zaloguj / zarejestruj

Zmiany w CEIDG! Firma bez siedziby możliwa dzięki Konstytucji Biznesu

Dziś wiele firm funkcjonuje w pełni zdalnie bądź wykonuje usługi tylko u klientów. Do mobilnego biura przekonali się nie tylko przedsiębiorcy, ale i urzędnicy – rejestrując firmę, można już zadeklarować brak stałego miejsca jej prowadzenia.

 

Wraz z rozwojem technologii i zmianą nawyków konsumenckich prowadzenie biznesu przybrało inny wymiar. W czasach gdy jesteśmy bardziej mobilni, a przez internet robimy zakupy czy załatwiamy sprawy urzędowe, coraz rzadziej potrzebujemy stałego miejsca prowadzenia firmy. Tymczasem jeszcze do niedawna od początkującego przedsiębiorcy zakładającego firmę wymagano podania stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Co więcej, w momencie rejestracji na potrzeby VAT urząd skarbowy weryfikował, czy pod podanym adresem rzeczywiście przebywamy i prowadzimy działalność. Wymóg często prowokował urzędników do szukania tego „adresu”, a to znowu prowadziło do absurdów i problemów z wpisaniem przedsiębiorcy do rejestry VAT.

Firma bez biura

Obowiązująca od 30 kwietnia br. Konstytucja Biznesu zmieniła m.in. przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W efekcie można teraz, rejestrując firmę przez wniosek CEIDG-1, zaznaczyć opcję „brak stałego wykonywania działalności gospodarczej”. Przy tym wyborze jedynym publicznym adresem, jaki będzie posiadać firma, będzie adres do doręczeń. Z kolei dla celów podatkowych (do wiadomości urzędów) przyjęty zostanie adres zamieszkania przedsiębiorcy.

– Przedsiębiorcy planujący biznes w sieci czy też pracę u klienta są dominującymi uczestnikami prowadzonych przez nas szkoleń Przedsiębiorcą być!, podczas których wspólnie zakładamy firmy. Nie rzadko przychodzą na nie również osoby, które mogą pracować z każdego miejsca na ziemi i nie potrzebują w tym celu lokalu. Wprowadzona zmiana będzie udogodnieniem dla wielu nowo otwartych firm – mówi Anna Flaga-Błaszczyk, Prezes Zarządu Fundacji Tax Care, Inicjatywy Wspierania Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy nadal mogą podczas rejestracji firmy wskazywać jej stałą siedzibę, w tym rejestrować firmę w domu w celu generowania kosztów firmowych. Różnica jednak jest taka, że teraz ten adres podajemy z wyboru, a nie z obowiązku. Wyjątek stanowią przypadki, kiedy dana działalność wymaga posiadania konkretnego lokalu zgodnie z innymi przepisami, np. zgodnie z wymogami sanepidu.

Rejestracja VAT

Wprowadzona zmiana we wniosku CEIDG-1 upraszcza też wspomnianą rejestrację przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT.

Podając adres jakiejś nieruchomości w CEIDG, powinniśmy posiadać do niej tytuł prawny, choć nie ma wymogu okazania go na etapie zakładania firmy. Do tej pory urząd skarbowy wymagał takiego dokumentu dopiero podczas weryfikacji rejestracji na gruncie VAT. Skutkiem tego przedsiębiorcy nieposiadający praw własności do wskazanego wcześniej lokalu musieli podpisywać umowy najmu lub użyczenia. Jeżeli nie byli na to przygotowani lub napotkali problemy (np. właściciel wynajmowanego lokalu nie wyrażał zgody), nie tylko nie zostawali wpisywani do rejestru VAT, ale też ich firmy były zamykane. Co więcej, część osób chętnych do pracy „na swoim”, które z racji charakteru działalności powinny rozliczać VAT, nie decydowała się na założenie firmy właśnie z powodu braku lokalu, dla którego mogła by okazać tytuł prawny.

Obecnie w przypadku nie wskazania stałej siedziby firmy urząd skarbowy nie ma czego w tej kwestii weryfikować. Jedyne, co fiskus może sprawdzić, to to, czy przedsiębiorca będzie odbierać z danego adresu pocztę. Wydaje się zatem, że w takiej sytuacji rejestracja na potrzeby VAT nie powinna nastręczać przedsiębiorcy problemów, choć to praktyka pokaże, jak przypadki firmy bez siedziby będą traktowane przez urząd skarbowy.

 

Łukasz Jasiński, Tax Care

 

 

Udostępnij artykuł:

Pomysł na biznes - zostań operatorem drona Pomysł na biznes - zostań operatorem drona
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem