.  

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.28

Udostępnij artykuł:

Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem