Jak pracować elastycznie w 2018 roku
Brak wynajętego biura, nienormowane godziny pracy czy kontakt z klientem przez telefon i e-mail. Nowe modele pracy zdalnej lub tymczasowej – w oparciu o elastyczne umowy zlecenia lub dzieło czy freelance – stały się popularne zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Jak w 2018 roku przygotować się do przejścia z etatu na pracę elastyczną? Gdzie szukać klientów? Czy kredyt gotówkowy to dobry pomysł na start?
Według raportu „#DopasowanaPraca – wzrost znaczenia pracy nowej generacji”, który w październiku 2017 roku opublikował ManpowerGroup, aż 87% kandydatów deklaruje, że jest otwartych na pracę nowej generacji. Wpływ na taki stan rzeczy mają rozwój technologii i globalizacja. Sprawiają one, że ciągłe zmiany na rynku pracy to już praktycznie norma.
Jak zacząć?
Przypuśćmy, że w 2018 roku chcę zająć się wyszukiwaniem – researchem – informacji w internecie i dostarczaniem ich w formie skondensowanych raportów moim klientom. Taki model wpisuje się w założenia pracy nowej generacji. Jakie korzyści przyniesie mi taka działalność? Czego potrzebuję i co muszę zrobić, żeby rozpocząć?
Plusy pracy nieetatowej
Według raportu #DopasowanaPraca głównym czynnikiem, który skłania pracowników do przejścia na model pracy elastycznej jest chęć zarobku, ale na własnych warunkach. Co więcej, aż 80% osób wybierających ten model pracy upatruje w nim możliwości do nauki i wykorzystania nabytych umiejętności. Ważnym aspektem jest także to, że w tego typu pracy w pełni realizowana jest koncepcja tzw. work-life balance, czyli zarządzania czasem tak, aby znaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
Rozeznanie rynku
Wiem już, że chcę przejść na samozatrudnienie. Muszę pomyśleć zatem, czy istnieją biznesy podobne do mojego? Kto potrzebuje tego typu usług? Gdzie szukać klientów? Być może warto zastanowić się nad małym badaniem rynku? Rozesłanie ankiet z pytaniem o zapotrzebowanie na tego typu usługi np. do firm, które typujemy jako potencjalnych klientów lub znajomych, którzy pracują w podobnej do naszej branży, to zawsze dobry pomysł.
Pozyskanie klientów
Internet, spotkania networkingowe, sieć kontaktów wśród znajomych? Być może kluczem do sukcesu okaże się blog, gdzie zamieszczone teksty o researchu pokażą nasz profesjonalizm? Może warto postawić na interesujący fanpage, dotyczący szukania informacji w internecie? Albo zdecydować się na coś specjalnego – darmowy raport dla osoby, która jako np. 50 zapisze się do newslettera?
Umowa, freelance, własna działalność
Znając rynek i odbiorców swoich usług należy pomyśleć nad formą działalności. W końcu to od niej zależały będą ponoszone opłaty. Umowa zlecenie i o dzieło – to koszty uzyskania przychodu, a jednoosobowa działalność gospodarcza – ZUS i podatek dochodowy. Do naszych wydatków będzie należało także, chociażby, wyposażenie miejsca pracy. Nie obejdzie się bez tabelki w Excelu.
Pierwsze inwestycje – kredyt gotówkowy
Przygotowując się do pracy zdalnej należy pamiętać, że prawdopodobnie nasze mieszkanie stanie się również… naszym biurem. Strona internetowa, wygodne krzesło, podstawka chłodząca do laptopa, a może nowy sprzęt, jak komputer, drukarka czy skaner? Warto zastanowić się, czego będziemy potrzebować do nowej pracy.
- Zmiana stylu pracy to często nowe wydatki. Kredyt gotówkowy może okazać się pomocny na starcie. To pieniądze na dowolny cel – bank nie będzie kontrolował wykorzystania środków w ramach przyznanego kredytu – mówi ekspert z serwisu totalmoney.pl.
Start w 2018!
Analizując poszczególne punkty, jesteśmy już wstępnie przygotowani do elastycznej pracy w 2018 roku! Czas zakasać rękawy – zrobić prawdziwy research biznesu, skontaktować się ze znajomymi, rozważyć ewentualne wsparcie finansowe, czyli kredyt gotówkowy, a także kupić potrzebne sprzęty. Powodzenia w Nowym Roku!
Materiał Partnera

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Sukces w biznesie z myjnią parową

Franczyza idealna dla...humanistów

Franczyza z myślą o wegetarianach, diabetykach, alergikach

Sprawdź 10 pomysłów na franczyzę w granicach 95-100 tys. zł

Franczyza - smaki z czterech stron świata

Bierzemy pod lupę franczyzy w granicach 85-90 tys. zł

Zanim wybierzesz sieć - dokładnie sprawdź franczyzodawcę

Nie trać czasu - sprawdź franczyzy od 75-80 tys. zł

Kopiowanie cudzego pomysłu musi się opłacać - poradnik przyszłego franczyzobiorcy

Pomóż rozkręcić działający portal ze skupem i sprzedażą niepotrzebnej elektroniki

10 pomysłów na franczyzę w granicach 65-70 tys. zł
