zaloguj

Ryczałtowy ZUS to największy zabójca miejsc pracy w Polsce

Jeżeli pan premier Morawiecki wprowadzi zmiany i ryczałtowy ZUS w obecnej formie przestanie istnieć, to przejdzie do historii gospodarczej Polski.

Szykują się duże zmiany w składkach ZUS

Rzecznik Małych i Średnich Firm Adam Abramowicz Firm pisze list do Premiera z apelem o likwidację zryczałtowanego ZUS-u dla małych przedsiębiorców.Przypomnijmy, w środę premier powiedział, że rząd planuje dla mikro- i małych firm ulgę w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

- Jeżeli pan premier Morawiecki wprowadzi zmiany i ryczałtowy ZUS w obecnej formie przestanie istnieć, to przejdzie do historii gospodarczej Polski. To jest tak ważna sprawa dla mikro- i małych przedsiębiorców, że nie można przecenić znaczenia tej zmiany, jeśli nastąpi - stwierdził Abramowicz.

- Ryczałtowy ZUS to największy zabójca miejsc pracy w Polsce. Powoduje, że wielu przedsiębiorczych Polaków wpada w kłopoty, a w skrajnych przypadkach w dramatyczne sytuacje - zaznaczył rzecznik.

Niższe składki

Teraz przedsiębiorcy opłacają składki ryczałtem. Kwota ta jest co roku waloryzowana, m.in. na podstawie średniego wynagrodzenia. W 2019 roku przekonywana co miesiąc do ZUS składka wynosi około 1316 zł, a w 2020 roku ma wzrosnąć do 1430 zł.

Firmy mogą skorzystać jednak z kilku możliwości jej obniżenia.  Początkujący przedsiębiorcy, korzystający z 6-miesięcznej ulgi na start, opłacają wyłącznie składkę zdrowotną, wynoszącą w 2019 r. 342,32 zł w skali miesiąca.

W kolejnych dwóch latach działalności jest możliwość skorzystania z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne (555,89 zł miesięcznie).

Po trzecie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zawnioskowały o wprowadzony od początku 2019 r. tzw. mały ZUS, mogą wyliczać składkę w oparciu o przychody z ubiegłego roku. Płacą oni nie mniej niż 555,89 zł i nie więcej niż 1316 zł miesięcznie.

Prawo do skorzystania z tego rozwiązania przysługuje tylko w sytuacji, gdy roczne przychody nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (63 tys. zł za rok 2018).

 redakcja

Udostępnij artykuł:

Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem