zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Nierdzewna działalność gospodarcza - co trzeba wiedzieć

W takim zakładzie można zrobić balkon, balustradę, furtkę albo kratę stalową. Ślusarz zajmuje się wszystkim co ma związek ze stalą nierdzewną. Masz smykałkę do tego? Może to dobry pomysł na biznes dla Ciebie.

Procedura otwarcia działalności jest taka sama, jak w każdym innym przypadku. Nasz zakład będzie zajmował się różnego rodzaju obróbką, ale wszystkiego co ma związek z metalami. Trzeba będzie kupić sprzęt; kilka spawarek MIG/MAG i TIG szlifierek kątowych, wiertarek i inne drobne narzędzia. Jakie dokładnie zależy już od profilu naszej przyszłej działalności, w ramach której można wykonywać nawet stalowe regały albo rekonstrukcje dawnych wyrobów ślusarsko-kowalskich. - W tej pracy trzeba mieć doświadczenie zanim jeszcze otworzy się działalność gospodarczą. Jeśli ktoś liczy że wystarczy zrobić kurs to mija się z prawdą. Osobiście przeszedłem kursy specjalistyczne, np. w Danii, ale najtrudniejsze były podstawy. Po 12 latach w tej pracy dalej się uczę- mówi Krystian Wojnicz, właściciel zakładu Crux. W tej firmie można wykonać balustradę, zlecić spawanie stali nierdzewnych i aluminium. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy profil działalności potrzebne będzie auto, żeby przewieźć sprzęt, gdy będziemy pracować w terenie. - Moja firma pracuje tylko w miejscu wyznaczonym przez klienta, ale dzięki temu nie mam kosztów związanych z własnym warsztatem - zaznacza Krystian Wojnicz. Niewątpliwie w ten sposób można pracować mając renomę i stałych zleceniodawców. Inaczej klienci nas po prostu nie znajdą. - Dla mnie najlepsza reklama, to informacja przekazywana z ust do ust, a więc gdy zrobię coś dobrze, a klient poleci mnie dalej - mówi Krystian

 

Wojnicz. Na bieżąco współpracuje z kilkoma firmami budowlanymi, ale realizuje także zlecenia osób prywatnych.

O ile praca tylko u klienta obniży wydatki wynikające z prowadzenia zakładu to przyjmując na bieżąco zlecenia nie uniknie się kosztu zatrudnienia pracownika albo pracowników. - Taka osoba może obsłużyć sama część zleceń. Z kolei gdy wykonujemy zadania jako podwykonawca inwestycji to pracujemy razem - mówi Krystian Wojnicz. - Ale nawet mając tylko jednego pracownika koszty sięgają czasami 5-7 tysięcy zł, a ich największa część wynika z obciążeń związanych z ZUS-em i podatkami. Żeby rozwinąć firmę ślusarską skuteczną formą promocji może być Internet i typowe ogłoszenia prasowe. Firma Crux skorzystała z innej, specyficznej reklamy - sponsorowała turnieje piłkarskie. Lokalna drużyna występowała pod szyldem tej firmy. - Nie korzystam z typowych reklam- mówi Krystian Wojnicz. To co najbardziej się liczy, żeby rozwinąć skrzydła? Wiedza, umiejętności i doświadczenie. A potem, zależnie od zlecenia, rozliczać można się za wykonanie całej pracy albo rozbić wynagrodzenie na stawki godzinowe. Wtedy za każdego pracownika, a w tym sprzęt, dojazd i całość obsługi zleceniodawca zapłaci od 30 do 70 zł za każdą roboczogodzinę.

Tekst: Jakub Śliwiński

Z ust do ust

Własną działalność otworzyłem po ośmiu latach spawania stali nierdzewnej. W tym czasie byłem też na dodatkowych kursach, także zagranicą i dzięki temu w tej chwili reklama nie jest dla mnie najistotniejsza klienci sami przekazują sobie informacje o mnie z ust do ust i to jest dla mnie najlepszą promocją.

Krystian Wojnicz Kontakt telefoniczny do zakładu Crux: 502 386 440 

KOSZT INWESTYCJI

KOSZTY POCZĄTKOWE Miejsce na warsztat kupno pomieszczeń lub dzierżawa od 0 zł Sprzęt: Wyposażenie (spawarki, szlifierki oraz inne narzędzia) do 20 tys. zł Samochód (dostawczy na przewóz sprzętu) od 8 tys. zł Koszt otwarcia działalności do 500 zł Materiały informacyjne od 0 zł Łącznie Od 28.500 zł KOSZTY STAŁE Dzierżawa miejsca na warsztat od 0 zł Utrzymanie księgowości 175 zł miesięcznie Pracownicy 1000- 2500 zł za każdą osobę Koszty związane z podatkami i ZUS-em Od 3000 zł Łącznie Od 4175 zł ZYSKI Od 30 do 70 zł za roboczogodzinę lub według stawki ustalonej za całe zlecenie. Trzeba pamiętać, że pierwsze co najmniej 40 roboczogodzin, to tylko comiesięczne koszty działalności bez wliczania w to kosztów otwarcia zakładu ślusarskiego.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.32

Udostępnij artykuł:

Al.Capone specjaliści od alkoholu Al.Capone specjaliści od alkoholu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem