zaloguj / zarejestruj

Małe firmy online, a oszczędzanie pieniędzy

Prowadzenie niewielkiej, jednoosobowej lub kilkuosobowej firmy z branży online jest dosyć trudnym zadaniem, bowiem w Polsce taki przedsiębiorca musi zmagać się z wieloma problemami, które dla dużych firm są łatwe do przeskoczenia.

Prowadzenie niewielkiej, jednoosobowej lub kilkuosobowej firmy z branży online jest dosyć trudnym zadaniem, bowiem w Polsce taki przedsiębiorca musi zmagać się z wieloma problemami, które dla dużych firm są łatwe do przeskoczenia. W dzisiejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się chyba najistotniejszej kwestii tego typu, czyli możliwościom zaoszczędzenia sobie pieniędzy na różnego rodzaju wydatkach związanych z prowadzoną działalnością.

 

Od czego nie uciekniesz?

Powiedzmy sobie na początek wyraźnie, że od niektórych kosztów uciec nie zdołasz. Co miesiąc musisz opłacić składki ZUS zarówno za siebie, jak i swoich pracowników (o ile takowych zatrudniasz). Jeśli przyjąć, że prowadzisz jednoosobową działalność, a więc płacisz jedynie składki za siebie, to każdego miesiąca musisz przeznaczyć na ten cel około 1200 złotych (lub o mniej więcej 400-500 złotych mniej, jeśli kwalifikujesz się do ulgowej stawki ZUS, czyli obniżonej kwoty za ubezpieczenie społeczne). Oprócz tego musisz także co miesiąc uiścić podatek od dochodów, określany potocznie jako PIT-5. Do tego dochodzą różne koszty stałe, jak na przykład wynajęcie biura, opłata za media, Internet itp. - tutaj nie będziemy Ci wchodzić w paradę, gdyż są to Twoje indywidualne preferencje i potrzeby.  

A gdzie możesz szukać oszczędności?

W tym miejscu zaczyna się spore pole do popisu - szukanie potencjalnego sposobu obniżenia comiesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem Twojej działalności jest naprawdę niezłą łamigłówką, ale uwierz nam, że warto poświęcić trochę czasu i gruntownie przeanalizować wszystkie możliwości.  

Telefon komórkowy

Zazwyczaj jest to jeden z najpopularniejszych punktów, w których możesz poszukać oszczędności. Rozpoczynając działalność z pewnością entuzjastycznie podszedłeś do sprawy telefonu licząc na wiele kontaktów z kontrahentami - zapewne więc zainwestowałeś w porządny, markowy smartfon i do tego wykupiłeś abonament tzw. ?biznesowy? u jednego z liczących się na naszym rynku operatorów telefonii komórkowej. Oczywiście abonament ten potrafi kosztować całkiem sporo i nie należą do rzadkości przypadki, gdzie kwoty te przekraczają regularnie 100-150 złotych miesięcznie. Jeśli zatem szukasz sposobu na zredukowanie wydatków, zastanów się - czy aby na pewno potrzebujesz takiego abonamentu? Do wykonywania kilku, czy kilkunastu połączeń na miesiąc lub korzystania z Internetu w telefonie może okazać się, że znacznie lepszym pomysłem będzie na przykład wybranie oferty na kartę (czyli pre-paid) i wykorzystanie dostępnych w niej opcji, np. wykupywanych co miesiąc pakietów obejmujących określoną liczbę minut do wszystkich sieci krajowych oraz darmowe rozmowy w ramach tej samej sieci?  

Operacje finansowe

Drugim sposobem na uzyskanie sporych niekiedy oszczędności, niestety często lekceważonym są operacje finansowe, czyli ogólnie rzecz biorąc płatności wysyłane i otrzymywane.  Przeważająca większość polskich przedsiębiorców wykorzystuje do tego tradycyjne przelewy bankowe - i nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie to, że w dobie Internetu i otwartych granic nie należy do rzadkości intensywna współpraca z kontrahentami zagranicznymi. A jeśli prześledzisz tabele opłat i prowizji banku, który prowadzi Twój rachunek firmowy, to możesz poczuć spore zaskoczenie widząc na przykład cenę przelewu do banku zagranicznego w wysokości 50 złotych oraz 20 złotych za obsługę przelewu przychodzącego. Teraz zastanów się, ile przelewów zagranicznych wykonujesz i odbierasz miesięcznie... Rachunek jest prosty, nieprawdaż? A jeśli dodasz do tego czas realizacji transakcji przekraczający nieraz i tydzień... Dlatego też taką popularnością cieszą się różnego rodzaju usługi pośredniczące pozwalające wysyłać i odbierać płatności błyskawicznie oraz po znacznie niższych kosztach. Niekiedy korzystanie z nich bywa nieco utrudnione, bo należy założyć specjalne konto w danym serwisie i korzystać z niego w sposób zbliżony do bankowego (np. PayPal, czy też Skrill), inne z kolei cieszą się w Polsce niezbyt dobrą (choć niezasłużenie) reputacją z uwagi na wykorzystywanie ich w przeszłości do nadużyć związanych z ogłoszeniami sprzedaży samochodów (jak Western Union). Dlatego też warto rozważyć korzystanie z usług z jednej strony nowoczesnych, ale z drugiej strony bezpiecznych i zapewniających maksymalny komfort użytkowania. Idealnym rozwiązaniem mogłaby na przykład być usługa PayU, gdyby nie to, że ogranicza się ona wyłącznie do rynku polskiego, dlatego też trzeba szukać innych opcji - na przykład godny uwagi jest niezwykle szybko zyskujący sobie u nas na popularności serwis TransferGo, który zapewnia wszystkie niezbędne zalety płatności internetowych, a jest pozbawiony przy tym wad PayPala, czy też PayU, nie mowiąc już nawet o zwykłych bankach.  

Wydatki na hosting

W dzisiejszych czasach każda firma musi mieć własną, zazwyczaj dość rozbudowaną stronę internetową. Oczywiście należy ją gdzieś umieścić, dlatego też zazwyczaj wykupuje się w tym celu usługę hostingu. Nie są to wprawdzie wysokie kwoty, ale zawsze to kilkadziesiąt złotych w skali miesięcznej. Ale są inne rozwiązania - jeśli działasz w branży online, to zapewne umiejętność tworzenia stron internetowych i zarządzanie serwerami nie są Ci obce, więc dlaczego nie rozważysz na przykład uruchomienia swojego własnego serwera w biurze (w końcu i tak płacisz za łącze internetowe!)? Większość dostawców Internetu oferuje publiczne adresy IP albo za symboliczną kwotę, albo wręcz za darmo.  

Licencje na oprogramowanie

Ten ostatni punkt będzie naprawdę krótki - jeśli nie musisz korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, a jedynie z typowych biurowych narzędzi, to rozważ rezygnację z zakupu niezwykle drogich, kosztownych pakietów i zastąpienie ich darmowymi odpowiednikami. Czy koniecznie musisz kupić pełen zestaw najnowszej wersji Microsoft Office, zamiast zrobić to samo w darmowym Libre Office? Czy darmowy GIMP nie pozwoli Ci wykonać tego samego zadania, co Adobe Photoshop? No właśnie - naprawdę warto się nad tym zastanowić.    

Udostępnij artykuł:

Jakie powinno być zaangażowanie franczyzobiorcy w poszukiwaniu lokalu Jakie powinno być zaangażowanie franczyzobiorcy w poszukiwaniu lokalu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem