zaloguj
PRZEWIŃ

Plan przepływów pieniężnych to bezpieczny cash flow dla małych przedsiębiorstw

W momencie, w którym postanawiamy postawić wszystko na jedną kartę i otworzyć własną działalność gospodarczą, warto dokładnie wszystko zaplanować. Im więcej spraw zaplanujemy, tym łatwiej będzie nam przewidzieć potencjalne zyski, czy też zminimalizować niespodziewane straty. Cash flow, bo tak po angielsku nazywa się plan przepływów pieniężnych pomoże w skutecznej działalności finansowej naszego niewielkiego przedsiębiorstwa. Pozwoli nam on unormować wpływy oraz wydatki na takim poziomie, dzięki któremu nasze przedsięwzięcie będzie mogło się spokojnie rozwijać. Warto się z tym dokładnie zapoznać, bo odpowiednie planowanie na pewno ułatwi nam nasze biznesowe życie. 

Solidny rachunek przepływów pieniężnych - pomoc, na którą warto postawić 

Często odkłada się otwarcie rachunku przepływów pieniężnych na później. Nie jest to najlepsza strategia - docelowo może się okazać, że pewnego dnia w kasie zabraknie nam pieniędzy na wypłatę dla pracownika albo na opłacenie pilnego zobowiązania wobec państwa. Rachunek przepływów pieniężnych pozwoli nam na zniwelowanie takich problemów praktycznie do zera. W literaturze ekonomicznej angielskojęzycznej nosi on nazwę "cash flow" i w takiej formie czasem występuje też w specjalistycznych artykułach pisanych po polsku. Jeśli więc ten problem ma dla nas znaczenie w naszej codziennej działalności inwestycyjnej czy też handlowej, warto się temu przyjrzeć z bliska. Solidny plan przepływów pieniężnych można zbudować w oparciu o różne fachowe strony czy też blogi, zajmujące się tego typu zagadnieniami. Specjalistyczne, omawiające krok po kroku zagadnienia takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych, znajdziemy na stronie www.camina.pl. Tam doskonale są wytłumaczone kwestie, czym są przepływy pieniężne netto i jak je wyliczyć na podstawie różnych danych, wynikających z działalności inwestycyjnej, czy też działalności operacyjnej. Przepływy pieniężne wynikające z różnych operacji finansowych powinny być jasne oraz przejrzyste w każdej, nawet najmniejszej firmie. To pozwoli nam na znalezienie potencjalnych oszczędności, czy też ułatwi nam np. awaryjne przesunięcie środków bez konieczności sięgania po kredyt bankowy. 

Czy można prowadzić biznes bez rachunku przepływów pieniężnych? 

Czy można prowadzić firmę bez konieczności sprawdzania, jakie są np. przepływy pieniężne? Można, ale może się to wiązać z kłopotami, na które nie będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować. Kontrolując w dłuższej perspektywie wpływy oraz wydatki wynikające z działalności operacyjnej, czy też przepływy pieniężne netto będziemy mogli reagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Zyski w niektórych działach gospodarki mogą się pojawiać na naszym koncie z pewnym opóźnieniem. W takich sytuacjach długofalowy plan przepływów pieniężnych pozwoli nam na potencjalną optymalizację działań i przesuwanie, np. środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej na np. wypłaty. Kontrolowanie działalności operacyjnej oraz przepływy środków pieniężnych przekierowane tam, gdzie potrzeba gotówki, mogą nam w tym zdecydowanie pomóc. Do przepływów z działalności operacyjnej zaliczamy więc: zyski ze sprzedaży, czy też wypływy z tytułu zakupu różnych dóbr lub usług. Pamiętajmy też, że nasze zyski będzie obniżać spłata udzielonych pożyczek długoterminowych, co też trzeba ująć w naszym planie finansowym. Pozyskiwanie wartości niematerialnych i prawnych także może się wiązać z dodatkowymi kosztami i powinno być ujęte w tym planie. Każda zmiana stanu środków pieniężnych znajdzie odbicie w dobrym planie cash flow, stąd też warto zainwestować w jego powstanie.  

Udostępnij artykuł:

Franczyza - pod obcym szyldem, ale na własne konto Franczyza - pod obcym szyldem, ale na własne konto
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem