zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak pracować elastycznie w 2018 roku

Brak wynajętego biura, nienormowane godziny pracy czy kontakt z klientem przez telefon i e-mail. Nowe modele pracy zdalnej lub tymczasowej – w oparciu o elastyczne umowy zlecenia lub dzieło czy freelance – stały się popularne zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Jak w 2018 roku przygotować się do przejścia z etatu na pracę elastyczną? Gdzie szukać klientów? Czy kredyt gotówkowy to dobry pomysł na start?

 

Według raportu „#DopasowanaPraca – wzrost znaczenia pracy nowej generacji”, który w październiku 2017 roku opublikował ManpowerGroup, aż 87% kandydatów deklaruje, że jest otwartych na pracę nowej generacji. Wpływ na taki stan rzeczy mają rozwój technologii i globalizacja. Sprawiają one, że ciągłe zmiany na rynku pracy to już praktycznie norma.

Jak zacząć?

Przypuśćmy, że w 2018 roku chcę zająć się wyszukiwaniem – researchem – informacji w internecie i dostarczaniem ich w formie skondensowanych raportów moim klientom. Taki model wpisuje się w założenia pracy nowej generacji. Jakie korzyści przyniesie mi taka działalność? Czego potrzebuję i co muszę zrobić, żeby rozpocząć?

Plusy pracy nieetatowej

Według raportu #DopasowanaPraca głównym czynnikiem, który skłania pracowników do przejścia na model pracy elastycznej jest chęć zarobku, ale na własnych warunkach. Co więcej, aż 80% osób wybierających ten model pracy upatruje w nim możliwości do nauki i wykorzystania nabytych umiejętności. Ważnym aspektem jest także to, że w tego typu pracy w pełni realizowana jest koncepcja tzw. work-life balance, czyli zarządzania czasem tak, aby znaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Rozeznanie rynku

Wiem już, że chcę przejść na samozatrudnienie. Muszę pomyśleć zatem, czy istnieją biznesy podobne do mojego? Kto potrzebuje tego typu usług? Gdzie szukać klientów? Być może warto zastanowić się nad małym badaniem rynku? Rozesłanie ankiet z pytaniem o zapotrzebowanie na tego typu usługi np. do firm, które typujemy jako potencjalnych klientów lub znajomych, którzy pracują w podobnej do naszej branży, to zawsze dobry pomysł.

Pozyskanie klientów

Internet, spotkania networkingowe, sieć kontaktów wśród znajomych? Być może kluczem do sukcesu okaże się blog, gdzie zamieszczone teksty o researchu pokażą nasz profesjonalizm? Może warto postawić na interesujący fanpage, dotyczący szukania informacji w internecie? Albo zdecydować się na coś specjalnego – darmowy raport dla osoby, która jako np. 50 zapisze się do newslettera?

Umowa, freelance, własna działalność

Znając rynek i odbiorców swoich usług należy pomyśleć nad formą działalności. W końcu to od niej zależały będą ponoszone opłaty. Umowa zlecenie i o dzieło – to koszty uzyskania przychodu, a jednoosobowa działalność gospodarcza – ZUS i podatek dochodowy. Do naszych wydatków będzie należało także, chociażby, wyposażenie miejsca pracy. Nie obejdzie się bez tabelki w Excelu.

Pierwsze inwestycje – kredyt gotówkowy

Przygotowując się do pracy zdalnej należy pamiętać, że prawdopodobnie nasze mieszkanie stanie się również… naszym biurem. Strona internetowa, wygodne krzesło, podstawka chłodząca do laptopa, a może nowy sprzęt, jak komputer, drukarka czy skaner? Warto zastanowić się, czego będziemy potrzebować do nowej pracy.

- Zmiana stylu pracy to często nowe wydatki. Kredyt gotówkowy może okazać się pomocny na starcie. To pieniądze na dowolny cel – bank nie będzie kontrolował wykorzystania środków w ramach przyznanego kredytu – mówi ekspert z serwisu totalmoney.pl.

Start w 2018!

Analizując poszczególne punkty, jesteśmy już wstępnie przygotowani do elastycznej pracy w 2018 roku! Czas zakasać rękawy – zrobić prawdziwy research biznesu, skontaktować się ze znajomymi, rozważyć ewentualne wsparcie finansowe, czyli kredyt gotówkowy, a także kupić potrzebne sprzęty. Powodzenia w Nowym Roku!  

 

Materiał Partnera


 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.31

Udostępnij artykuł:

Zarabiaj efektownym show ! Zarabiaj efektownym show !
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem