zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Cechy dobrego przedsiębiorcy, czyli jak odnieść sukces

Coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Jak podają statystyki GUS każdego dnia w naszym kraju powstaje aż 1 000 nowych działalności gospodarczych. Nie każda z nich oczywiście odniesie sukces. Wszystko zależy od wielu czynników – wewnętrznych i zewnętrznych. Duży wpływ na to mają również indywidualne predyspozycje kandydata na biznesmena. Czym powinien się wyróżniać, by poradzić sobie w niełatwym świecie przedsiębiorczości? Kilka najważniejszych cech opiszemy w dalszej części artykułu.

Dobry przedsiębiorca, czyli jaki?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych predyspozycji, warto zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednego zestawu cech, które gwarantowałyby odniesienie spektakularnego sukcesu. Często zależy on od czynników zewnętrznych, pomysłu na biznes oraz odnalezienia swojej indywidualnej niszy. Nie bez znaczenia są także zachowania konkurentów. Aby dowiedzieć się o tym więcej, warto odwiedzić np. blog Adriana Kolodzieja.

Równocześnie można jednak stwierdzić, że istnieją pewne cechy, dzięki której przedsiębiorca ma większą szansę wybić się na trudnym rynku i wyprzedzić rywali.

Cechy dobrego przedsiębiorcy – co powinno go wyróżniać?

Co zatem może się przydać, przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? Podstawą jest oczywiście wiedza w konkretnej dziedzinie, w której zakłada się biznes. To od poziomu profesjonalizmu w dużej mierze zależy zaufanie odbiorców oraz szansa na zbudowanie marki osobistej lub rozpoznawalnego produktu i usługi, które przyniosą sukces w przyszłości. Obecnie klienci stawiają bowiem na wysoką jakość i rzetelność.

Początki w biznesie bywają niekiedy bardzo trudne, a przedsiębiorca musi liczyć się z wieloma trudnościami lub wręcz niepowodzeniami. Takie potknięcia nie oznaczają jednak, że firma nie ma szansy na odniesienie sukcesu. Dobry przedsiębiorca musi zatem być wytrwały i umieć radzić sobie z potknięciami, a także wyciągać z nich wnioski na przyszłość, by więcej nie popełnić takich samych błędów. Dotyczy to wszystkich aspektów prowadzenia firmy, zarówno kwestii finansowych, strategii rozwojowej oraz marketingu.

Dla wielu świeżo upieczonych właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy wcześniej były zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne, najtrudniejszym elementem nowej rzeczywistości jest zmiana sposobu myślenia. Własna firma bowiem daje olbrzymią swobodę i elastyczność w planowaniu grafiku, wymaga jednak równocześnie olbrzymiej samodyscypliny oraz umiejętności gospodarowania czasem. Bez tego wiele osób wpada w pułapkę nieustannej pracy, bez chwili wytchnienia lub czasu dla najbliższych, co w dłuższej perspektywie odbija się negatywnie również na kondycji firmy.

Ważną cechą przedsiębiorcy jest świeżość i kreatywność w tworzeniu idei biznesowych. Dzięki inicjatywie oraz wyszukiwaniu nowych rozwiązań, w wielu sytuacjach można bowiem wyprzedzić konkurencję i zapełnić niszę, by dostarczyć klientom dokładnie to, czego potrzebują. Często wiąże się to również z koniecznością podejmowania strategicznych decyzji. Właściciel firmy musi bowiem analizować na bieżąco sytuację w oparciu o dane oraz potrzeby rynku oraz sprawnie podejmować odpowiednie kroki, zanim wyprzedzą ich rywale.

Biznes to nie jednostka a zespół

Dobry przedsiębiorca powinien także posiadać umiejętności miękkie, pozwalające mu na skuteczną pracę w grupie. Jak wiadomo, nikt nie jest samotną wyspą. Nawet w jednoosobowej działalności trzeba bowiem niejednokrotnie zatrudnić pracowników, współpracować z zewnętrznymi podmiotami oraz kontaktować się z klientami lub kontrahentami.

Z tych powodów właściciel firmy powinien umieć rozmawiać z ludźmi, radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz rozwiązywać konflikty, które mogą pojawić się między pracownikami lub w relacjach z klientami. Zdolność do dialogu oraz wysoka kultura osobista to droga do zażegnania wielu kryzysów oraz sposób na to, by wznieść biznes na zupełnie nowy poziom.

Jak odnieść sukces w biznesie?

Droga do sukcesu nie zawsze jest łatwa. Często wymaga wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Warto jednak zdecydować się na ten trud, by odnieść sukces, cieszyć się niezależnością w życiu.

Wymienione powyżej cechy przedsiębiorcy w dużym stopniu pomagają rozwijać wymarzony biznes. Nad wieloma z nich warto pracować przez cały czas – przed podjęciem decyzji o prowadzeniu firmy oraz po jej założeniu. Nikt nie musi być przecież specjalistą od samego początku, a wielu rzeczy można się nauczyć z czasem. Jak mówi bowiem stare przysłowie: „Nie od razu Rzym zbudowano”.

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Czym jest franczyza Czym jest franczyza
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem