zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Benefity dla pracowników 2020 -które będą rządzić

Pracodawcy coraz bardziej dbają o zaspokajanie potrzeb swoich pracowników i to jest trend, który obserwujemy w polskim biznesie już od kilku lat. System benefitów stał się mocno rozbudowany i bywa, że to on właśnie jest jednym z czynników decydujących o tym, czy potencjalny zainteresowany złoży aplikację na stanowisko w konkretnej firmie. Należy również pamiętać o tym, że atrakcyjne profity pozapłacowe mogą pomóc firmie zatrzymać najcenniejszych pracowników.

Jakie więc benefity będą najbardziej pożądane w 2020 roku? W które z nich warto zainwestować i dlaczego? Czym jest personalizacja benefitów i dlaczego warto wprowadzić ją w każdej firmie? Oto wszystko, co nowoczesny przedsiębiorca powinien w tym temacie wiedzieć w roku 2020.

“lunchbox - zdrowy posiłek”

Personalizacja profitów pozapłacowych

Pokolenie milenijne narzuca pracodawcom nowe standardy jeśli chodzi o traktowanie zatrudnionych w firmie osób. Jedną z istotnych składowych tego nowego spojrzenia jest właśnie temat benefitów. W wielu branżach zauważa się również wyraźny deficyt specjalistów na rynku pracy, a sam pakiet medyczny czy sportowy przestał już być wystarczająco atrakcyjnym argumentem w staraniach o pracownika.

Dobrą praktyką będzie więc stworzenie prostego systemu uwzględniającego zarówno branżę, jak i osobiste zainteresowania osób starających się o pracę w firmie oraz aplikantów. W ten sposób benefity pracownicze będą dobrze spełniały swoją rolę - będą motywowały do pracy i pomogą zatrzymać pracownika w firmie. Jakie profity pozapłacowe będą dla pracowników atrakcyjne w 2020 roku?

Oferta dla rodzin

Jednym z najpoważniejszych problemów nękających pracowników wracających do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym jest z pewnością kwestia znalezienia miejsca w żłobku czy przedszkolu. Coraz więcej firm decyduje się więc otworzyć przyzakładowe punkty przedszkolne i żłobki, co skutecznie rozwiązuje również problem pracowników spóźniających się rano do pracy i wychodzących z niej wcześniej.

Doskonałym pomysłem jest również dofinansowanie wyjazdów letnich i zimowych dla dzieci, a także bilety do kina czy parku rozrywki dla całej rodziny. Bez wątpienia benefity dla rodzin będą dla pracodawcy bardzo mocną kartą przetargową w negocjacjach warunków zatrudnienia i pozwolą przywiązać do firmy osoby już zatrudnione.

Program zdrowego trybu życia

Pracodawcy coraz częściej wybierają dla swoich pracowników indywidualnie dobrane programy zdrowego trybu życia oraz darmowy coaching branżowy. Programy te obejmować mogą benefity takie jak wejścia na siłownię, basen czy do SPA, ale coraz częściej ich wybór pada na urządzenia czy aplikacje ułatwiające prowadzenie zdrowego trybu życia, na przykład rzucenie palenia czy zrzucenie nadmiaru kilogramów.

Ale benefity pracownicze z tej kategorii to również coachingi zawodowe i pomoc psychologiczna dla tych osób, które zdradzają objawy stresu, przemęczenia czy wypalenia zawodowego. Warto pamiętać, że według badań przeprowadzonych przez American Psychiatric Association aż 1/4 osób aktywnych zawodowo w Stanach Zjednoczonych choruje na depresję, czego skutkiem są częstsze urlopy i zwolnienia lekarskie. Problem ten nieobcy jest także polskim pracownikom, a więc pakiet takich świadczeń powinien znajdować się w ofercie benefitów każdej firmy.

Dofinansowanie posiłków dla pracowników

W myśl przepisów prawa w określonych okolicznościach pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym posiłku regeneracyjnego w czasie pracy. Ale dofinansowanie posiłków pracowniczych warto wziąć pod uwagę w każdej firmie, także wtedy gdy prawo nie obliguje przedsiębiorcy do tego. Rozwiązanie takie ma szereg zalet i może przełożyć się na lepszą organizację pracy oraz wydatnie podnieść poziom zadowolenia zatrudnionych.

Ciekawe rozwiązanie kwestii posiłków oferuje catering dla firm  SmartLunch.  Firma ta współpracuje z lokalnymi restauracjami w Polsce.  Oferta jest dla wszystkich, SmartLunch zapewnia posiłki zarówno dla pracowników biurowych, jak i fabryk. W ofercie sycące tradycyjne domowe obiady, dania fit, fast food,  kanapki, dania kuchni amerykańskiej, azjatyckiej i wiele innych. Po nawiązaniu współpracy ze SmartLunch każdy pracownik otrzymuje dostęp do konta i za pomocą aplikacji sam zamawia, to na co ma ochotę.  Co istotne, zamówienia te trafiają bezpośrednio do restauratorów, którzy, po przygotowaniu odpowiedniej ilości i rodzaju dań, dostarczają je do firmy o umówionej porze. Takie posiłki są świeże i smaczne, a dostawa o konkretnej godzinie pozwala na efektywne zorganizowanie dnia pracy. Rozliczenie w oparciu o jedną fakturę zbiorczą jest wyjątkowo proste.

lunch w pracy

Elastyczny czas pracy

Benefity nie muszą mieć fizycznej postaci. Świadczenia pracownicze to również możliwość dostosowania miejsca pracy do indywidualnych potrzeb osób zatrudnionych. W części branż pracodawcy mogą pozwolić sobie na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, jedną z nich jest na przykład IT. W jej przypadku coraz częściej zauważamy oferty pracy częściowo lub całkowicie zdalnej.

Ten rodzaj świadczeń pozwala skutecznie przywiązać pracownika, rozwiązując choćby problem uciążliwych dojazdów. Jest również szczególnie cenny z punktu widzenia studentów, rodziców czy osób z problemami zdrowotnymi. Warto, aby pracodawcy rozważyli możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy w swoich firmach - to znacząco podnosi poziom zadowolenia i komfortu odczuwanego przez pracowników, co z kolei zwiększa ich produktywność i nie pozwala łatwo zrezygnować z posiadanej pracy.

Szkolenia zawodowe

Pracodawca myślący o zapewnieniu swoim pracownikom dodatków pozapłacowych, może zdecydować się również na regularne, atrakcyjne szkolenia zawodowe. To bardzo dobra propozycja - zatrudnieni podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają rozległą wiedzę na temat nowinek branżowych, a ponadto stają się bardziej przywiązani do zatrudniającego ich przedsiębiorstwa i lojalni.

Obecnie oferta szkoleń zawodowych w każdej praktycznie branży jest bardzo rozległa i każdy pracodawca znajdzie takie, które będą spełniały oczekiwania jego i zatrudnionych przez niego osób. Na szkoleniach zyskują obydwie strony - pracodawca zyskuje doskonale wykwalifikowanych pracowników, a sami zatrudnieni pewność, że podążają za nurtem wyznaczanym przez ich branżę.

Pakiety dla właścicieli zwierząt domowych

Benefity pracownicze powinny uwzględniać nie tylko zawodowe kompetencje, ale również prywatne zainteresowania i pasje. Dlatego też warto wziąć pod uwagę zaoferowanie pakietów dla posiadaczy zwierząt towarzyszących. Mogą one obejmować ubezpieczenia zdrowotne lub płatny urlop i pracę zdalną dla tych osób, które przygarnęły zwierzę np. ze schroniska. Takie benefity oferuje obecnie zaledwie około 15% pracodawców. Warto jednak pamiętać, że znalazły się one w zestawieniu najciekawszych propozycji świadczeń według Best Money Moves na rok 2020.

Benefity dla pracowników to doskonały pomysł na podniesienie komfortu pracy i zadowolenia osób zatrudnionych. A ponieważ pracodawcy wręcz prześcigają się w pomysłach na ich formę, rok 2020 przyniesie nam z pewnością sporo nowinek w tym zakresie. Warto więc nie tylko trzymać rękę na pulsie, ale również rozmawiać z pracownikami i dopasować benefity do ich potrzeb.

materiał partnera

Udostępnij artykuł:

Handel przyprawami Handel przyprawami
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem