zaloguj
PRZEWIŃ

Nowoczesne zarządzanie produkcją w firmie – dlaczego warto

Optymalna organizacja procesu produkcyjnego to niemałe wyzwanie. Wymaga bardzo precyzyjnego zarządzania zasobami oraz podejmowania wielu innych działań tak, aby zapewnić ciągłość procesów produkcyjnych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Właśnie dlatego planowanie produkcji warto przeprowadzać z wykorzystaniem profesjonalnego systemu ERP. Dlaczego warto postawić na ten nowoczesny system planowania produkcji? Wyjaśniamy. 

Nowoczesne planowanie produkcji opiera się o dobry system ERP 

Jeszcze kilka dekad temu proces planowania produkcji był bardzo żmudnym działaniem, w które trzeba było angażować ogromne zasoby ludzkie. Problemem był oczywiście brak automatycznego systemu, który usprawniałby komunikację między poszczególnymi działami oraz bieżącą aktualizację informacji – np. o spływających zleceniach, obecnych zasobach surowców czy tymczasowych problemach kadrowych. Dziś, dzięki systemom ERP, można znacznie uprościć proces zarządzania produkcją i skrócić czas wymiany danych do minimum. Pozwalają one skutecznie łączyć procesy biznesowe oraz finansowe w ramach jednej, spójnej strategii. 

Planowanie produkcji w oparciu o ERP pozwala na optymalizację zasobów magazynowych 

W magazynie firmy powinna być zawsze odpowiednia ilość surowców niezbędnych do realizacji zleceń produkcyjnych. Jednak nie oznacza to, że należy w nieskończoność zwiększać powierzchnię magazynową i robić duże zapasy. Może to skutkować niepotrzebnym "przepalaniem" budżetu i marnowaniem materiałów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony termin przydatności. Jednak zwłaszcza przy dużej mocy przerobowej może być trudno utrzymać kontrolę nad zasobami pozwalającymi na zachowanie zdolności produkcyjnej. Odpowiednio dobrane oprogramowanie zmienia to i nie dopuszcza do powstania strat – system na bieżąco powiadamia np. o konieczności dotowarowania lub o tym, że ważność jakichś zasobów kończy się w niedługim czasie. Dzięki temu można wprowadzić system zarządzania produkcją w modelu just-in-time. 

Dobre oprogramowanie pozwala lepiej zadbać o stan maszyn i urządzeń 

Gdy celem jest optymalizacja produkcji, planowanie musi uwzględniać również regularną kontrolę stanu maszyn wykorzystywanych na hali fabrycznej. Nawet najmniejsza awaria może doprowadzić do opóźnienia w realizacji zamówień, a co za tym idzie – do poważnych strat finansowych. Dlatego plan serwisowania urządzeń powinien być przestrzegany w bardzo restrykcyjny sposób. Natomiast wszelkie działania konserwacyjne – np. kalibracja maszyn – muszą odbywać się tak, aby nie zakłócać pracy zakładu. Oprogramowanie do zarządzania produkcją ułatwi również te procedury. 

Sprawne monitorowanie kosztów produkcji to podstawa 

Koszty produkcji są uzależnione od wielu czynników – począwszy od tych związanych z wynagrodzeniem pracowników, aż po bieżące wydatki na surowce niezbędne do wytwarzania wyrobów. Nawet najmniejsze wahania cen artykułów potrzebnych do realizowania produkcji mogą zwiększyć ostateczny koszt wyrobów. Oprogramowanie do planowania produkcji ma dostęp do aktualnych stawek zakupu surowców, przez co pozwala na bieżąco monitorować to, ile rzeczywiście kosztuje wytworzenie poszczególnych elementów. W efekcie znacznie łatwiejsze jest ustalenie optymalnych stawek sprzedaży, które pozwalają zachować bezpieczną dla przedsiębiorstwa marżę. 

Usprawnienie całego procesu produkcji i dystrybucji 

Nowoczesne oprogramowanie jest platformą do koordynacji realizacji całego planu produkcyjnego oraz śledzenia etapów wykonania poszczególnych zleceń od klientów. Pozwala na automatyzację operacji i ograniczenie działań związanych z przygotowaniem i przekazywaniem dokumentacji przez pracowników. W efekcie sprawnego przepływu danych w ramach firmy zadania są realizowane szybciej, a ryzyko popełnienia błędów na poszczególnych etapach jest znacznie niższe. 

Potrzebujesz dobrego systemu ERP? Wybierz sprawdzone rozwiązanie 

Na rynku jest dostępnych wiele systemów umożliwiających planowanie produkcji od A do Z. Jak wybrać ten najlepszy? Warto postawić na sprawdzone rozwiązanie wykorzystywane w pracy zakładów wytwórczych na całym świecie. Dobrymi opiniami cieszy się np. system oferowany przez Exact. Warto zainteresować się nim bliżej i umówić na bezpłatną demonstrację – to pozwoli ocenić, czy oprogramowanie wpisuje się w plan działań Twojej firmy. 

Udostępnij artykuł:

Zarabiaj efektownym show ! Zarabiaj efektownym show !
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem