zaloguj
PRZEWIŃ

W której branży najlepiej rozwijać swoją karierę lub biznes

Podczas stawiania pierwszych kroków na rynku pracy lub zakładania własnej firmy większości osób towarzyszy ważne pytanie: jaka branża będzie najlepszym wyborem? Niektórzy stawiają na pracę zgodną z ich zainteresowaniami, inni przyjmują kryterium użyteczności lub opłacalności.  

Wybór branży a zainteresowania 

Udana kariera to niezwykle ważny element życia. Dobrze prosperująca firma lub szanowane stanowisko pracy może dać nie tylko wysokie dochody, ale i mnóstwo satysfakcji. Jaka branża będzie w Twoim przypadku najlepszym wyborem? 

Przede wszystkim powinieneś zastanowić się nad tym, na czym Ci najbardziej zależy. Wolisz móc zrobić oszałamiającą karierę zawodową, zarabiać więcej pieniędzy czy robić to, co lubisz? Artystyczna dusza z pewnością będzie szczęśliwsza w branży kreatywnej, zaś ścisły umysł lepiej poczuje się np. w pracy w bankowości. Pamiętaj, że poza możliwościami rozwoju kariery zawodowej ważne jest, byś dobrze czuł się w tym, co robisz, i czerpał z tego satysfakcję. 

Jaka branża jest najbardziej opłacalna w 2021 roku?  

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jaka branża jest najbardziej opłacalna, najlepiej będzie, gdy zapoznasz się z opiniami specjalistów. Wśród niepewnych profesji wymienia się obecnie m.in. pracę w gastronomii i hotelarstwie oraz przy organizacji wydarzeń. Założenie własnej restauracji lub hotelu może więc nie być teraz najlepszym pomysłem. 

Według raportu GUS „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszym półroczu 2020 roku” najbardziej opłacalne są sektory:  

  • informacja i komunikacja - średnie zarobki: 9270,58 zł brutto,  

  • działalność finansowa i ubezpieczeniowa - średnie zarobki: 9113,68 zł brutto, 

  • wytwarzanie i zaopatrywanie w energię i media - średnie zarobki: 7992,13 zł brutto, 

  • górnictwo i wydobywanie - średnie zarobki: 7957,50 zł brutto,  

  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - średnie zarobki: 7633,07 zł brutto. 

Profil działalności gospodarczej, która przyniesie zyski 

Zastanawiasz się, gdzie będziesz mieć największe szanse na rozwój własnej firmy? Według danych podawanych przez portal Businessinsider.com.pl świetlana przyszłość czeka m.in. branżę przemysłu przetwórczego, rolnictwo, a także wciąż rozwijającą się branżę IT (nie tylko programowanie, ale również np. handel internetowy). Prognozuje się, że dalszy rozwój czeka także branżę budowlaną. W tym kierunku warto więc iść, aby dużo zarabiać i nie narzekać na zbyt małą liczbę zleceń. 

Rozwój kariery zawodowej a zmiana praca 

Pamiętaj, że rozwój kariery to nie tylko awanse, ale również zmiana pracy, jeśli czujesz, że będzie ona dobrą decyzją. Powinieneś postawić sobie jasny cel i zastanowić się, czy Twoje stanowisko Cię do niego przybliża. Przed podjęciem decyzji o ewentualnej zmianie pracy powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy masz szanse na dalszy rozwój w obecnej firmie. 

Branża i rozwój kariery bardzo często idą ze sobą w parze. Zdecydowanie większe szanse na pięcie się po szczeblach kariery będziesz mieć wówczas, gdy wybierzesz jeden ze wspomnianych rozwijających się sektorów.Postępujący rozwój technologiczny i automatyzacja sprawiają, że z pewnością nie zabraknie dla Ciebie pracy w branży IT, a szanse na kolejne awanse są bardzo realne. Twoja kariera zawodowa może rozwijać się również np. w sektorze e-commerce czy też w ochronie środowiska. 

Nie zapomnij, że chcąc rozwijać się zawodowo, musisz doskonalić swoje umiejętności, a nierzadko również zdobywać dodatkowe wykształcenie.  

Czym się kierować przy wyborze branży? Dodatkowe wskazówki 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, w której branży warto pracować, mamy dla Ciebie kilka wskazówek:  

  • wybierz taką branżę, która Cię interesuje,  

  • zwróć uwagę na szanse rozwoju kariery zawodowej w danym sektorze,  

  • zarobki są bardzo ważne, ale nie najważniejsze - nie traktuj ich jako jedynego kryterium, 

  • pamiętaj o ciągłym doskonaleniu się - nigdy nie osiadaj na laurach,  

  • wyznaczaj sobie kolejne cele zawodowe i osiągaj je. 

Podczas wyboru branży warto kierować się cytatem Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. 

 

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Trendy w branży e-commerce w 2018 roku Trendy w branży e-commerce w 2018 roku
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem