zaloguj / zarejestruj

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie biznesu

Na koniec 2015 r. w bazie REGON wpisanych było niemal 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. Dołączenie do tej dużej grupy przedsiębiorców kusi wiele osób, jednak częstym powodem powstrzymującym ich przed otwarciem własnej firmy jest brak pieniędzy na start. Jak się jednak okazuje, istnieje wiele sposobów na pozyskanie takich środków i poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 

Na koniec 2015 r. w bazie REGON wpisanych było niemal 3 miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. Dołączenie do tej dużej grupy przedsiębiorców kusi wiele osób, jednak częstym powodem powstrzymującym ich przed otwarciem własnej firmy jest brak pieniędzy na start. Jak się jednak okazuje, istnieje wiele sposobów na pozyskanie takich środków i poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Kredyt bankowy dla zakładających działalność gospodarczą

Większość banków ma w swojej ofercie kredyty dla początkujących przedsiębiorców, które zwykle mają postać kredytów w rachunku bieżącym (nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Banki udzielając takiego wsparcia na rozpoczęcie biznesu, często żądają zabezpieczenia kredytu w postaci weksla, zabezpieczenia na hipotece, poręczenia lub zabezpieczenia rzeczowego. W wielu przypadkach otrzymanie kredytu uzależnione jest od skorzystania z innych usług banku. Np. Idea Bank SA w zamian za udzielenie Kredytu Na Start wymaga założenia jednocześnie rachunku bieżącego oraz korzystania przez klienta z usług księgowych Tax Care przez cały okres kredytowania. Z kolei Pekao SA proponuje kredyt obrotowy z poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach ?Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz Konkurencyjności i Innowacji". Jest on udzielany nowo powstałym firmom, które jednak zdążyły już wystawić co najmniej jedną fakturę kontrahentowi i otrzymały z jej tytułu zapłatę.

Dotacja z Urzędu Pracy

Środki na założenie firmy może otrzymać z Urzędu Pracy zarejestrowana w nim osoba bezrobotna, która przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej i nie była karana przez ostatnie 2 lata. Warunkiem otrzymania dotacji jest zobowiązanie się do prowadzenia działalności przez co najmniej rok, złożenie wniosku obejmującego biznesplan (łącznie z kalkulacją kosztów założenia firmy i specyfikacją, na co będą przeznaczone środki z dotacji), a także przedstawienie formy zabezpieczenia zwrotu dotacji na wypadek niewywiązania się z warunków umowy. Dotacja może mieć maksymalną wartość 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Środki można przeznaczyć np. na zakup maszyn, komputerów, materiałów niezbędnych do rozpoczęcia produkcji itp. Niedozwolone jest natomiast pokrycie z tych pieniędzy zobowiązań wobec urzędu skarbowego i ZUS ani wypłaty wynagrodzeń pracowników.

Pożyczka bez formalności i zabezpieczeń

Jeśli kogoś przerażają wymagania stawiane przez banki lub urzędy pracy i jednocześnie na start swojego biznesu nie potrzebuje dużej kwoty, zawsze może skorzystać z pożyczki gotówkowej udzielanej przez internet. Na przykład szybka pożyczka na platformie Szybka Gotowka jest możliwa nawet do 5000 zł na okres do 60 dni (w przypadku stałych klientów), zaś podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki jest posiadanie dowodu osobistego. Poza tym trzeba mieć własne konto w banku, telefon komórkowy i adres e-mail. Wniosek o pożyczkę składa się online i nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, biznesplanów, zabezpieczeń, poręczeń itp. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, pieniądze są wysyłane na konto klienta w ciągu nawet kilkunastu minut. Pożyczka z firmy z sektora pozabankowego jest prawdopodobnie najprostszym i najszybszym sposobem na pozyskanie środków. Można z niej skorzystać także wtedy, gdy w oczekiwaniu na decyzję kredytową banku lub w sprawie dotacji konieczne jest pokrycie bardzo pilnych wydatków związanych z uruchomieniem biznesu.

materiał sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Franczyza bez cięć odcinek specjalny Franczyza bez cięć odcinek specjalny
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem