zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na Biznes: Przedszkole dla dzieci z oddziałem integracyjnym

Zapewnić równy start wszystkim dzieciom

- Dbam, aby w przedszkolu wszystkie dzieci, także te ze specjalnymi potrzebami otrzymały odpowiednie przygotowanie i wsparcie, które umożliwi im równy start w szkole - opowiada Alicja Kotlicka. - Jako psycholog szczególnie kładę nacisk na psychologiczne aspekty wychowania dziecka, szczególnie w tak trudnych czasach. Sama obserwuję dzieciaki, nie jestem dyrektorem za biurkiem - ciągnie mnie na salę, znam każde dziecko, staram się wyłapywać jego problemy. Nakierowuję także nauczycielki jak pracować z konkretnym przedszkolakiem z punktu psychologicznego. Ich wiedza pedagogiczna i moja psychologiczna zapewniają naszym przedszkolakom bardzo dobre warunki rozwoju i opieki.

- Wiadomo, że najlepsze są małe grupy, ale trzeba być przygotowanym na to, że w ciągu roku dojdą "dodatkowi" podopieczni. Także z innych przedszkoli, w których nie radzono sobie z dysfunkcjami dzieci.

"Pan Słonik" skupia dwie grupy przedszkolaków - łącznie 50 dzieci, zarówno "zdrowych" i nie przejawiających żadnych zaburzeń, jak i nie radzących sobie z zachowaniem, emocjami, z mutyzmem wybiórczym, z zaburzeniami jedzenia, autystyczne, z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Warsztaty z portrecistką z Anglii

Pani Alicja przyznaje, że problemem prowadzenia przedszkola z oddziałami integracyjnymi są też dzieci niezdiagnozowane, a potrzebujące specjalistycznej opieki.

- Tylko zdiagnozowane dzieci mogą otrzymać dofinansowanie na pomoc terapeuty - mówi. - Jeśli tak nie jest, musimy radzić sobie sami. To duże wyzwanie dla personelu przedszkola. Pani Kotlicka przyznaje, że bywa tak, że rodzice "zdrowych" dzieci nie chcą dawać ich do grupy razem z "dysfunkcyjnymi", boją się oddziałów integracyjnych - są przekonane, że dzieci takie będą np. agresywne.

- Nic bardziej mylnego - zapewnia. - Dziecko przebywające pod opieką terapeuty, jest bardzo dobrze wypracowane i nie stwarza żadnego zagrożenia dla swoich rówieśników. 

Dzieci zdrowe pięknie współpracują z tzw. zaburzonymi rówieśnikami, opiekują się nimi, okazują serdeczność.

- W naszym przedszkolu kładziemy akcent na rozwijanie twórczych zdolności i zainteresowań dziecka, kreatywnego myślenia - opowiada Alicja Kotlicka - Zajęcia plastyczne odbywają się codziennie. Są także idealną terapią dla dzieci zaburzonych - poznają kolory, dotykają farb rączkami, ćwiczą motorykę.

Przedszkole znajduje się pod patronatem Barbary Hamilton, portrecistki z Anglii, krewnej pani Alicji, która sportretowała m.in. Jana Pawła II, członków angielskiej rodziny królewskiej.

"Pan Słonik" oferuje też dogoterapię z przyjacielem przedszkola psem Brunem, zajęcia na basenie, a już wkrótce będzie miał własnego kucyka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.32

Udostępnij artykuł:

Handel przyprawami Handel przyprawami
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem