zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak się robi zakupy w kasie samoobsługowej w sklepach [Krok po kroku]

Jeszcze kilkanaście lat temu kasy samoobsługowe były niezbyt częstym widokiem w sklepach, jednak od pewnego czasu zyskują na popularności. Pandemia dodatkowo zwiększyła zapotrzebowanie na kasy samoobsługowe i sprawiła, że coraz więcej klientów chętnie korzysta z takiej formy płacenia za swoje artykuły.

Czym są kasy samoobsługowe?

Kasy samoobsługowe to urządzenia elektroniczne, za pomocą których klienci mogą kasować swoje artykuły i płacić za nie. W ten sposób spora część obowiązków kasjerów jest przenoszona na konsumentów. Sam sprzęt nie wystarcza jednak do ogólnej obsługi klientów, ponieważ konieczne jest także fachowe oprogramowanie. Warto wiedzieć o tym, że tylko wysokiej jakości oprogramowanie i jego intuicyjne działanie zachęcają klientów do dokonywania zakupów i płatności przez kasy samoobsługowe. 

Jak działają kasy samoobsługowe?

Działanie kas samoobsługowych jest bardzo proste. Klient podchodzi do danego stanowiska i kolejno skanuje kody kreskowe na towarach. Po zeskanowaniu wystarczy tylko przełożyć dany produkt do strefy pakowania. Warto dodać, że nie wszystkie artykuły mają kody kreskowe. Przykładowo warzywa i owoce w wielu wypadkach takich kodów nie posiadają, a to oznacza, że klient musi wyszukać dany artykuł i położyć go na wadze (która znajduje się w tym samym miejscu co skaner kodów). Po wyszukaniu artykułu, kasa sprawdza jego wagę, a następnie konsument może przełożyć produkt do strefy pakowania. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach konieczna jest pomoc pracownika sklepu. Dotyczy to sytuacji, gdy klient chce zakupić alkohol lub też nie włoży poprawnie produktu do strefy pakowania. Na koniec, po zeskanowaniu wszystkich towarów, konsument wybiera formę płatności. W zdecydowanej większości kas samoobsługowych możliwa jest tylko płatność kartą (i czasami też BLIKiem), chociaż zdarzają się także stanowiska umożliwiające opłacenie zamówienia gotówką. Ostatnim krokiem jest zabranie swoich zakupów ze strefy pakowania oraz paragonu (jest on drukowany automatycznie). Więcej informacji można znaleźć na stronie https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/kasy-samoobslugowe-przyszlosc-handlu-detalicznego/

Dlaczego warto korzystać z kas samoobsługowych?

Kasy samoobsługowe niosą ze sobą wiele zalet, zarówno z perspektywy klienta, jak i przedsiębiorcy. Do najważniejszych korzyści dla konsumentów należą:

 • możliwość przyspieszenia czasu przeznaczonego na zakupy,
 • zwykle nie ma konieczności stania w kolejce,
 • brak kontaktu z kasjerem, co może mieć znaczenie w niektórych sklepach, w których sprzedawcy mają dodatkowo proponować klientom produkty - oznacza to, że klient nie musi zaprzeczać i tracić czasu,
 • samodzielne sprawdzenie kwoty za zakupy i tego, czy zostały odliczone wszystkie rabaty,
 • w wielu sklepach można też zeskanować aplikację stałego klienta. 

Z koeli z perspektywy właściciela sklepu, do najważniejszych zalet kas samoobsługowych należą następujące:

 • zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników, 
 • zwiększenie liczby kas w sklepie,
 • brak ryzyka kradzieży,
 • możliwość kontroli klientów nawet w godzinach szczytu,
 • brak konieczności obrotu gotówką (płatności odbywają się zwykle przy pomocy kart płatniczych, telefonu),
 • świetnie sprawdzają się w miejscach z dużymi kolejkami oraz sporą różnorodnością produktów.

Dotychczasowe badania wykazały, że aż 87% klientów jest zadowolonych z dostępności kas samoobsługowych. Warto jednak zainwestować w wysokiej jakości oprogramowanie, które sprawia, że korzystanie z takich kas jest proste i intuicyjne. 

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Al.Capone specjaliści od alkoholu Al.Capone specjaliści od alkoholu
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem