Pomysł na biznes - mobilny tartak
Przeważnie mobilny tartak to dobry pomysł na dochodowy biznes lub – przy pracy w niepełnym wymiarze czasu - sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu. Pracujący w tym tartacznym biznesie zapewniają, że w obu opcjach istnieją duże szanse na zarobienie zadowalających pieniędzy. Z biznesowego punktu widzenia usługi tartaczne – np. przecieranie drewna, obróbka drewna, czy doradztwo oraz konsultacje dotyczące obróbki drewna – ogólnie są opłacalne, a dodatkowym bonusem jest praca na świeżym powietrzu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pomysł na biznes tartaczny – jak zacząć?
Przemysł tartaczny jest od wieków rozwijającym się biznesem. Mając odpowiednie narzędzia i wiedzę, można założyć własny biznes tartaczny. Jednym ze sposobów na rozpoczęcie jest znalezienie dostawcy, takiego jak farma drzew lub firma wyrębowa, która sprzeda Ci surowe kłody, a następnie znajdzie nabywców na gotowy produkt (tarcicę). Można również znaleźć lokalne tartaki, które kupią kłody i zmielą je na deski i deseczki.Firmy realizujące ten pomysł na biznes poszerzają swe usługi np. o sprzedaż drewna budowlanego, więźby dachowej, łat, krawędziaków, desek itp. produktów, docinanych pod wymiar oraz na życzenie klienta.
W jakim miejscu są realizowane mobilne usługi tartaczne?
Mobilne usługi tartaczne realizowane są w miejscu wskazanym przez klienta. Wycena usługi uzgadniana jest indywidualnie z klientem uwzględniając specyfikę zlecenia oraz potrzeby. Taki mobilny biznes tartaczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, chcących posiadać własne przedsiębiorstwo i chcą zaoszczędzić na wynajmie lub zakupie działki. Dzięki niezależności od sieci energetycznej objazdowe tartaki mogą wykonywać swą pracę właściwie wszędzie - w lesie, użytkach rolnych i innych miejscach nie posiadających energii elektrycznej. Bardzo wielu klientów docenia też zaoszczędzenia na dojeździe do tartaku stacjonarnego. Nie zawsze tradycyjny tartak znajduje się blisko miejsca zamieszkania klienta.
W przypadku osób, które posiadają już przewoźny tartak, ich praca z reguły jest dostosowana do ilości drewna, jaką może obsłużyć ich tartak. W przypadku konieczności zakupienia traka – trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaki interesuje nas rodzaj usług tartacznych, rozmiar drewna, jaki będziemy ciąć itp. Bardzo ważne jest, aby oferowane przez nas usługi tartaczne wykonywane były na renomowanym sprzęcie, wyposażonym w pełną hydraulikę (obracak, załadunek kłody, rolki do poziomowania) oraz wciągarkę (do przesuwania drewna). Będziemy przecież cięli materiał zgodnie z wymaganiami klienta: począwszy od desek po bale, kantówki, kompletne więźby dachowe – krokwie, płatwie, murłaty, kleszcze, łaty itp. Dobrze by było, gdyby maszyna posiadała dodatkowo rozsuwaną głowicę – do cięcia drewna gabarytowego (gdy jego średnica przekracza 100 cm).
W jaki tartak warto zainwestować?
- Generalnie warto zainwestować w naprawdę renomowany, uniwersalny tartak obsługujący więcej drewna – to naprawdę bardziej się opłaca – mówią prowadzący ten pomysł na biznes w drewnie. – Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybierając mobilny tartak przeanalizować dostępny wybór wszystkich modeli ręcznych i hydraulicznych. W końcu – zakup tartaku to zawsze duża inwestycja. Modele ręczne są idealne dla osób dopiero zaczynających tzw. biznes w drewnie i chcą po prostu dojeżdżać w różne miejsca i ciąć tarcicę. Takie modele są łatwe w transporcie, zgrabne, a ich jakość i wydajność jest w zupełności wystarczająca, jeśli chodzi o zdobywanie doświadczenia i potrzeby nie komercyjne, a także – dostosowane do początkowego budżetu większości „świeżych” właścicieli mobilnych tartaków. Jeśli jednak chcemy wycinać większe kłody albo przecierać większe ilości drewna w krótszym czasie – najlepiej sprawdzą się wówczas hydrauliczne przenośne traki. Niektóre przenośne tartaki mogą również być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, np. uproszczony system sterowania, systemy poziomowania laserowego.
Mobilny tartak – opcja ekologicznego i ekonomicznego przetwarzania drewna
Prowadzący ten pomysł na biznes tartaczny wskazują także na nowe rozwiązania w objazdowych tartakach. Pierwszym z nich jest minimalna długość cięcia drewna wynosząca 0,80 metra. Umożliwia to cięcie krótszych elementów nadających się np. do produkcji palet budowlanych i innych. Kolejną innowacją jest maksymalna długość cięcia, która wynosi ponad 13 metrów - długość ta uznawana jest za najlepszy wymiar do budowy domów z półbeli i beli drewnianych. Duży prześwit tartaku wynoszący 48 cm daje możliwość rozcinania grubej kłody na pół.
Najczęściej rozpoczynający ten biznes w drewnie korzystali z kredytów, aby sfinansować swój pomysł na biznes. Wcześniej jednak rzetelnie obliczali jakie zyski może przynosić im tartak w określonym czasie – a jak wiadomo uzależnione jest to także od stawki za m3 oraz kalkulacji ile jesteśmy w stanie przerobić za „dniówkę”. Kiedy dysponujemy mniejszym budżetem – warto zastanowić się, czy nie zacząć jednak od małych, taśmowych traków, tańszych w zakupie.
Oprócz zakupu traka nowy właściciel tartacznego biznesu musi posiadać auto dostawcze, piły taśmowe (najmniej 60 sztuk), piłę motorową, a także – pracownika do pomocy.
Bardzo ważne jest również ubezpieczenie chroniące zarówno właściciela tartaku oraz jego firmę. A to wcale nie jest takie proste, aby znaleźć ubezpieczenie kompleksowe i ekonomiczne. Ten biznes w drewnie ma problem z ubezpieczeniem od pożaru, gdyż ze względu na dużą szkodowość nie ma chętnych oferujących polisy od ognia. Ubezpieczyciele nie przyjmują takich ofert lub stawiają zaporowe stawki ubezpieczenia i wymogi. Solidne przygotowanie ubezpieczenia dla tzw. branż trudnoubezpieczalnych zajmuje od 2 do 6 miesięcy i większość czasu zajmuje zebranie i analiza danych oraz dokumentów oraz ocena ryzyka i ustalenie i przeprowadzenie niezbędnych zmian i inwestycji.
Według ekspertów przecieranie drewna przy pomocy tartaku mobilnego to coraz popularniejszy sposób. Jest on o wiele wygodniejszy dla osoby posiadającej materiał drzewny, który chce poddać obróbce. Poza tym coraz więcej osób docenia piękno i funkcjonalność drewna i poszukuje fachowców zajmujących się jego obrabianiem. Ludzie są też bardziej świadomi jak wielkim i cennym darem natury jest drewno i w jak mądry i zrównoważony sposób musimy wycinać polskie lasy. Wybierając mobilny tartak i jego usługi tartaczne - wybierają tym samym bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska przetwarzanie drzew. Tartak mobilny zużywa bowiem mniej drewna - wąskie ostrza tarczy tnącej produkują jedną trzecią mniej odpadów niż piły tarczowe. Innymi słowy – przenośny tartak jest bardziej ekologiczny i ekonomiczny.
Prowadzący ten biznes w drewnie przestrzegają jednak, że nawet przy dobrym marketingu – nowe osoby wchodzące na ten rynek – przebierać w zleceniach mogą dopiero nawet po 2/3 latach.
Sprawdź też inne pomysły na biznes