zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego

Od rejestracji znaku towarowego wiele osób odstraszają dwie rzeczy. Mocno sformalizowana procedura oraz długi okres oczekiwania na świadectwo rejestracji. Zupełnie niepotrzebnie. Zastrzeżenie nazwy i logo firmy to najlepszy sposób ochrony prowadzonego biznesu. Przestrzeganie kilku prostych zasad oraz pomoc rzecznika patentowego pozwolą przyspieszyć Ci cały proces. Jak długo to potrwa? Czy i kiedy urząd może odmówić Ci przyznania ochrony? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule.

Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego?

Modelowy schemat postępowania rejestrowego nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy. Rzeczywistość niestety wygląda nieco inaczej.

Istnieje wiele okoliczności, które wpływają na wydłużenie całego postępowania. Już na samym etapie wszczęcia procedury rejestrowej, czyli złożenia wniosku rejestrowego, można popełnić wiele błędów. Przedsiębiorcy nie wskazują do oznaczania jakich towarów lub usług ma służyć ich znak. Często posługują się potocznym słownictwem, zapominając o klasyfikacji nicejskiej.

Wydawałoby się, że to nic nie znaczące drobiazgi. Wyobraź sobie, że mogą one przedłużyć procedurę rejestrową nawet o 3 do 6 miesięcy!

Zobacz również:

Jak się przygotować do postępowania rejestrowego?

Wielu błędów można uniknąć. Grunt to dobre przygotowanie. Jak to zrobić? Przed wystąpieniem z wnioskiem rejestrowym warto zgłosić się do rzecznika patentowego. Pomoże on nie tylko z wszelkimi formalnościami dotyczącymi przygotowania wniosku rejestrowego.

Przede wszystkim oceni, czy wybrane przez Ciebie oznaczenie może nadaje się do komercyjnego oznaczania produktów lub usług. Fachowa analiza zdolności odróżniającej pozwoli zminimalizować ryzyko wydania decyzji odmownej przez urząd patentowy. Ten etap nie powinien trwać dłużej niż 7 dni.

Nie jest wymagany przepisami prawa, ale warto z niego skorzystać, aby uniknąć zbędnych komplikacji wydłużających postępowanie rejestrowe.

Dlaczego samodzielna analiza marki może nie wystarczyć?

Wiele osób sądzi, że może łatwo samemu sprawdzić czy ich nazwa jest wolna. Zazwyczaj wykorzystują do tego narzędzia Google, które pozwalają wyszukać w sieci podobne grafiki, domeny internetowe, nazwy firm.

Problem pojawia się, gdy po kilku miesiącach od złożenia wniosku rejestrowego otrzymują pismo wzywające do zaprzestania naruszeń prawa. Tak też stało się w przypadku Pana Zbigniewa z Wrocławia – właściciela firmy transportowej. Szybka analiza wyników wyszukiwania konkurencyjnych firm w sieci utwierdziła go w  przekonaniu, że nikt inny nie posługuje się podobną nazwą. Złożył on wniosek o rejestrację znaku towarowego, a po 4 miesiącach znalazł w swojej skrzynce pismo z holenderskiej kancelarii prawnej wzywające do natychmiastowego wycofania zgłoszenia, zejścia ze sporną nazwą z rynku i oddania firmowej domeny internetowej.

Pismo przyszło nieprzypadkowo. Okazuje się, że EUIPO czyli urząd odpowiadający za rejestrację znaków towarowych na całą UE powiadamia o nowym zgłoszeniu właścicieli podobnych znaków unijnych z wcześniejszą datą rejestracji. Pan Paweł swoim zgłoszeniem de facto doniósł na siebie swojej konkurencji. Dało się tego uniknąć gdyby skorzystał wcześniej z pomocy rzecznika patentowego. Chodzi o to, że kolizją są nie tylko znaki identyczne ale również podobne.

Ocenę zdolności rejestrowej zostaw profesjonaliście

Badanie zdolności rejestrowej wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej powierzyć je rzecznikowi patentowemu. Cała analiza obejmuje kilka etapów.

Pierwszy z nich to sprawdzenie, czy wybrane oznaczenie nadaje do komercyjnego odróżniania towarów lub usług od tych oferowanych przez konkurencję. Zdolności odróżniającej nie mają oznaczenia opisowe, naruszające dobre obyczaje, uczucia religijne, czy też zawierające zakazane symbole (np. godło). Są to bezwzględne przeszkody rejestracji.

Kolejny etap to analiza prawna marki, czyli poszukiwanie podobnych oznaczeń, które zostały już wcześniej zarejestrowane. Tutaj przydaje się znajomość reguł kolizyjnych wypracowanych na przestrzeni lat przez orzecznictwo sądowe.

Etap końcowy to wnioski i rekomendacje rzecznika, które pozwolą dobrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Składam wniosek rejestrowy. Kiedy otrzymam świadectwo?

O ile badanie dało wynik pozytywny, rzecznik patentowy może zająć się dla ciebie formalnościami przy zgłoszeniu. Cała procedura rozpoczyna się właśnie w tym momencie.

Pierwszy jej etap to badania Twojego zgłoszenia od strony formalnej. Nie powinno to zająć dłużej niż dwa miesiące. Następnie ma miejsce publikacja informacji o zgłoszonym przez Ciebie oznaczeniu w biuletynie Urzędu Patentowego. Rozpoczyna się etap sprzeciwowy, który obejmuje kolejne trzy miesiące. Jest to czas dla Twoich konkurentów na wniesienie sprzeciwu do rejestracji.

Jeśli nikt nie zdecyduje się na ten krok, w ciągu kolejnego miesiąca urząd wyda decyzję. Czas oczekiwania na świadectwo ochronne to 4 do 6 miesięcy. W przypadku wydania pozytywnej decyzji, 10-letni okres ochronny jest liczony od dnia złożenia wniosku rejestrowego.

Rejestracja unijnego znaku towarowego?

Jeśli zdecydujesz się chronić swoje oznaczenie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, musisz przygotować się na podobny czas oczekiwania na świadectwo ochronne.

Jedyna różnica między krajową, a unijną procedurą rejestrową dotyczy etapu sprzeciwowego. Unijny urząd (EUIPO) informuje o złożonym przez Ciebie wniosku także wcześniejszych właścicieli podobnych oznaczeń. Brak sprzeciwu oznacza, że w ciągu 2-3 tygodni zostanie wydana decyzja i jeśli będzie ona pozytywna, staniesz się właścicielem świadectwa ochronnego.

Oczywiście możesz chronić swój znak także poza obszarem Unii Europejskiej. Wówczas dokonujesz zgłoszenia przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej ze wskazaniem ściśle określonych krajów lub rejonów, które Cię interesują. Rejestracja międzynarodowa trwa od 12 do 18 miesięcy.

Co jeszcze może wpłynąć na czas trwania procedury rejestrowej?

Oprócz braków formalnych we wniosku rejestrowym, wniesienia sprzeciwu przez konkurencję i bezwzględnych przeszkód rejestrowych, na czas trwania postępowania ma także wpływ sam urzędnik.

Często przez jego opieszałość procedura rejestrowa ulega wydłużeniu. Na to jednak nikt nie ma wpływu. Zadbaj jednak o to, na co możesz mieć wpływ. Wnikliwa analiza zdolności odróżniającej dokonana przez rzecznika patentowego pozwoli uniknąć zbędnych komplikacji na etapie postępowania rejestrowego. Rzecznik zna także „sztuczki”, które mogą nieco skrócić niektóre terminy.

Pamiętaj! Rejestracja znaku towarowego nie zalegalizuje Twojej marki

Poprzedzająca procedurę rejestrową analiza prawna marki dokonana przez rzecznika pozwala stwierdzić, czy oznaczenie, które chcesz zarejestrować nie narusza praw osób trzecich. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że Twój znak nie jest plagiatem.

Nawet jeśli dysponujesz już świadectwem ochronnym. Nie ma fizycznej możliwości porównania wybranej przez Ciebie grafiki ze wszystkimi podobnymi, które już funkcjonują w obrocie. Nie jest w stanie zrobić tego ani rzecznik, ani urząd.

W związku z powyższym rejestracja znaku towarowego nie zalegalizuje Twojej marki. Da Ci jednak najwyższy stopień ochrony. Dodatkowym zabezpieczeniem może być podpisanie umowy o przeniesienie praw autorskich z grafikiem, który przygotował projekt Twojego firmowego logo. Warto powierzyć sporządzenie takiej umowy profesjonaliście. Tutaj każde słowo może mieć znaczenie z punktu widzenia prawnego i późniejszej odpowiedzialności.

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem