zaloguj
PRZEWIŃ

Pomysł na biznes - niania do zadań specjalnych

Na rynku funkcjonuje wiele agencji opiekunek do dzieci. Jak jednak wskazuje pani Maria ich oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci prawidłowo rozwijających się, tzw. "zdrowych". Tymczasem ona zamierza otworzyć agencję niań do zadań specjalnych, a więc do opieki nad dziećmi dysfunkcyjnymi, niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie.

- Sama jestem mamą chłopca z autyzmem - opowiada. - Chciałam wrócić do pracy, ale nigdzie nie mogłam znaleźć niani, która fachowo zajęłaby się synem. Moją sąsiadka miała taki sam problem. Z tym, że miała dziecko z porażeniem mózgowym. Albo opiekunka przestraszyła się odpowiedzialności i sama wycofywała się, albo nie miała żadnego pojęcia o opiece nad dziećmi z dysfunkcją.

Doświadczenie i wiedza opiekunek

Pani Maria postanowiła więc pomóc wszystkim rodzicom dzieci wymagających specjalnego traktowania. Aby mogli wrócić do pracy i mieć świadomość, że zostawiają pociechę w fachowych rękach.

- Dzieci niepełnosprawne, z dysfunkcjami rozwojowymi, czy upośledzone intelektualnie potrzebują opiekunki, która rozumie i uwzględnia specyfikę ich niepełnosprawności. - mówi. - Sama ukończyłam oligofrenopedagogikę. Pracowałam w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Pojawienie się w rodzinie dziecka niepełnosprawnego stawia rodziców w nowej, bardzo trudnej sytuacji. Przystosowanie się do niej i znalezienie optymalnego rozwiązania jest procesem długotrwałym. Wymaga ono innego spojrzenia na rutynowo dotychczas wykonywane czynności i poznania zupełnie nowych obszarów. Pociąga to za sobą konieczność weryfikacji lub zmiany życiowych planów rodziców. Zazwyczaj jedno z rodziców rezygnuje z pracy zawodowej, aby opiekować się dzieckiem.

- Nie musi tak być - mówi Maria. - Życie może płynąć swoim dotychczasowym torem mimo choroby dziecka. Rodzice chcą wrócić do pracy. Rehabilitacja, rewalidacja dziecka jest bardzo kosztowna. Poza tym dziecko może przejawiać łagodniejsze formy dysfunkcji, które nie wymagają ciągłej opieki rodziców. Wówczas takim dzieckiem może zająć się wykwalifikowana niania.

Według pani Marii wśród rodziców takich dzieci widoczny jest wzrost zainteresowania istotą i działaniami dotyczącymi wzajemnego wspierania się w codziennej pracy z dysfunkcyjnym dzieckiem

- Mamy niejednokrotnie przyznawały, że na rynku brakuje wykwalifikowanych opiekunek dla tzw. "specjalnych" dzieci - mówi pani Maria. - Kompetencje i kwalifikacje niań mają ogromne znaczenie w pracy z tymi dziećmi. Doświadczenie zawodowe niani i znajomość danego schorzenia lub dysfunkcji jest podstawą prawidłowego procesu rewalidacji.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 2.84

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem