zaloguj
PRZEWIŃ

Rzecznik MŚP deklaruje chęć udziału w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zadeklarował chęć udziału w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedziało, że nie wyklucza „wprowadzania dalszych ułatwień dla przedsiębiorców z branż, które najmocniej odczuły skutki epidemii koronawirusa”.

Pismem z 24 września 2020 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministerstwa Rozwoju o udostepnienie projektów oraz inicjatyw reform i inwestycji, nad którymi trwają prace w związku z przygotowywaniem Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a także wyraził chęć zapoznania się z zebranymi materiałami celem rozpropagowania KPO wśród sektora MŚP.

Ponadto pismem z 29 września 2020 r. Rzecznik MŚP przekazał do Ministerstwa Rozwoju postulaty dotyczące wsparcia przedsiębiorców dotkniętych negatywnymi konsekwencjami stanu epidemii celem wykorzystania ich przy projektowaniu KPO.

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika MŚP z 24 września 2020 r., Ministerstwo wskazało, że KPO to kompleksowy, wieloletni program odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa oraz wzmacniania potencjału gospodarki w długim okresie. Powinien obejmować reformy oraz inwestycje publiczne na lata 2021-2023:

· na rzecz realizacji krajowych priorytetów wynikających z Semestru europejskiego (Zalecenia CSR to szeroki zakres m.in. finanse publiczne, reformy ochrony zdrowia, rynku pracy, innowacje, kwalifikacje, polityki inwestycyjne, otoczenie biznesu);

· na rzecz wzmocnienia odporności gospodarki na potencjalne kryzysy oraz

· przyczyniające się do zielonej i cyfrowej transformacji.

Ponadto Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że zaproponowało do KPO projekty z obszaru innowacji, cyfryzacji, zielonej gospodarki, GOZ, energetyki, termomodernizacji, stymulacji gospodarki, instrumentów wspierających samorząd terytorialny. Projekty dotyczą m.in: mikroelektroniki, wsparcia produkcji leków i stworzenia hubu biotechnologicznego, rozwoju sektora kosmicznego i obserwacji ziemi, wsparcia samorządów, rozwoju energetyki prosumenckiej, budownictwa oraz efektywności energetycznej budynków, wsparcia gmin uzdrowiskowych. Wśród nich wymieniono:

· Podwarszawski Park Technologiczny Mikroelektroniki;

· Fabryki uczące i platforma cloud manufacturing;

· Hub biotechnologiczny;

· Wsparcie produkcji leków biopodobnych/API;

· Obserwacja Ziemi;

· Wsparcie doradcze dla społeczności energetycznych OZE;

· Finansowanie inwestycji społeczności energetycznych OZE

· Reforma systemu finansowania termomodernizacji i wspierania nowego budownictwa;

· Fundusz Energetyki Morskiej;

· Centralny System Informacji Rynku Energii;

· Inkubator społeczności energetycznych OZE;

· Krajowy Fundusz Rewitalizacji;

· Zrównoważony transport;

· Program Polskie Uzdrowiska;

· Rozwój kapitału ludzkiego na potrzeby nowoczesnej gospodarki;

· Platforma edukacyjna wspierająca budowanie kompetencji proinnowacyjnych.

KPO w ostatecznym kształcę musi zostać przekazana do oceny Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku.

W odpowiedzi zaś na wystąpienie Rzecznika MŚP z 29 września 2020 r., Ministerstwo poinformowało, że nie wyklucza prowadzenia dalszych ułatwień dla przedsiębiorców z branż, które najmocniej odczuły skutki epidemii koronawirusa.

Ponadto Ministerstwo wskazało, że: „Przedsiębiorcy mogą nadal korzystać z dostępnych środków wsparcia, m.in. z Pakietu pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 BGK. W ramach Pakietu można ubiegać się, np. o pożyczki płynnościowe POIR, dopłaty do oprocentowania kredytów zarówno nowych, jak i już zaciągniętych czy też o gwarancje de minimis do 80% kwoty kredytu. Firmy w kryzysie mogą również skorzystać z pomocy ARP w postaci środków na ratowanie lub restrukturyzację. Wniosek można złożyć w ARP bezpośrednio, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP albo drogą pocztową. Na pomoc ma zostać przeznaczone z budżetu 120 mln zł rocznie przez 10 lat. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie skorzystali ze środków wsparcia obsługiwanych przez właściwe urzędy pracy, np. z mikropożyczki, w dalszym ciągu mają możliwość taką pomoc uzyskać. Ponadto duże firmy w dalszym ciągu mogą wnioskować o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Finansowanie dużych przedsiębiorstw ma charakter indywidualny i obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Dodatkowo informuję o możliwości odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek do ZUS. Aktualnie z powodu epidemii ZUS nie nalicza opłaty prolongacyjnej związanej z tym wsparciem. Na wniosek przedsiębiorcy ZUS może również umorzyć składki, w przypadku, gdy uzna, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej. Przedsiębiorców na bieżąco wpiera również PARP, która na stronie w zakładce „Biznes a koronawirus” zamieszcza informacje na temat prowadzenia działalności w trakcie epidemii.

Do 30 listopada 2020 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji na usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie dostosowania firmy do nowych realiów rynkowych.”

Pisma Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z odpowiedziami na pisma Rzecznika MŚP  TUTAJ

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.81

Udostępnij artykuł:

Pomysł na biznes - zostań operatorem drona Pomysł na biznes - zostań operatorem drona
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem