zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera o możliwość czasowego zawieszenia składek ZUS dla przedsiębiorców

Z powodu pandemii koronawirusa polska gospodarka stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Niektóre branże – jak turystyczna, hotelarska, transportowa czy organizacji imprez – prawie całkowicie zaprzestały sprzedaży. Pozostałe notują spadki obrotów i proces ten będzie narastał.

Rząd podejmuje szybkie i zdecydowane decyzje, mające służyć zminimalizowaniu skutków pandemii dla polskiego społeczeństwa. Przedsiębiorcy  przyjmują te działania ze zrozumieniem nawet wtedy, kiedy w sposób znaczący wpływają na ograniczenie działalności gospodarczej.

Pan Premier może nadal liczyć na wsparcie środowiska przedsiębiorców  we wszystkich działaniach służących ochronie Polaków przed skutkami koronawirusa.

W dniu 12 marca br. uczestniczyłem w spotkaniu, które zorganizował Prezydent Andrzej Duda ze środowiskiem bankowców. Padły tam propozycje, aby przedsiębiorcy mogli korzystać z tzw. „wakacji kredytowych” przez okres dłuższy niż 3 miesiące oraz by mogli automatycznie odnawiać kredyty obrotowe po upływie okresu, na który zostały przyznane. Środowisko przedsiębiorców popiera te propozycje i prosi o szybkie zmiany legislacyjne, które umożliwią ich realizację. Banki w obecnym stanie prawnym będą zmuszone do negatywnego rozpatrywania wniosków o kredyty obrotowe z powodu pogorszenia się wyników firm spowodowanych pandemią, co spowoduje masowe bankructwa.

Ministerstwo Rozwoju także bardzo szybko zareagowało na tę nadzwyczajną sytuację w gospodarce. Obecnie Minister Jadwiga Emilewicz pracuje nad pakietem, mającym wspomóc przedsiębiorców. Mają mieć oni możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia składek na ZUS. Będzie mogła z tego skorzystać każda firma w kłopotach, bez żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorca mógłby w ogóle nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Każdy przypadek miałby być ustalany indywidualnie z ZUS-em. Decyzje miałyby być podejmowane indywidualnie po analizie przypadku i sytuacji konkretnej firmy.

Ryczałtowa stawka ZUS, którą w obecnym stanie prawnym muszą płacić przedsiębiorcy bez względu na to, czy ich dochód pozwala na jej zapłacenie czy nie, jest w tej chwili największym problemem małych firm. Od kliku dni otrzymuję setki telefonów i e-maili z obawami: „skąd wezmę na ZUS, jeżeli obroty spadły mi niemalże do zera”.

Uważam jednak, że w przypadku tak ogromnej skali spadku obrotów MŚP, związanych z walką i skutkami pandemii, przyjęte w pakiecie rozwiązanie tego problemu nie będzie optymalne. Pisanie wniosków do ZUS z obowiązkiem uzasadniania, indywidualne rozpatrywanie i inne biurokratyczne obciążenia nie będą służyły uspokojeniu przedsiębiorców i nie pozwolą im na skupienie się na minimalizacji skutków kryzysu w swoich firmach.

Dlatego proponuję aby na 6 miesięcy wprowadzić dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przy pozostawieniu obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Zgłoszenie chęci skorzystania z tej formy pomocy państwa odbywałoby się poprzez zwykłe zgłoszenie do ZUS za pomocą poczty lub drogą e-mailową. W przypadkach tak ekstremalnych jak pandemia nie możemy sobie pozwolić na biurokrację – liczy się czas i szybki rezultat.

Skutkiem nieopłacenia składki będzie brak wpływu na konto ubezpieczonego, co będzie się wiązało ze zmniejszeniem zgromadzonego kapitału, a co za tym idzie z niższą przyszła emeryturą.Dlatego wnioski będą wysyłać przedsiębiorcy, którzy w ciągu tych sześciu miesięcy rzeczywiście nie będą mieli środków na opłacanie składek. Możliwość taką powinni mieć wszyscy zainteresowani, także ci, którzy korzystają z małego ZUS oraz 2-letniej ulgi.

 

           

Panie Premierze,

ekstremalnie trudna sytuacja, w jakiej znalazła się polska gospodarka wymaga niestandardowych i odważnych działań. W imieniu polskich przedsiębiorców proszę o ich podjęcie.

   

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

  

 

 

  

 

 

 

 

Udostępnij artykuł:

Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę Jaka jest rola osoby wspierającej franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem