zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Sieć Żabka na cenzurowanym - wywiad z Rzecznikiem MiŚP Adamem Abramowiczem

Jak dowiedziała się redakcja portalu DobrePomyslyNaBiznes.pl, w ostatnim czasie w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie na temat sieci franczyzowych. I sprawa Żabek oraz innych sieci była na nim wstępnie omawiana. Jakie są planowane działania wobec sieci ? Zapytaliśmy o to Rzecznika Malych i Średnich Przedsiębiorców  - Adama Abramowicza.

Adam Abramowicz (AA): Odbyło się spotkanie informacyjne oraz zapowiedziano dalsze prace. Wszystko jest na etapie bardzo wstępnym.

 

Wojciech Szramowski (WS):Czy zgłaszają się osoby – franczyzobiorcy Żabki z problemami do biur Rzecznika MSP ?

 

(AA): Zgłaszają się franczyzobiorcy innych sieci oraz przedsiębiorcy z umowami z operatorami galerii handlowych. Z "Żabek" do dzisiaj nie było nikogo.

 

(WS): Czy wg. Pana powinno być tak, że rozpoczynając działalność nowy franczyzobiorca podpisuje część dokumentów in blanco. Jak tłumaczyli przedstawiciele sieci, w ten sposób Żabka zabezpiecza się finansowo w momencie przekazania sklepu z towarem ?

 

(AA): Umowa franczyzowa powinna być uczciwa. Uczciwa to znaczy zabezpieczającą interesy obydwu stron. Żeby tak było w umowie m.in. powinny być zapisy umożliwiające jej rozwiązanie bez ogromnych kar finansowych. W przeciwnym wypadku ktoś kto nie poznał prawdziwych skutków podpisania umowy i uległ czarowi roztaczanej przed nim wizji jej samych plusów może stać się zakładnikiem fraczyzodawcy i jego niewolnikiem do końca życia. Takie przypadki opisuje Daniel Dziewit w książce p.t. Przeliczeni.

 

(WS): Czy wg. Pana, mogło dochodzić do nadużycia siły. Czy tak było w kwestii sklepów Żabka?

 

(AA): Nie wiem jak było w tym przypadku bo jak mówiłem nikt się z taką umową do Rzecznika nie zgłosił. Wiem jednak , że są przypadki ogromnych problemów małych przedsiębiorców którzy podpisali umowy z klauzulami jakie wobec konsumentów nie mogłyby być stosowane bo zabrania tego prawo. Jeszcze raz powtarzam - franczyza jest potrzebna. Może być znakomitym narzędziem do startu we własny biznes oraz do rozwoju firmy. Współpraca między stronami musi się jednak odbywać na uczciwych warunkach dających korzyści obu stronom i umożliwiających zakończenie współpracy bez tragicznych konsekwencji dla franczyzowbiorcy. W ostatnich dniach padła propozycja aby wypracować kodeks dobrych praktyk franczyzy w różnych branżach. Podoba mi się takie podejście dlatego wkrótce powolam Zespół Roboczy Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MSP aby mógł zajać się tym problemem.

 

(WS): dziękuję za rozmowę.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.56

Udostępnij artykuł:

Franczyza z Naturhouse Franczyza z Naturhouse
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem