zaloguj
PRZEWIŃ

Jak zostać profesjonalnym coachem?

Jest to chyba jeden z najmodniejszych ostatnio zawodów? W ?czasach, kiedy na nic nie ma czasu? i w świecie, który oferuje multum różnych możliwości i ścieżek kariery, można się bardzo pogubić. Nic więc dziwnego, że wielu z nas zaczyna szukać profesjonalnej pomocy.

Pytanie tylko gdzie się udać skoro wiemy doskonale, że nie potrzeba nam lat terapii, a jedynie wsparcia przy podjęciu decyzji czy obraniu właściwego kierunku. Otóż, w takich sytuacjach nieoceniona może się okazać pomoc coacha. Na czym polega ten zawód? Dlaczego z jednej strony wzbudza on tyle kontrowersji, a z drugiej zyskuje na coraz większej popularności? Jak zostać profesjonalnym coachem? O tym wszystkim piszemy poniżej.  

Kto to jest coach?

  Coaching to w Polsce jeszcze stosunkowo nowa dziedzina, w porównaniu z innymi krajami Europy. Wiele osób wciąż myli pojęcie ?coach? z psychologiem, trenerem, czy nawet mówcą motywacyjnym. Niektórzy myślą, że praca coacha polega na wykrzykiwaniu ze sceny haseł w stylu ?możesz to zrobić?, ?uda ci się?, ?jesteś zwycięzcą!?, i tak dalej. Nic bardziej mylnego. Coach nie jest także specem od udzielania rad i nie powie nam, czy raczej założyć własny biznes czy może pozostać na etacie w korporacji. I wreszcie, coach nie ?przepracuje? z nami traum z dzieciństwa, bo nie na tym polega jego rola.   Według założeń coachingu to klient ma w sobie wszystkie potrzebne zasoby, cechy i odpowiedzi na frapujące go pytania. Niestety bardzo często dzieje się tak, że sami nie potrafimy sobie pomóc, lub kręcimy się z jakimś tematem w kółko. Wówczas nieocenioną pomocą będzie druga osoba, niezaangażowana emocjonalnie w nasze zmagania, która spojrzy z boku, z dystansu i trzeźwym okiem na nasz problem. Główną rolą coacha będzie zadawanie nam pytań, które pomogą nam spojrzeć na coś z nowej perspektywy. Coaching nakierowany jest na działanie, dlatego często już po jednej lub kilku sesjach możemy mieć gotowy, wypracowany wspólnie z coachem plan działania i rozwiązania jakiegoś konfliktu. Profesjonalny coach, poza pytaniami otwartymi, dysponuje szeregiem różnych narzędzi do pracy z rozwojem osobistym. Na tym w wielkim skrócie polega coaching.  

Formy pracy coacha

  W branży coachingowej spotkania z klientami najczęściej określa się mianem ?sesje?. Nie są to jednak bynajmniej sesje terapeutyczne, o czym pisaliśmy wyżej. Coaching to zdecydowanie nowa dziedzina, która bardzo wpisuje się w charakterystykę XXI wieku. W dzisiejszych czasach niemal wszystko można załatwić przez Internet. Zrobimy zakupy bez wychodzenia z domu, nauczymy się języka obcego online, przelejemy komuś pieniądze, a nawet zakupimy zakłady na wyniki lotto online. Nic więc dziwnego, że nawet takie usługi jak udzielanie sesji coachingowych są możliwe drogą internetową. Dzisiaj znaczna większość coachów pracuje za pośrednictwem Skypa, nierzadko nawet bez użycia kamerki internetowej, a jedynie za pomocą dźwięku. Ma to swoje uzasadnienie merytoryczne, ale to już temat na kolejny artykuł. Podsumowując, jeśli zdecydujesz się na pracę jako coach, będziesz miał możliwość zarówno spotykania się z klientami w gabinecie, w cztery oczy, jak i podczas sesji online. Ten wybór wydaje się bardzo atrakcyjny, ponieważ daje nam możliwość pracy zdalnej z każdego miejsca na ziemi.   Poza tym, dochodzi jeszcze wybór rodzaju coachingu (a tych jest bardzo wiele). W ogromnym uproszczeniu, wszystkie dostępne specjalizacje (coaching relacji, kariery, itp.) mieszczą się jednak w trzech głównych kategoriach:  
  1. Life coaching ? praca z klientami dotycząca ich życia prywatnego, relacji, emocji, motywacji, itp.
  2. Business coaching ? praca w obszarze biznesowym.
  3. Coaching wewnętrzny ? praca wewnątrz konkretnej firmy.
 

Jak zostać coachem?

  Po pierwsze, aby zostać coachem nie trzeba być psychologiem. Pamiętajmy, że coaching z założenia nie jest terapią. Tutaj to klient podejmuje decyzje, dokonuje wyborów i wybiera kroki, jakie jest w stanie podjąć, aby dojść do celu. Coach jedynie wspiera go w tym procesie, dzięki swojej wiedzy i dostępnym narzędziom. No właśnie, tylko gdzie i w jaki sposób można zdobyć tę wiedzę i narzędzia?   Proces zdobywania kwalifikacji zaczyna się zazwyczaj od kursu lub studiów podyplomowych. Te jednak nie dadzą ci jeszcze uprawnień do pracy. Aby stać się coachem ?z prawdziwego zdarzenia? potrzebna ci jeszcze będzie akredytacja, którą ? po spełnieniu kilku warunków ? można otrzymać np. od organizacji ICF (International Coach Federation), największej na świecie organizacji coachingowej. Łatwo się domyślić, że taki certyfikat będzie honorowany nie tylko w Polsce ? a zatem jeśli biegle mówisz w językach obcych, wówczas potencjalny rynek twoich klientów będzie bardzo szeroki.   Gdy już zdobędziesz uprawnienia, zacznie się dla ciebie okres praktyki. Wiele osób na tym etapie oferuje sesje za darmo (lub w zamian za referencje). Być może wtedy właśnie określisz się i zdecydujesz czy wolisz podejście biznesowe czy typowy life coaching. Kolejnym krokiem może być założenie strony internetowej i fanpage?a na Facebooku. Niezależnie od tego, którą ścieżkę kariery wybierzesz (istnieje wiele niszowych specjalizacji), zawód coacha będzie wymagał od ciebie ciągłego podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych narzędzi. Nie obejdzie się także bez własnego rozwoju osobistego. Najlepiej jednak, gdybyś w jak największym stopniu rozwikłał wszystkie swoje wewnętrzne dylematy, konflikty i własne problemy emocjonalne, zanim zaczniesz pomagać innym.   Oczywiście praca coacha nie jest dla każdego. Dobrego coacha powinna cechować otwartość, cierpliwość, empatia i komunikatywność. Trzeba także lubić pracę z ludźmi oraz pomaganie im. Jeśli ta mini charakterystyka pasuje do ciebie ? być może jest to kierunek warty przemyślenia? "materiał we współpracy z serwisem lottoland.pl"

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odc.4 Franczyza bez cięć odc.4
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem