zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Domowa pracownia krawiecka

W ostatnich dwóch latach wiele przedsiębiorców musiało dostosować dotychczasowy tryb pracy do realiów wymuszonych przez pandemię COVID-19. Wciąż też rośnie liczba osób, które pracę stacjonarną zamieniły na pracę we własnym salonie. Praca w domu ma mnóstwo zalet i daje wiele możliwości. Jeśli więc zastanawiasz się nad realizacją własnego pomysłu na biznes możesz zainspirować się naszymi propozycjami.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy domowa pracownia krawiecka jest opłacalna?
  • jak urządzić funkcjonalną pracownię krawiecką?
  • jakie są opinie na temat takiej działalności osób prowadzących już ten biznes.
  • jak zadbać o wzrost swojego biznesu - katalog franczyz - 350 ofert - sprawdź tutaj.

Jedną z nich jest domowy zakład krawiecki. Dawniej niemal każda kobieta potrafiła wykonywać drobne przeróbki krawieckie lub uszyć ubrania zaprojektowane według pomysłu własnego bądź zgodnego z wymaganiami innych osób. Dziś – niekoniecznie. Dobra krawcowa lub krawiec, którzy potrafią wyczarować piękne sukienki, dobrać  najbardziej odpowiednie materiały, ale także zwęzić lub poszerzyć spodnie, wszyć zamek czy po prostu naprawić różne defekty w odzieży - wciąż są poszukiwani i cenieni przez współczesnych klientów.  

Krawiec z artystycznym zacięciem

Zawodowy krawiec ukończył zawodową szkołę średnią o tym profilu lub technikum odzieżowe. Dobrze, jeśli wówczas postara się o tytuł czeladniczy lub mistrzowski. Warto wiedzieć, że kursy krawieckie organizują również urzędy pracy. Żadna jednak szkoła i tytuły nie zrekompensują jednak braku wyobraźni, kreatywności, pasji do mody i znajomości wciąż zmieniających się trendów, a także sprawności manualnej i…dobrego wzroku.

Jeśli więc masz umiejętności krawieckie, doświadczenie (szycie to przede wszystkim umiejętność praktyczna, a każdy rodzaj materiału wymaga innego podejścia do szycia), a także odpowiednie narzędzia do pracy (maszyna do szycia, overlock czy renderka) – otwórz domową pracownie krawiecką. Zorientuj się, czy w okolicy Twojego miejsca zamieszkania jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi – jeśli tak, nie masz się co zastanawiać. Szycie ręczne i maszynowe nie jest już zajęciem retro, lecz przezywa swój renesans.

Domowa pracownia krawiecka będzie też świetnym pomysłem na biznes prowadzonym w czasie pandemii. Warto pamiętać, że początkowo krawiectwo było zajęciem domowym, najczęściej kobiecym, dopiero od XIV wieku stało się samodzielnym zawodem. Kiedyś, aby szyć w domu wcale nie trzeba było zawodowo trudnić się krawiectwem – w czasach braków gotowej odzieży w sklepach, mnóstwo kobiet, które posiadały choć niewielki talent same szyły sobie modną odzież, a niektóre po godzinach własnej pracy zawodowej obszywały sąsiadki i znajome.

Dziś domowe pracownie uznawane są za miejsca pracy twórczej, a samo szycie – dołączyło do innych zajęć uznawanych za artystyczne i kreatywne, np. wypalanie ceramiki. Krawiec pracujący na własny rachunek może wykazać się artystycznym zacięciem. Jak mówią też pasjonatki i pasjonaci prowadzący już ten pomysł na biznes, szycie może być zajęciem o charakterze wspólnotowym i łączącym innych krawców w szczytnym celu, np. szyciu maseczek.

Jak urządzić w zaciszu domowym praktyczną i kreatywną pracownię?

Aby jednak tworzyć z różnych materiałów piękne ubrania lub ratować odzież z różnymi defektami w zaciszu własnego domu potrzeba na to odpowiednio urządzonego miejsca.

Przede wszystkim potrzebny jest osobny pokój, w którym mieścić się będzie nasza pracownia. Zmieścić muszą się w niej niezbędne narzędzia pracy, dobrej jakości, gdyż to przecież do niej będzie zależała jakość pracy krawcowej. Sprzęty te powinny być stabilne i wykonane z dobrej jakości materiałów – nie bez powodu podstawa  najlepszego modelu przedwojennej maszyny do szycia Singera była wykonana z żeliwa. Poza stołem na maszynę na wyposażeniu pracowni powinien znajdować się także blat do robienia wykrojów o idealnie gładkiej powierzchni, aby nie zniszczyć tkaniny. Przydatne będą też pojemniki na drobiazgi, np. pudełka i koszyki na nici, nożyczki i inne niezbędne przybory. Niezbędne będą też manekiny odwzorowujące korpus człowieka.

Z uwagi na to, że szycie jest czynnością wymagającą niezwykłej dokładności, precyzji, domowa pracownia krawiecka powinna być dobrze oświetlona. Warto też zadbać o to, aby wszystko w domowej pracowni krawieckiej było jednocześnie ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Krawiec – jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce

Według prowadzących ten pomysł na biznes, krawiectwo jest jedynym z najbardziej deficytowych i zaraz poszukiwanych zawodów w naszym kraju. Doskonały fach i kreatywność sprawią, że osoby prowadzące ten pomysł na biznes nie będą na niego narzekały. Poza tym młode krawcowe i młodzi krawcy przypominają, że w ramach tego zawodu można się zajmować stroną projektową, konstruktorską, technologiczną. Zapewniają też, że to coraz bardziej opłacalny zawód – prawdziwych pasjonatów i fachowców w tej dziedzinie jest mało, a więc tym bardziej ich umiejętności będą doceniane.

Wspominają też absolwentów pięcioletnich studiów, którzy i tak trafiają do nieciekawej i słabo opłacanej pracy. Tymczasem w zawodzie krawieckim przez ten czas można ukończyć szkołę zawodową i udać się na staż, a potem już na samym początku zawodowej, krawieckiej drogi zarabiać godziwe pieniądze. Uzależnione są one od specjalizacji, ale doświadczony konstruktor opracowujący prototypy może zarabiać nawet 4-5 tysięcy.

Prowadzący ten biznes zapewniają, że krawcom miarowym praca ta zawsze się opłaca, także  przeróbki krawieckie utrzymują się na rynku (ważna jest dobra lokalizacja). Poza tym według nich zamiłowanie do outletów i sklepów z używaną odzieżą, a także…brak czasu lub umiejętności wielu pań na własnoręczne naprawy odzieży powoduje, że pracownie, w których można dokonać przeróbki są poszukiwane.  Informują także o bardzo ważnej sprawie – rozpoczynając ten pomysł na biznes należy zdecydować, czy będziemy zajmować się dokonywaniem drobnych przeróbek i napraw, czy może oferować szycie garniturów i sukien na miarę. Jest to istotne, gdyż w przypadku drobnej działalności nie trzeba zakładać firmy – według istniejących kryteriów jest ona zaliczana do tzw. działalności nierejestrowanej.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.41

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem