zaloguj
PRZEWIŃ

Życie na Wyspach - o co warto zadbać

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii od wielu lat dla ogromnej liczby Polaków postrzegana jest jako sposób na poprawienie swojej sytuacji życiowej - to nowe możliwości rozwoju i lepsze zarobki. Często jednak skupiając się na kwestiach finansowych, zapominamy o tym, że życie na emigracji nie wiąże się tylko z używaniem na co dzień innego języka i otrzymywaniem wypłaty w innej walucie - to także konieczność odnalezienia się w zupełnie nowej sytuacji i nowej kulturze. O co warto więc zadbać, mieszkając w UK, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? 

Poznaj podstawowe różnice pomiędzy życiem w Polsce i Wielkiej Brytanii 

Do przeprowadzki za granicę należy się odpowiednio przygotować - nie jest to w końcu decyzja, którą podejmujemy z dnia na dzień, warto więc dać sobie trochę czasu na poznanie zwyczajów i przepisów obowiązujących w miejscu, do którego się wybieramy. Nie możemy zakładać, że życie w innym państwie wygląda dokładnie tak samo. Jeśli ktoś z naszych znajomych lub rodziny mieszka już na Wyspach warto zapytać ich o interesujące nas rzeczy, a jeśli nie mamy takiej możliwości, również w Internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji. Bardzo cenna jest wiedza na temat tego, jak wygląda w UK codzienne życie - jak wynająć mieszkanie, jak funkcjonuje komunikacja miejska, jaki jest średni koszt utrzymania, a nawet jakich zarobków możemy się spodziewać - obecnie dochodzą do tego również kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem w czasie pandemii, kiedy wiele firm i instytucji działa w nieco zmienionym trybie. Takie informacje pomogą nam uniknąć poczucia wyobcowania po przybyciu na miejsce. Jednak poszukując informacji warto mieć na uwadze również Brexit - obecnie do końca 2020 roku trwa tak zwany okres przejściowy, po zakończeniu którego Wielka Brytania ostatecznie przestanie być częścią Unii Europejskiej, co będzie miało wpływ na kwestie związane z emigracją. Nie możemy więc w pełni opierać się na doświadczeniach osób, które na Wyspach są już od dłuższego czasu - warto na bieżąco sprawdzać komunikaty rządowe dotyczące nowych ustaleń oraz zmian w przepisach. 

Warto jednak zaznaczyć, że istotne są również kwestie prawne - w końcu nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania, dlatego zapoznanie się z naszymi obowiązkami, ale też prawami, jest tak ważne. Wśród najważniejszych kwestii, o jakich należy wiedzieć, znajduje się na przykład dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NHS (mogą na nią liczyć wszystkie osoby posiadające prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii oraz będące tam legalnie zatrudnione), przepisy prawa pracy, ale też obowiązek posiadania ważnej polisy ubezpieczenia samochodowego - jest ona wymagana od każdej osoby chcącej zgodnie z prawem kierować pojazdem na brytyjskich drogach. 

Zadbaj o dopełnienie niezbędnych formalności 

Po zakończeniu wszystkich urzędowych spraw w Polsce i rozwiązaniu umów i abonamentów, które nie będą nam już potrzebne, możemy rozpocząć nowy etap naszego życia na Wyspach. Jednak również ten krok wymaga od nas dopełnienia niezbędnych formalności. Chodzi tu przede wszystkim o wyrobienie numer NIN (National Insurance Number) - bez numeru ubezpieczenia nie będziemy mogli podpisać na przykład umowy o pracę, jest on więc absolutną podstawą. By otrzymać taki numer, należy umówić się na spotkanie w lokalnym Jobcentre - dla przyspieszenia całego procesu na takie spotkanie można umówić się jeszcze przed przyjazdem na miejsce. Kolejnym ważnym spotkaniem, jakie musimy umówić, jest to w banku, ponieważ do życia i pracy w Wielkiej Brytanii potrzebne będzie nam konto bankowe, warto więc założyć je już na samym początku. 

Emigracja nie musi być trudna, skomplikowana ani stresująca - by jednak tak było, ważne jest zdobycie wiedzy nie tylko o możliwościach, jakie na nas czekają, ale również o warunkach, jakie musimy spełnić. 

 

artykuł sponsorowany

 

Udostępnij artykuł:

Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem