zaloguj
PRZEWIŃ

Sklep internetowy ? jak przyciągnąć i utrzymać klienta?

Ponad połowa internautów dokonuje zakupu w sklepach internetowych, kierując się głównie wygodą, a co za nią idzie ? łatwym dostępem do produktów oraz ich ceną. Jak zatem sprawić, by to właśnie w twoim sklepie najczęściej robiono zakupy?

W dobie powszechnie dostępnego internetu klient mający pod ręką laptopa, smartfon czy też inne urządzenie mobilne jest świadomym kupującym. Potencjalny nabywca dysponuje pełnym wglądem do ofert wszystkich sklepów internetowych i zawartych w nich informacji o interesujących go produktach. Oznacza to, że wybrany przez niego sklep nie jest przypadkowy. Raport ?E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska? pokazuje, że do skłonienia internautów, aby jeszcze częściej robili zakupy w sieci, mogą przyczynić się niższe koszty dostawy i cen towarów. Co więcej, pomimo faktu, że 78% osób wykorzystuje do zakupów on-line komputer przenośny, ciągle wzrasta liczba kupujących, którzy używają smartfonów (37%) oraz tabletów (24%). Z kolei na pytanie o aspekty, które można by jeszcze poprawić, 38% ankietowanych wskazało dokładność opisów konkretnego artykułu, by móc uzyskać o nim jak najwięcej informacji, a 18% osób ? obsługę klienta.

Skuteczne pozyskiwanie klienta

Magazyn ?Marketing online? przedstawia, że internauta, a dokładniej mówiąc potencjalny nabywca, nie jest zainteresowany logo i kolorami naszego sklepu czy też barwami kodowania linii produktowych. Ważne, aby tworzyć rzeczy proste, które zainteresują, a w konsekwencji skłonią do zakupu osobę zabieganą lub zmęczoną. Eksperci uważają, że fundamentalną sprawą jest umiejętność stworzenia hierarchii, która pomoże nam w selekcjonowaniu zagadnień. Należy przestrzegać tu kilku zasad, które skutecznie przyczynią się do pozyskania klientów:
  • duże i widoczne przyciski służące do zapisania się do newslettera oraz kontynuacji zakupu;
  • unikanie wszelkich rozpraszaczy, takich jak pakowanie na prezent lub oferty powiązanych produktów, ponieważ skutkują one obniżeniem konwersji;
  • umiejscowienie na pierwszym planie grafiki prezentującej dany towar ? z naciskiem na statyczną zamiast animowanej.
  • zdecydowanie bardziej przekonującym czynnikiem dla naszego klienta jest oferta promocyjna i sam komunikat niż aspekty graficzne czy kolorystyka strony.
 

Przestrzegaj żelaznych zasad!

W zdobyciu klientów, którzy zdecydują się nabyć artykuł w sklepie internetowym, z pewnością pomoże przestrzeganie kilku żelaznych zasad. Na początek należy skupić się na określeniu grupy docelowej i sprecyzowaniu potrzeb klienta. Następnie zaleca się wyposażyć sklep internetowy w zaawansowaną wyszukiwarkę oraz kategoryzację asortymentu, co przyczyni się do prostych i szybkich zakupów, mając jednak na uwadze, by nie przytłoczyć internauty kształtem i barwą grafiki. Prócz tego zdecydowaną korzyścią będzie uzyskanie dobrej pozycji sklepu w wyszukiwarkach, czyli optymalizacja e-sklepu pod kątem SEO oraz kodu oprogramowania.

Zdobyłem ? jak go zatrzymać?

Zdobycie klienta to jeszcze nie wszystko. Teraz należy sprawić, by zjednana przez nas osoba wróciła i została stałym nabywcą. Która z wielu dostępnych metod jest najskuteczniejsza? Jak pokazują badania Shoper z 2015 r., wśród działań sprzyjających zwiększeniu zainteresowania e-sklepem prawie połowa ankietowanych wymieniła promocję sklepu i zwiększenie rozpoznawalności marki. Eksperci Izby Gospodarki Elektronicznej kładą natomiast nacisk na darmową lub bardzo tanią dostawę artykułów, która pozostanie głównym elementem skłaniającym nas do ponownego zakupu. Alternatywą dla powyższych rozwiązań są wysyłka wspomnianego już newslettera, szeroki asortyment produktów, bonifikaty i oferty specjalne czy też umożliwienie przez portale kuponowe, na przykład takie jak Promoszop, udostępnienia swojego kodu rabatowego. Jeśli dołożymy do tego działania marketingowe wykraczające poza świat internetu, np. ulotki, bannery, spotkania branżowe oraz konferencje, to uzyskamy dość pokaźną listę środków pomagających efektywnie zatrzymać potencjalnego zainteresowanego.

Stały kontakt kluczem do sukcesu

Ponad wszystkimi powyższymi wskazówkami góruje jedna ? jest nią stała interakcja. Po rozpoczęciu rozmowy internauta jest naprowadzany na zakup pytaniami. Pytania te powinny złożyć się w przejrzysty komunikat. Musi on wystąpić, aby konsument sfinalizował transakcję. Mimo że internetowy klient dostaje pełne informacje o towarach, nadal oczekuje wsparcia ze strony kompetentnego sprzedawcy.  

Udostępnij artykuł:

Animator w bawialni – opieka, bezpieczeństwo i niezapomniana zabawa Animator w bawialni – opieka, bezpieczeństwo i niezapomniana zabawa
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem