zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Dostępny dla wszystkich lokal usługowy w Warszawie! To możliwe i nie zawsze bardzo skomplikowane!

Jeśli chcesz sprawić, żeby Twój lokal był przyjazny dla każdego i każdej – nowy projekt, realizowany przez Fundację Polska Bez Barier na zlecenie i we współpracy z Biurem Projektów i Pomocy Społecznej Urzędu m.st. Warszawy może być dla Ciebie!

Od początku roku (2023) m.st. Warszawa realizuje kolejny projekt, mający na celu działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne w zakresie zapewniania dostępności architektonicznej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i innymi szczególnymi potrzebami oraz możliwościach ich zaspokojenia w wybranych aspektach: dostępność lokali usługowych oraz dostępność procesu ewakuacji z budynków i przestrzeni. Te dwa działania mają swoje odzwierciedlenie w tytule projektu: nazwa “Akcja/Ewakuacja” ma podkreślać dwutorowość działań: z jednej strony tematem jest ewakuacja (stąd drugi człon), z drugiej – dostępność lokali usługowych – tych miejsc, w których mają miejsce aktywności mieszkanek i mieszkańców miasta: ich codzienne AKCJE i reakcje.

Miasto, które w 2019 roku otrzymało nagrodę Access City Award 2020, nie spoczywa na laurach. Po określeniu Standardów dla przestrzeni i budynków publicznych, przyszedł czas na zalecenia – nieobowiązkowe, ale zachęcające do podnoszenia dostępności prywatnych lokali usługowych. W (coraz bardziej) dostępnych przestrzeniach miejskich temat dostępności lokali jest wciąż niewystarczająco rozpoznany a przedsiębiorcy / przedsiębiorczynie i właściciele / właścicielki lokali nie mają wystarczającej wiedzy nt. działań, które powinni podjąć, aby ich przestrzenie były dostępne dla większej liczby osób. Również osoby projektujące wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat projektowania uniwersalnego i zasad powszechnej dostępności a przy tym – nie mają pewności, gdzie szukać sprawdzonych, aktualnych informacji na ten temat.

W ramach projektu realizowane są:

  • szkolenia i webinaria o dostępności lokali usługowych i o ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami, na które zapraszamy przedsiębiorców / przedsiębiorczynie i architektów / architektki / projektantów / projektantki
  • filmy edukacyjne,
  • poradnik, dotyczący projektowania i wyposażania dostępnych lokali usługowych (planowana publikacja: 2024 rok),

Projekt „Akcja/Ewakuacja” jest realizowany przez Fundację Polska Bez Barier na zlecenie i we współpracy z Biurem Projektów i Pomocy Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://polskabezbarier.org/akcja-ewakuacja/

Udostępnij artykuł:

Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości Re/ Max światowy lider w branży nieruchomości
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem