zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Czym jest PIT dla młodych

1 sierpnia 2019 r. weszły w życie przepisy zwalniające z podatku dochodowego od osób fizycznych ludzi młodych, pracujących na etacie lub umowach zlecenia. Kto spełnia warunki dotyczące zatrudnienia, nie ukończył 26. roku życia i nie zarobi w ciągu roku podatkowego więcej niż 85 528 zł, nie zapłaci ani grosza podatku od swoich dochodów.

Kiełbasa wyborcza czy ulga w trosce o młodych ludzi?

Przeciwnicy polityczni Prawa i Sprawiedliwości natychmiast podchwycili to, że przepisy weszły w życie na krótko przed wyborami parlamentarnymi. Zarzucili im w związku z tym, że nie wynikają one z rzeczywistej troski rządzących o los ludzi młodych, lecz są po prostu próbą przekupienia młodego elektoratu. Niewątpliwie jednak przynosi PIT dla młodych zmiany w prawie, na których skorzystać może nawet ok. 2 mln Polek i Polaków.

 

Pojawiły się też wątpliwości natury konstytucyjnej. Po pierwsze dlatego, że nowe przepisy podatkowe faworyzują określoną grupę wiekową, co jest sprzeczne z zasadą równości obywateli wobec prawa. Po drugie – bo nie objęły młodych ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą. Tu akurat ustawodawca zapobiegł jednak innej nierówności, ponieważ gdyby uprzywilejowano podatkowo młodych przedsiębiorców, zyskaliby oni nieuzasadnioną przewagę konkurencyjną nad starszymi.

 

Ile mogą zaoszczędzić młodzi?

 

W roku 2019 ulga obowiązywała tylko przez pięć miesięcy, od grudnia do listopada. Tym samym limit zarobków uprawniający do ulgi wynosił 35 636,67 zł.

 

W roku 2020 ulga obowiązuje już przez cały rok. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej tabelę z wyliczeniami korzyści, jakie dają nowe przepisy. Wynika z niej, że młody człowiek zarabiający brutto minimum ustawowe, czyli 2600 zł, zaoszczędzi miesięcznie 121 zł, a w ciągu roku 1455 zł. Jego rówieśnik, który ma szczęście zarabiać prognozowaną średnią krajową, czyli 5227 zł brutto, zatrzyma co miesiąc 331 zł, a w skali roku 3971 zł. Gdyby natomiast osiągnął maksimum dopuszczalnego limitu, czyli zarobił w ciągu roku 85 528 zł, to uratuje przed fiskusem 483 zł miesięcznie i 5792 zł rocznie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć

 

O ile w ubiegłym roku młody pracownik musiał złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie o tym, że jego dochody korzystają ze zwolnienia z PIT, bo tylko wtedy nie były pobierane od niego zaliczki, o tyle od 1 stycznia 2020 ten wymóg już nie obowiązuje.

 

Ulga w PIT nie ma wpływu na obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych, zatem pracodawca potrąca jak dotąd składki na ZUS i NFZ.

materiał partnera

 

 

Udostępnij artykuł:

Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem