zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak zdobyć pieniądze na działalność gospodarczą w czasie pandemii

Bank Gospodarstwa Krajowego pokrywa większość bieżących wydatków służących ograniczaniu skutków koronawirusowego kryzysu. Aby wyczerpać pełen limit wydatków jaki przewidziano dla Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 rząd może za pośrednictwem państwowego banku rozdysponować jeszcze około 46 mld zł.

Na stronach banku możemy zapoznać się z historiami firm,które skorzystały z pomocy.

CZYTAJ TEŻ: programy pomocowe BGK , historie firm

- Do tej pory pozyskaliśmy na rzecz Funduszu 85,30 mld zł - mówi Kamil Piechowski z zespołu Informacji i PR.Zgromadzone środki służą do walki ze skutkami pandemii.Dotychczas zostały przeznaczone m.in. na  pokrycie świadczeń związanych z:

 • dofinansowaniem wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19,
 • dofinansowaniem wynagrodzeń pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą (praca pośrednia pomiędzy umową o pracę a umową o dzieło – pracownik nabywa uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów prawa pracy, ale wynagrodzenie jest uzależnione od pracy, którą wykonał) lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług,
 • dofinansowaniem kosztów prowadzenia działalności przez samozatrudnionych. 

Środki te wykorzystane zostały również na:

 • pożyczki pokrywające bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorców,
 • dofinansowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. 

Środki Funduszu przeznaczone zostały także na finansowanie zadań realizowanych  przez Ministra Zdrowia, obejmujących m.in.:

 • zakup sprzętu medycznego, wyrobów medycznych i innych produktów, niezbędnych do zapobiegania zakażeniem wirusem SARS-CoV2 oraz jego zwalczanie,
 • zakup sprzętu komputerowego niezbędnego do pracy zdalnej w związku z wystąpieniem COVID-19,
 • zakup testów PCR i antygenowych oraz usługi wykonania testów,
 • zakup sprzętu dla szpitali, instytutów oraz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa służącego przeciwdziałaniu COVID-19,
 • dostosowanie systemów IT w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia do prowadzenia działalności w trybie zdalnym i do potrzeb związanych z walką z epidemią COVID-19.

Do wydania jest jeszcze około 46 mld zł - wynika z naszych ustaleń.

 • BGK w ramach specjalnego funduszu ma pozyskać 112,5 mld zł z emisji obligacji do końca 2020 r.
 • Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 dysponuje obecnie wolnymi blisko 19 mld zł, ale planuje sprzedaż kolejnych obligacji
 • Najwięcej pieniędzy z Funduszu - blisko 40 mld zł - ma trafić do ZUS, a 10 mld zł przewidziano dla ochrony zdrowia

Państwowy bank został zobowiązany do zasilania funduszu pieniędzmi pozyskiwanymi ze sprzedaży obligacji. Te gwarantuje Skarb Państwa, a dodatkowo skupuje na rynku wtórnym Narodowy Bank Polski, więc chętnych do pożyczania nie brakuje. Do tej pory bank sprzedał dług za ponad 85,3 mld zł, a z Funduszu wypłacił 66,6 mld zł.

Dzięki takiej konstrukcji to BGK - na zlecenie rządu - pokrywa większość bieżących wydatków służących ograniczaniu skutków koronawirusowego kryzysu. Aby wyczerpać pełen limit wydatków jaki przewidziano dla Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 rząd może za pośrednictwem państwowego banku rozdysponować jeszcze około 46 mld zł.Od kwietnia do końca sierpnia BGK wypłacił 60 mld zł.

Wszyscy korzystają

Na co poszło wydane już 66,6 mld zł? Głównym beneficjentem są przedsiębiorcy i ich pracownicy. Dofinansowane zostały również koszty prowadzenia działalności przez osoby samozatrudnione. Z Funduszu popłynęły także pieniądze na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.Oprócz pracodawców i pracowników, beneficjentami pieniędzy z BGK jest również ochrona zdrowia.Na razie nie wiadomo czy Fundusz będzie dysponował pieniędzmi tylko w 2020 r. Chociaż jego plan wydatkowy z wypłatami w wysokości 112,5 mld zł zakłada, że dojdzie do nich w tym roku. Plan finansowy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zakłada, że najwięcej - prawie 40 mld zł - trafi do ZUS. Drugie na liście beneficjentów będzie Ministerstwo Rodziny, dla którego przewidziano 38 mld zł z czego 24,5 mld zł ma zasilić Fundusz Pracy. Minister zdrowia może liczyć na przeszło 10 mld zł, a minister rozwoju na około 7,9 mld zł.

Lockdown w odcinkach

Dla przedsiębiorców i pracowników to dobra wiadomość w obliczu pojawiających się nowych obostrzeń. Te uderzają w niektóre branże ograniczając ich funkcjonowanie jak to ma miejsce w przypadku gastronomii albo fundują im nowy lockdown, czego przykładem są siłownie czy kluby fitness.W Polsce przyjęto strategię pełzającego lockdownu, czyli wprowadzanych z tygodnia na tydzień nowy restrykcji, ale nie pełnego zamykania gospodarki. To będzie jednak nieuchronnie prowadziło do ograniczeń w działalności kolejnych branż.Póki co nie słychać o nowych instrumentach wsparcia dla przedsiębiorców, ale do dyspozycji jest jeszcze część z tych, które pojawiły się wiosną.  

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.54

Udostępnij artykuł:

Pomysł na biznes - zostań operatorem drona Pomysł na biznes - zostań operatorem drona
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem