zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Małe firmy online, a oszczędzanie pieniędzy

Prowadzenie niewielkiej, jednoosobowej lub kilkuosobowej firmy z branży online jest dosyć trudnym zadaniem, bowiem w Polsce taki przedsiębiorca musi zmagać się z wieloma problemami, które dla dużych firm są łatwe do przeskoczenia.

Prowadzenie niewielkiej, jednoosobowej lub kilkuosobowej firmy z branży online jest dosyć trudnym zadaniem, bowiem w Polsce taki przedsiębiorca musi zmagać się z wieloma problemami, które dla dużych firm są łatwe do przeskoczenia. W dzisiejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się chyba najistotniejszej kwestii tego typu, czyli możliwościom zaoszczędzenia sobie pieniędzy na różnego rodzaju wydatkach związanych z prowadzoną działalnością.

 

Od czego nie uciekniesz?

Powiedzmy sobie na początek wyraźnie, że od niektórych kosztów uciec nie zdołasz. Co miesiąc musisz opłacić składki ZUS zarówno za siebie, jak i swoich pracowników (o ile takowych zatrudniasz). Jeśli przyjąć, że prowadzisz jednoosobową działalność, a więc płacisz jedynie składki za siebie, to każdego miesiąca musisz przeznaczyć na ten cel około 1200 złotych (lub o mniej więcej 400-500 złotych mniej, jeśli kwalifikujesz się do ulgowej stawki ZUS, czyli obniżonej kwoty za ubezpieczenie społeczne). Oprócz tego musisz także co miesiąc uiścić podatek od dochodów, określany potocznie jako PIT-5. Do tego dochodzą różne koszty stałe, jak na przykład wynajęcie biura, opłata za media, Internet itp. - tutaj nie będziemy Ci wchodzić w paradę, gdyż są to Twoje indywidualne preferencje i potrzeby.  

A gdzie możesz szukać oszczędności?

W tym miejscu zaczyna się spore pole do popisu - szukanie potencjalnego sposobu obniżenia comiesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem Twojej działalności jest naprawdę niezłą łamigłówką, ale uwierz nam, że warto poświęcić trochę czasu i gruntownie przeanalizować wszystkie możliwości.  

Telefon komórkowy

Zazwyczaj jest to jeden z najpopularniejszych punktów, w których możesz poszukać oszczędności. Rozpoczynając działalność z pewnością entuzjastycznie podszedłeś do sprawy telefonu licząc na wiele kontaktów z kontrahentami - zapewne więc zainwestowałeś w porządny, markowy smartfon i do tego wykupiłeś abonament tzw. ?biznesowy? u jednego z liczących się na naszym rynku operatorów telefonii komórkowej. Oczywiście abonament ten potrafi kosztować całkiem sporo i nie należą do rzadkości przypadki, gdzie kwoty te przekraczają regularnie 100-150 złotych miesięcznie. Jeśli zatem szukasz sposobu na zredukowanie wydatków, zastanów się - czy aby na pewno potrzebujesz takiego abonamentu? Do wykonywania kilku, czy kilkunastu połączeń na miesiąc lub korzystania z Internetu w telefonie może okazać się, że znacznie lepszym pomysłem będzie na przykład wybranie oferty na kartę (czyli pre-paid) i wykorzystanie dostępnych w niej opcji, np. wykupywanych co miesiąc pakietów obejmujących określoną liczbę minut do wszystkich sieci krajowych oraz darmowe rozmowy w ramach tej samej sieci?  

Operacje finansowe

Drugim sposobem na uzyskanie sporych niekiedy oszczędności, niestety często lekceważonym są operacje finansowe, czyli ogólnie rzecz biorąc płatności wysyłane i otrzymywane.  Przeważająca większość polskich przedsiębiorców wykorzystuje do tego tradycyjne przelewy bankowe - i nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie to, że w dobie Internetu i otwartych granic nie należy do rzadkości intensywna współpraca z kontrahentami zagranicznymi. A jeśli prześledzisz tabele opłat i prowizji banku, który prowadzi Twój rachunek firmowy, to możesz poczuć spore zaskoczenie widząc na przykład cenę przelewu do banku zagranicznego w wysokości 50 złotych oraz 20 złotych za obsługę przelewu przychodzącego. Teraz zastanów się, ile przelewów zagranicznych wykonujesz i odbierasz miesięcznie... Rachunek jest prosty, nieprawdaż? A jeśli dodasz do tego czas realizacji transakcji przekraczający nieraz i tydzień... Dlatego też taką popularnością cieszą się różnego rodzaju usługi pośredniczące pozwalające wysyłać i odbierać płatności błyskawicznie oraz po znacznie niższych kosztach. Niekiedy korzystanie z nich bywa nieco utrudnione, bo należy założyć specjalne konto w danym serwisie i korzystać z niego w sposób zbliżony do bankowego (np. PayPal, czy też Skrill), inne z kolei cieszą się w Polsce niezbyt dobrą (choć niezasłużenie) reputacją z uwagi na wykorzystywanie ich w przeszłości do nadużyć związanych z ogłoszeniami sprzedaży samochodów (jak Western Union). Dlatego też warto rozważyć korzystanie z usług z jednej strony nowoczesnych, ale z drugiej strony bezpiecznych i zapewniających maksymalny komfort użytkowania. Idealnym rozwiązaniem mogłaby na przykład być usługa PayU, gdyby nie to, że ogranicza się ona wyłącznie do rynku polskiego, dlatego też trzeba szukać innych opcji - na przykład godny uwagi jest niezwykle szybko zyskujący sobie u nas na popularności serwis TransferGo, który zapewnia wszystkie niezbędne zalety płatności internetowych, a jest pozbawiony przy tym wad PayPala, czy też PayU, nie mowiąc już nawet o zwykłych bankach.  

Wydatki na hosting

W dzisiejszych czasach każda firma musi mieć własną, zazwyczaj dość rozbudowaną stronę internetową. Oczywiście należy ją gdzieś umieścić, dlatego też zazwyczaj wykupuje się w tym celu usługę hostingu. Nie są to wprawdzie wysokie kwoty, ale zawsze to kilkadziesiąt złotych w skali miesięcznej. Ale są inne rozwiązania - jeśli działasz w branży online, to zapewne umiejętność tworzenia stron internetowych i zarządzanie serwerami nie są Ci obce, więc dlaczego nie rozważysz na przykład uruchomienia swojego własnego serwera w biurze (w końcu i tak płacisz za łącze internetowe!)? Większość dostawców Internetu oferuje publiczne adresy IP albo za symboliczną kwotę, albo wręcz za darmo.  

Licencje na oprogramowanie

Ten ostatni punkt będzie naprawdę krótki - jeśli nie musisz korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, a jedynie z typowych biurowych narzędzi, to rozważ rezygnację z zakupu niezwykle drogich, kosztownych pakietów i zastąpienie ich darmowymi odpowiednikami. Czy koniecznie musisz kupić pełen zestaw najnowszej wersji Microsoft Office, zamiast zrobić to samo w darmowym Libre Office? Czy darmowy GIMP nie pozwoli Ci wykonać tego samego zadania, co Adobe Photoshop? No właśnie - naprawdę warto się nad tym zastanowić.    

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć od.2 Franczyza bez cięć od.2
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem