zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na świąteczny biznes - jak zarobić na świętach

Listopad i grudzień to dla niektórych biznesów najbardziej dochodowe miesiące w roku. Paradoksalnie dla przedsiębiorców święta Bożego Narodzenia kończą się w Wigilię. Niemałe pieniądze wydawane na jedzenie, prezenty i bibeloty skutecznie napędzają każdego roku światową gospodarkę. Sprawdź nasze pomysły na świąteczny biznes.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy można zarobić na świętach?

 

Czy można wyobrazić sobie święta bez karpia na stole oraz pięknie udekorowanej rękodziełem choinki?

 

Hodowla karpia

Polska jest liderem produkcji karpi w Unii Europejskiej, z niemal 30 proc. udziałem w całkowitej produkcji tych ryb na terenie krajów unijnych. Według danych Europejskiego Obserwatorium Rynku w zakresie Rybołówstwa i Akwakultury (EUMOFA), rynek konsumpcyjny karpia w Polsce szacowany jest na ponad 21 000 ton. To bez wątpienia czyni nasz kraj prawdziwym królestwem karpi.

 

Według prowadzących ten pomysł na biznes sama hodowla tych ryb z uwagi na nieprzewidywalność natury - jest skomplikowana i często ryzykowna, ale opłacalna.

 

Prowadzący ten pomysł na świąteczny biznes przyznają, że uruchomienie legalnej hodowli związane jest z wieloma niezbędnymi formalnościami - uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego, numeru weterynaryjnego i certyfikatów potwierdzających, że hodowla jest prowadzona zgodnie z zasadami dobrych praktyk rybackich, co oznacza, że karpie są świetnej jakości. W razie budowy stawów od podstaw, konieczne będzie dopełnienie formalności budowlanych (np. zgłoszenie budowy w urzędzie gminy).

 

Produkcja karpi w Polsce przebiega zasadniczo w trzyletnim cyklu. W pierwszym sezonie, wylęg karpia pochodzący ze sztucznych wylęgarni lub ze stawów tarliskowych, obsadzany jest w płytkich, nawożonych stawach narybkowych. Po osiągnięciu masy jednostkowej 1-5 g jest odławiany (najczęściej w lipcu, stąd też nazwa tej kategorii wiekowej „lipcówka”) i przesadzany do większych stawów, gdzie osiąga średnią masę 40-70 g.

 

W drugim roku życia, narybek karpi przenoszony jest do większych i głębszych stawów, gdzie do jesieni osiąga średnią masę około 200-250 g, a wielkością zbliżony jest do rozmiaru męskiej dłoni. Ta wielkość jest określania mianem „kroczek”.

 

Wiosną trzeciego roku, kroczki karpia obsadzane są w stawach towarowych, gdzie pod koniec trzeciego sezonu życia osiągają średnią masę 1,5 – 2,5 kg, są odławiane i przemieszczane do stawów magazynowych, skąd trafiają do sprzedaży.

 

W czasie swojego życia, karpie odżywiają się początkowo najdrobniejszym planktonem, by stopniowo zbliżać się w kierunku dna, w którym wyszukują bezkręgowce stanowiące w coraz większym stopniu jego pokarm naturalny. W drugiej połowie cyklu produkcyjnego wprowadzane jest stopniowe dokarmianie karpia, głównie z wykorzystaniem pozyskiwanego lokalnie ziarna zbóż, stanowiącego energetyczny dodatek do wysokobiałkowego pokarmu naturalnego.

 

Wiele legend krąży w sieci odnośnie zgęszczenia karpi w stawach, natomiast w rzeczywistości, karpie dorastają w niezmiernie, jak na produkcję zwierzęcą komfortowych, warunkach. Dla każdego z nich przewidziano 10-15 m2 powierzchni dna i około 10-15 m3 wody. W porównaniu z zagęszczeniami spotykanymi w stanowiskowym chowie ssaków lub nawet wolnowybiegowym chowie drobiu, to rzeczywiście dobre warunki.

 

Według prowadzących ten pomysł na świąteczny biznes na największy dochód można liczyć w okresie przedświątecznym, w którym karpie dostarcza się do hurtowni, detalistom i sprzedaje się je samemu.

 

Wełniane i szydełkowe ozdoby świąteczne

Na drutach i szydełku wyczarować można prawdziwe cuda. Rękodzieło zawsze jest modne i ma swoich zwolenników. Zwłaszcza, gdy są to ciepłe swetry niezbędne w każdej szafie w okresie jesienno-zimowym, czy też fantazyjne serwety nadające każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

 

- W okresie przedświątecznym najpopularniejsze są oczywiście różnego rodzaju swetry, poncho, kardigany, szale i czapki – wylicza pani Maria, prowadząca swój pomysł na biznes w Internecie. - Jeśli chodzi o rękodzieło szydełkowe – są to koronkowe „ubranka” na bombki, zielono – czerwone serwetki z błyszczącymi koralikami na świąteczny stół, aniołki, bałwanki i świeczniki, a także efektowne dywaniki pod choinkę.

 

Przyznaje też, że na jej choince od wielu już lat huśtają się tylko szydełkowe ozdoby – wrażenie robią zwłaszcza różnokolorowe przezroczyste bombki w złotych lub białych koronkach. A na sweterkach świątecznych jej bliskich królują oczywiście …renifery, bałwanki i Mikołaje. Poza sezonem świątecznym sweterki z fantazyjnymi warkoczami, pokrowce na poduszki, ale także uchwyty na filiżanki, dziergana biżuteria – od wyboru do koloru. Zamówień od klientów i swojej rodziny pani Maria ma sporo przez cały rok.

 

Jak przestrzegają prowadzący ten pomysł na biznes twórca sprzedający swoje dzieła w Internecie nie musi zakładać działalności gospodarczej, jeśli sprzedawać je będzie wyłącznie okazjonalnie. Czynności takie będą wtedy opodatkowane tylko podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który będzie płacił kupujący. Jeżeli jednak ktoś chce sprzedawać swoje robótki w sposób zorganizowany i ciągły powinien założyć działalność gospodarczą. Wówczas będzie mógł sprzedawać swoje rękodzieło na festynach lub targach, wystawiać je na aukcjach internetowych i sprzedawać poprzez swoją stronę.
 

Plantacja choinek

Jest nieodłącznym elementem świąt, roztacza w mieszkaniu zapach lasu, pod nią znajdujemy najpiękniejsze prezenty. Choinka. Polacy kupują ponoć 6 mln tego iglastego drzewka rocznie. Może to być świerk lub jodła, coraz popularniejsze są też sosny - ważne, by choinka była równomierna, nie za wysoka i o ładnej formie.

 

Dobrym pomysłem na świąteczny biznes jest więc własna plantacja choinek. Choć - jak twierdzą prowadzący ten pomysł na świąteczny biznes - na choinkach można zarobić pod warunkiem, że będzie to praca dodatkowa.

 

- Na powierzchni 1 ha można zasadzić ok. 10 000 drzewek – mówią prowadzący ten świąteczny pomysł na biznes. - Aby urosnąć, jedno drzewko potrzebuje ok. 2 m kw. terenu. Możemy sadzić np. świerk pospolity, srebrny (kłujący), serbski, jodłę pospolitą, kaukaską, a także sosnę, która ma dłuższą trwałość. Jednakże to, jaki rodzaj iglaka będziemy uprawiać zależy od gleby. Iglaki najlepiej uprawiać na glebach IV i V klasy. Świerk lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, wymaga większej wilgotności gleby i powietrza.

 

Prowadzący ten świąteczny pomysł na biznes twierdzą też, że aby móc handlować w innym miejscy niż własna szkółka należy otrzymać niezbędne pozwolenia lub dogadać się z właścicielami prywatnego terenu. Niektóre szkółki choinek oferują możliwość zakupu drzewka przez Internet w opcji z odbiorem osobistym lub z dowozem w obrębie wsi, w której mieści się plantacja i okolicznych miejscowości. Za dostarczenie drzewka kasują od 10 do 25 zł - w zależności od odległości.

 

Komplet 50 sadzonek świerka pospolitego to koszt ok. 40 zł, dla porównania komplet 10 sadzonek jodły kaukaskiej- 39 zł. Oprócz warunków atmosferycznych ten świąteczny pomysł na biznes ucierpieć może także z powodu wandali, ale także konkurencji i to zarówno innych okolicznych szkółek, jak też drzewek z marketu lub -sztucznych choinek.

 

Jednakże Polacy wciąż preferują ozdabianie żywego, pachnącego iglaka. Poza tym - według wielu osób - choinki ze szkółki są zazwyczaj lepiej wybarwione i są w zdecydowanie w lepszej kondycji niż te sprzedawane w marketach.

 

Najczęściej pod choinką znajdujemy kosmetyki, perfumy, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki i …pieniądze, za które można kupić kosmetyki, perfumy itd. Nic więc dziwnego, że w przedświątecznym okresie oblężenie przeżywają sklepy drogeryjne, odzieżowe, ze sprzętem RTV i AGD, księgarnie. Ale nie tylko…

 

Czy można wyobrazić sobie Wigilię bez pierogów? A przecież nie każdy potrafi sam je lepić. Wówczas wybawieniem okaże się pierogarnia. No i wreszcie …sklepy z zabawkami, w których rodzice – w zastępstwie Mikołaja – kupują prezenty dla dzieciaków.

 

Oczywiście sklepów z zabawkami jest od wyboru do koloru, ale może warto pomyśleć o alternatywie i otworzyć sklep z zabawkami ekologicznymi. Ale o tym w następnym artykule.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.47

Udostępnij artykuł:

Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie. Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie.
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem