Sieć Żabka na cenzurowanym - wywiad z Rzecznikiem MiŚP Adamem Abramowiczem
Jak dowiedziała się redakcja portalu DobrePomyslyNaBiznes.pl, w ostatnim czasie w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie na temat sieci franczyzowych. I sprawa Żabek oraz innych sieci była na nim wstępnie omawiana. Jakie są planowane działania wobec sieci ? Zapytaliśmy o to Rzecznika Malych i Średnich Przedsiębiorców - Adama Abramowicza.
Adam Abramowicz (AA): Odbyło się spotkanie informacyjne oraz zapowiedziano dalsze prace. Wszystko jest na etapie bardzo wstępnym.
Wojciech Szramowski (WS):Czy zgłaszają się osoby – franczyzobiorcy Żabki z problemami do biur Rzecznika MSP ?
(AA): Zgłaszają się franczyzobiorcy innych sieci oraz przedsiębiorcy z umowami z operatorami galerii handlowych. Z "Żabek" do dzisiaj nie było nikogo.
(WS): Czy wg. Pana powinno być tak, że rozpoczynając działalność nowy franczyzobiorca podpisuje część dokumentów in blanco. Jak tłumaczyli przedstawiciele sieci, w ten sposób Żabka zabezpiecza się finansowo w momencie przekazania sklepu z towarem ?
(AA): Umowa franczyzowa powinna być uczciwa. Uczciwa to znaczy zabezpieczającą interesy obydwu stron. Żeby tak było w umowie m.in. powinny być zapisy umożliwiające jej rozwiązanie bez ogromnych kar finansowych. W przeciwnym wypadku ktoś kto nie poznał prawdziwych skutków podpisania umowy i uległ czarowi roztaczanej przed nim wizji jej samych plusów może stać się zakładnikiem fraczyzodawcy i jego niewolnikiem do końca życia. Takie przypadki opisuje Daniel Dziewit w książce p.t. Przeliczeni.
(WS): Czy wg. Pana, mogło dochodzić do nadużycia siły. Czy tak było w kwestii sklepów Żabka?
(AA): Nie wiem jak było w tym przypadku bo jak mówiłem nikt się z taką umową do Rzecznika nie zgłosił. Wiem jednak , że są przypadki ogromnych problemów małych przedsiębiorców którzy podpisali umowy z klauzulami jakie wobec konsumentów nie mogłyby być stosowane bo zabrania tego prawo. Jeszcze raz powtarzam - franczyza jest potrzebna. Może być znakomitym narzędziem do startu we własny biznes oraz do rozwoju firmy. Współpraca między stronami musi się jednak odbywać na uczciwych warunkach dających korzyści obu stronom i umożliwiających zakończenie współpracy bez tragicznych konsekwencji dla franczyzowbiorcy. W ostatnich dniach padła propozycja aby wypracować kodeks dobrych praktyk franczyzy w różnych branżach. Podoba mi się takie podejście dlatego wkrótce powolam Zespół Roboczy Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MSP aby mógł zajać się tym problemem.
(WS): dziękuję za rozmowę.
Sprawdź też inne pomysły na biznes