zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zastosowanie systemów ERP w logistyce

Właściwe zarządzanie posiadanymi zasobami jest kluczowe w działaniu każdego przedsiębiorstwa. Szczególną rolę odgrywa przede wszystkim w funkcjonowaniu działów logistycznych. Efektywne planowanie nie jest możliwe bez zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie systemów ERP, które pozwalają na uzyskanie przewagi nad konkurencją i znacznie ułatwienie codziennej pracy.

Co to jest system ERP?

Nowoczesne przedsiębiorstwa nie mogą istnieć bez zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Szczególne miejsce wśród produktów tego typu zajmują systemy ERP – w przeciwieństwie do systemów wyspowych integrują poszczególne sektory działalności firmy, dając wszystkim uprawnionym osobom dostęp do aktualnych informacji i eliminując ryzyko popełnienia błędu. Zadowolenie z narzędzi zależy przede wszystkim od profesjonalizmu partnera odpowiadającego za ich dobór oraz implementację. Przykładem firmy zajmującej się tego typu zaawansowanymi wdrożeniami systemów zarządzania ERP jest katowicki Kotrak. Więcej informacji na temat ERP można znaleźć pod adresem https://kotrak.pl/blog/przewodnik-erp-co-to-znaczy/.

Bogaty wybór ERP

Na rynku dostępnych jest wiele programów ERP – doświadczony dostawca pomoże dobrać odpowiednie narzędzia oraz okaże niezbędne wsparcie również po instalacji, a w razie konieczności zaproponuje rozwiązania dedykowane, tworzone z myślą o konkretnym projekcie. Elastyczność i komunikatywność są najważniejszymi cechami idealnego dostawcy ERP. Dzięki nim zadowolenie klientów przełoży się bezpośrednio na osiągane przez nich wyniki biznesowe. Na ten aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa olbrzymi wpływ ma z kolei optymalizacja pracy działu logistyki.

ERP w logistyce

Zarządzanie łańcuchem dostaw oraz kontrola przepływu produktów i finansów w przedsiębiorstwie to podstawowe działania podejmowane przez działy logistyki. W znacznej mierze od ich pracy zależy to, czy firmie uda się odnieść biznesowy sukces. Właśnie te zadania generują najwyższe koszty, niewłaściwie zarządzane mogą z kolei przynosić straty. Systemy ERP okazują im wszechstronne wsparcie: umożliwiają sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw dzięki powiązaniu ze sobą olbrzymich ilości danych generowanych w każdym dziale przedsiębiorstwa. Z drugiej strony są także nieocenione w procesie kontrolowania i raportowania – pozwalają na łatwe i szybkie zbieranie i przetwarzanie danych, co umożliwia przeprowadzanie błyskawicznych analiz, a także podejmowanie dobrych decyzji. Oprogramowanie klasy ERP znajduje uznanie zarówno kadry zarządzającej, jak i szeregowych pracowników – jego podstawową funkcją jest ułatwianie wykonywania codziennych obowiązków i usprawnienie wszystkich procesów zachodzących w firmie.

Zwiększenie efektywności dzięki ERP

Finalnym celem programów ERP jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. W rzeczywistości implementację należy uznać za inwestycję, która szybko się zwróci. W dziale logistyki ERP pomoże obniżyć koszty przepływu produktów i zmaksymalizować wydajność procesów. Dzięki powiązaniu z segmentem finansowym i handlowym możliwe stanie się wydajniejsze zarządzanie dystrybucją. Dobrze skonfigurowany system ERP może wykorzystywać różnorodne programy i urządzenia, takie jak skanery kodów, niezbędne w pracy magazynu. Zalety dostrzeże przede wszystkim kadra zarządzająca: sporządzanie rozbudowanych analiz i raportów jest niezwykle łatwe i szybkie, a wiarygodne dane są generowane bezpośrednio przez oprogramowanie ERP, co wyklucza możliwość pomyłki. Na ich bazie można natomiast podjąć optymalne decyzje, umożliwiające poprawę kondycji działu logistyki.

 

materiał partnera

Udostępnij artykuł:

Al.Capone specjaliści od alkoholu Al.Capone specjaliści od alkoholu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem