zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Skup używanego sprzętu komputerowego - czy to dobry pomysł na biznes

„Mam pewien pomysł na biznes, ale nie wiem, czy warto… Przestrzeń mam, doświadczenie jest, umiejętności są… Skup używanego sprzętu komputerowego – czy to ma szansę wypalić?” – napisał do nas Czytelnik. Nigdy tak naprawdę nie można z góry założyć, czy dany pomysł na biznes się sprawdzi. To wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Można jedynie przeanalizować pewne fakty. Nie ulega wątpliwości, że Polacy coraz częściej kupują używany sprzęt IT. Sprawdźmy więc, czy pomysł na biznes dający drugie „życie” używanym komputerom „wypalił” w przypadku ludzi prowadzących już taką działalność.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy skup używanego sprzętu komputerowego się opłaca?

 

- Klienci coraz częściej wybierają właśnie używany sprzęt IT – zapewniają realizujący już ten pomysł na biznes. – Przede wszystkim decyduje o tym cena używanych komputerów – za nowy sprzęt z długo trzymającą baterią, dobrym wyświetlaczem, wydajnym procesorem trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Inni natomiast kierują się różnymi względami, np. ochroną środowiska. Skup używanego sprzętu IT to dobry pomysł na biznes. Pamiętajmy, że życie sprzętu korporacyjnego to ok. 2-3 lata, po czym zostaje on wymieniony na nowy. Wówczas ten „stary” może trafić do naszej agencji.

 

Uszkodzony sprzęt komputerowy? – to też dobry pomysł na biznes

Skup używanego sprzętu komputerowego daje możliwość m.in. zamortyzowanym korporacyjnym sprzętom, aby nie stały się zwykłym „elektrozłomem”. Prowadzący ten pomysł na biznes przekonują wszystkich, od których ten sprzęt pozyskują, a także tych, którzy go od nich potem kupują – że dbaniem o środowisko oraz formą recyklingu jest także ponowne przywrócenie do użytkowania. 

 

Niektóre agencje skupują także uszkodzony sprzęt komputerowy. Bardzo ważne jest, aby osoba realizująca ten pomysł na biznes – lub jej pracownicy - posiadali duże doświadczenie i wiedzę, by wycenić używany sprzęt IT, poznać jego parametry, stan zużycia i funkcjonalność - sprawdzić stan jego płyty głównej, matrycy, karty graficznej, pamięci RAM, procesora, a także by wyczyścić i usunąć wszystkie dane z dostarczonych nośników.

 

Prowadzący taki pomysł na biznes mówią o sobie, że dają komputerom „drugie życie.” Pozyskują wycofany z użycia sprzęt IT, testują, regenerują, uzupełniają braki, konserwują części mechaniczne, czyszczą sprzęt, likwidują uszkodzenia mechaniczne, instalują nowe oprogramowanie, obejmują gwarancją i dostarczają w nowej, dobrej cenie nowym użytkownikom. Dlatego też w tym biznesie nie może być amatorów, ale ludzi znających się na tej branży.

 

- Sprzęt używany lub uszkodzony skupujemy od różnych instytucji, przedsiębiorstw, ale także osób prywatnych – mówią realizujący ten pomysł na biznes. – Oczywiście najbardziej zainteresowani jesteśmy sprawnym sprzętem IT, za który oferujemy możliwie wysoką cenę przy uwzględnieniu oczywiście jego bieżącej wartości rynkowej. Realizując taki pomysł na biznes warto też pamiętać o aucie – warto dysponować własnym transportem, aby odebrać sprzęt od klientów przebywających na terenie całego kraju.

Używany sprzęt IT od firm, banków, korporacji

Warto więc zastanowić się, czy akurat dla Ciebie skup używanego sprzętu komputerowego to dobry pomysł na biznes. Trzeba jednak rzetelnie i dokładnie rozejrzeć się po lokalnym rynku oraz za potencjalnymi partnerami, którzy będą dostarczali Twojej agencji sprzęt mający pierwotne przeznaczenie trafić do utylizacji.

 

- Oczywiście w przypadku firm leasingowych, banków, korporacji, dużych instytucji nie mówimy o kilku sprzętach, lecz partiach – zastrzegają prowadzący ten pomysł na biznes. – Aby nasz pomysł na biznes rzeczywiście się rozwijał musimy nawiązać efektywną współpracę z wieloma dostawcami. A kto będzie od nas nabywał przywrócony do użytku sprzęt? Od rodzica, który szuka „pierwszego” laptopa dla dziecka po niedofinansowane placówki budżetowe, mniejsze firmy czy organizacje pozarządowe. Co bardzo ważne – każdy używany sprzęt IT powinien zostać poddany fachowemu kasowaniu danych – nie może on przecież trafić do nowych użytkowników z wrażliwymi danymi pozostałymi po poprzednich właścicielach.

 

Prowadzący ten pomysł na biznes żartują, że ich praca to takie trochę SPA dla używanego sprzętu komputerowego.

- Sprzęt po naszym przygotowaniu go nie może różnić się wizualnie od jego wyglądu po otwarciu fabrycznie zamkniętego pudełka – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. Zapewniają również, że różnice w wydajności nowego sprzętu także nie odbiegają tak naprawdę od starszych modeli. Poza tym mówią, że fachowo zregenerowany sprzęt IT nie jest awaryjny. Klienci dostają na niego zresztą 12-miesięczną gwarancję. Bardzo ważne jednak jest, aby – w przypadku jakiejkolwiek awarii – odebrać sprzęt od klienta, dokonać naprawy oraz odesłać sprzęt bezpośrednio do klienta. Idealnie byłoby też dysponować częściami zamiennymi do sprzedawanych modeli, aby móc także wykonywać usługi w ramach serwisu pogwarancyjnego.

 

Co oferuje skup używanego sprzętu komputerowego? Prowadzący ten pomysł na biznes wymieniają kompletne, komputerowe zestawy stacjonarne z monitorami o wysokiej rozdzielczości i średnicy nawet do 30 cali, tablety, urządzenia drukujące oraz sieciowe.

 

Realizujący ten pomysł na biznes zwracają też uwagę, że przy zakupie używanego urządzenia bardzo ważne jest jego pochodzenie oraz legalność oprogramowania. Odpowiedzialność za użytkowanie nielegalnego oprogramowania spada na nabywcę.

 

E-sklep z używanym sprzętem IT

Oczywiście w tym biznesie bardzo ważna jest przejrzysta strona internetowa. Niektórzy prowadzą także swój e-sklep z używanym sprzętem IT lub jego częściami.

Najczęściej takie firmy skupują komputery stacjonarne PC, części komputerowe i akcesoria do komputerów PC, komputery z procesorami Core 2 Duo, Core 2 Quad, i3, i5, i7 i inne.

 

Jak w przypadku prowadzenia każdego biznesu tak i w tym są jego przeciwnicy. Według nich w czasach allegro taki pomysł na biznes nie ma szans na sukces, tym bardziej, że części komputerowe szybko tanieją.

 

Jak jednak przyznają prowadzący ten pomysł na biznes – na początku zaczynali oni właśnie sprzedając na tym portalu używane komputery. Dopiero z czasem utworzyli pierwsze punkty sprzedaży detalicznej, a ich pomysł na biznes rozwinął skrzydła.

 

Wszystko zależy od możliwości, wkładu do zainwestowania, siły przebicia i po prostu…szczęścia.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.23

Udostępnij artykuł:

Zarabiaj efektownym show ! Zarabiaj efektownym show !
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem